Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagospodarowanie przestrzenne Łodzi na sesji Rady Miasta

Redakcja
Wczoraj (13 października) odbyła się sesja Rady Miasta. Radni zajmowali się zagospodarowaniem przestrzennym dla Łodzi.

Radni poświęcili w większości całodniowe obrady na zaopiniowanie uwag mieszkańców do "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Łodzi". Wnioski mieszkańców wcześniej były procedowane w komisjach i zapoznał się z nimi p.o. Prezydenta Tomasz Sadzyński. Komisja Planu pod przewodnictwem Jerzego Loby rozpatrzyła 621 uwag. W 68 przyjęła stanowisko inne, niż Prezydent proponował w Studium. Negatywną opinię radnych z komisji otrzymało 41 uwag mieszkańców, 32 uwagi zaopiniowano pozytywnie, ale z poprawkami uzgodnionymi z łodzianami, wobec 5 komisja nie zajęła stanowiska. Podczas sesji niektórzy radni proponowali by przyjąć stanowisko komisji w całości jako wynik konsekwentnej współpracy z mieszkańcami. Prezydent i jego doradcy dążyli do ustanowienia Studium ze swoimi uwagami.

Pytania i dyskusja

Radni zadawali pytania dotyczące między innymi:
- ilości terenów przemysłowych i pod zabudowę mieszkaniową (radny Bartosz Domaszewicz)
- terminu powstania obwodnicy Nowosolnej (radny Jerzy Balcerek)
- Centrum Usług Metropolitarnych w okolicach Chocianowic, Henrykowa, ulic Strykowskiej i Opolskiej, (radna Anna Lucińska)
- zabudowy na terenie Starego Złotna (radna Iwona Bartosik)

Wśród wypowiedzi dominowała troska o interes łodzian i miasta. Nie można lekceważyć mieszkańców - mówił radny Mateusz Walasek - Ważne jest miasto, a nie partykularne interesy - dodawał. Radny Bartosz Domaszewicz zwrócił uwagę na zbytnie rozbudowywanie strefy zurbanizowanej. - Nie powinnyśmy rozszerzać tej strefy - powiedział radny. - Nie możemy "rozciągać" Łodzi - mówił.

Wyniki obrad

Po wielogodzinnej dyskusji i skomplikowanym bloku głosowań radni zaopiniowali uwagi do studium. Ma ono ukazywać między innymi gdzie mogą się znajdywać szlaki komunikacyjne, tereny zielone czy miejsca chronione.

Ważniejsze postanowienia radnych, mówiąc ogólnie, dotyczą nie zwiększania strefy zurbanizowanej w stosunku do tego co zostało zaproponowane w studium. Radni zgodzili się między innymi na: budownictwo jednorodzinne w okolicach Lasu Łagiewnickiego przy ul. Okólnej czy nie rozbudowywania osiedla na Starym Złotnie. Zdaniem radnych studium ma być podstawą do ukierunkowań inwestycyjnych i Wieloletniego Planu Inwestycyjnego. Teraz p.o. Prezydenta ma czas na wprowadzenie zaakceptowanych przez radnych uwag do "Studium uwarunkowań kierunków i zagospodarowania przestrzennego miasta Łodzi" i na jednej z najbliższych sesji zostanie ono poddane pod ostateczne głosowanie.

Artykuł bierze udział w konkursie "Tym żyje miasto"

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto