Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z powodu koronawirusa dziesięć tysięcy łódzkich dzieci nie pójdzie we wrześniu swojego do przedszkola? Władze Łodzi alarmują MEN

Redakcja
Czy z powodu reżimu sanitarnego, związanego z epidemią koronawirusa, dziesięć tysięcy łódzkich dzieci nie pójdzie we wrześniu 2020 roku do przedszkoli, które wiosną przyjęły te maluchy w rekrutacji? 

>>> Czytaj więcej na kolejnym slajdzie >>>
Czy z powodu reżimu sanitarnego, związanego z epidemią koronawirusa, dziesięć tysięcy łódzkich dzieci nie pójdzie we wrześniu 2020 roku do przedszkoli, które wiosną przyjęły te maluchy w rekrutacji? >>> Czytaj więcej na kolejnym slajdzie >>>Paweł Relikowski / archiwum (zdjęcie ilustracyjne)
Czy z powodu reżimu sanitarnego, związanego z epidemią koronawirusa, dziesięć tysięcy łódzkich dzieci nie pójdzie we wrześniu 2020 roku do przedszkoli, które wiosną przyjęły te maluchy w rekrutacji?

W poniedziałek (17 sierpnia) alarm w tej sprawie podniosła Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialna w mieście za edukację.

Władze Łodzi o przedszkolach od września: zabraknie miejsca dla wszystkich chętnych

Od 1 września w przedszkolach prowadzonych przez łódzki samorząd nadal obowiązuje przepis mówiący o konieczności zachowania dystansu społecznego co powoduje, że zamiast 18 tysięcy dzieci będziemy mogli przyjąć 8 tysięcy. Spowoduje to, że zabraknie miejsca dla wszystkich chętnych
- wylicza wiceprezydent w ogłoszonym w poniedziałek liście do Dariusza Piontkowkiego, ministra edukacji narodowej.

Według Małgorzaty Moskwa-Wodnickiej, rozwiązanie problemu to "przywrócenie prawa do zasiłku opiekuńczego dla rodziców nie mogących zabezpieczyć swoim dzieciom innej formy opieki" - jeśli maluchem nie zajmie się przedszkole, do którego jest on przypisany.

Ostatnie wydłużenie okresu wypłacania zasiłku opiekuńczego dla rodzica dziecka do lat ośmiu - m.in. z powodu zamknięcia jego przedszkola - obowiązywało, decyzją rządu, do 26 lipca. W ramach tzw. tarczy antykryzysowej taki zasiłek mógł być wypłacany rodzicowi przez maksymalnie 14 dni (państwo refundowało w tym czasie 80 proc. wynagrodzenia).

Koronawirus w Łodzi - "pojemność" przedszkoli spadła o 10 tys. miejsc

Jak opowiadała w poniedziałek wiceprezydent Łodzi, MEN nie podjął dotąd decyzji o rezygnacji z reżimu sanitarnego w przedszkolach. Reżim ten przewiduje m.in. co najmniej dwa metry odległości między przedszkolakami. Z tego powodu "pojemność" łódzkich placówek zmniejszyła się z 18 tys. miejsc do 8 tys.

W bieżące lato pracuje większość ze 146 samorządowych przedszkoli w Łodzi (tylko 30 nie przyjmuje dzieci z powodu trwających w nich remontów). Taka sytuacja - w związku z epidemią koronawirusa - jest wyjątkowa, ponieważ podczas wakacji zwykle te placówki działały w dużo węższym zakresie. Urzędnicy wyliczyli w poniedziałek, iż z czterech tysięcy "wakacyjnych" miejsc maluchy zajęły połowę.

Zgłaszane MEN obawy władz Łodzi związane są z nowym rokiem szkolnym, gdy do przedszkoli zgłoszą się maluchy zrekrutowane do nich po raz pierwszy wiosną 2020 oraz pozostali podopieczni tych placówek, przyjęci w ramach tzw. kontynuacji (czyli, ogółem, dzieci w wieku 3-6 lat).

Małgorzata Moskwa-Wodnicka zauważyła w poniedziałek, że w prawie brakuje jasnych kryteriów odnośnie tego, którym dzieciom dyrektor ma pozwalać na przychodzenie do przedszkola, działającego w ramach reżimu sanitarnego, a kto znajdzie się poza placówką... Zaś wskazówki, by np. faworyzować maluchy z rodzin pracujących w służbie zdrowia, nie są oparte na konkretnych przepisach.

Każda gmina w Polsce (od września 2017 r.) ma obowiązek zapewnić opiekę przedszkolną dzieciom w wieku 3-6 lat – jeśli chcą z niej skorzystać rodzice. Władze Łodzi obawiają się, że tego obowiązku mogą w nadchodzącym roku szkolnym nie wypełnić...

Szkoły od września już bez zdalnej edukacji

Przypomnijmy, że uczniowie od 1 września wrócą do szkoły już bez zdalnej edukacji. Do dyrektora będzie należeć decyzja, jednak podejmowana za zgodą sanepidu i powiatowego samorządu, o ewentualnym powrocie do e-nauki - lub do przejścia w tzw. tryb mieszany.
MEN twierdzi, że większość polskich szkół zacznie pracę w zwykłym trybie, choć według wielu, wydanych w porozumieniu z sanepidem, wskazówek. Nie ma wśród nich obowiązku zakrywania ust i nosa, jest za to nakaz natychmiastowej izolacji ucznia z objawami mogącymi wskazywać na infekcję dróg oddechowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto