Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z łódzkich osiedli znikają trzepaki. Rdzewieją i są niebezpieczne

Redakcja
Spod łódzkich bloków znikają kolejne trzepaki.  Spółdzielnie je likwidują, bo sprawiają im same kłopoty: psują się, zajmują miejsce, przyciągają młodzież.  A dywany trzepią już tylko seniorzy. 

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE

Trzepaki znikają z osiedli w całej Polsce. Na zdjęciu mieszkańcy przy wyciętym trzepaku z Dąbrowy Górniczej
Spod łódzkich bloków znikają kolejne trzepaki. Spółdzielnie je likwidują, bo sprawiają im same kłopoty: psują się, zajmują miejsce, przyciągają młodzież. A dywany trzepią już tylko seniorzy. CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Trzepaki znikają z osiedli w całej Polsce. Na zdjęciu mieszkańcy przy wyciętym trzepaku z Dąbrowy Górniczej Lucyna Nenow
Spod łódzkich bloków znikają kolejne trzepaki. Spółdzielnie je likwidują, bo sprawiają im same kłopoty: psują się, zajmują miejsce, przyciągają młodzież. A dywany trzepią już tylko seniorzy.

Brak trzepaka przy swoim bloku przy ul. Kmicica zauważył pan Grzegorz, członek spółdzielni RSM Bawełna. Chciał przed świętami wytrzepać wycieraczkę.

- Wyszedłem przed dom i zobaczyłem, że trzepak zniknął - opowiada pan Grzegorz. - Dozorca wyjaśnił mi, że dzięki temu na osiedlu będzie mniej pyłów i smogu - mówi lokator.

Jednak nie jest to prawdą. Trzepak przy ul. Kmicicia zlikwidowano, bo od podłoża zaczął rdzewieć. Dalsze pozostawienie trzepaka mogło stanowić zagrożenie dla lokatorów.

Ale to nie jedyny likwidowany trzepak. W tym roku SM Bawełna usunie jeszcze dwa trzepaki na tzw. osiedlu „Sienkiewiczowskim”. - Powodem jest gromadzenie się młodzieży i spożywanie w obrębie tych miejsc alkoholu oraz zakłócanie porządku - wyjaśnia Dominik Różycki z administracji osiedla.

Jak podkreśla Różycki nie było żadnych głosów od mieszkańców w obronie trzepaków.

- Stały się elementem minionej epoki i zamiast służyć do trzepania m.in. dywanów lub robienia fikołków przez dzieci stanowią często miejsca spotkań wyrostków -dodaje.

Trzepaki znikają też w innych miejscach Łodzi. Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Jagiełły zlikwidowała jesienią ubiegłego roku aż pięć trzepaków. Zajmowały bowiem miejsce potrzebne na rozbudowany zestaw koszy do segregacji odpadów. Ale likwidowano tylko te trzepaki, które były ustawione obok siebie podwójnie.

- Mieszkańcy prosili, żeby nie likwidować wszystkich trzepaków - mówi Dorota Wardyńska z administracji SM Jagiełły. - Dlatego przy każdym bloku zostawiliśmy co najmniej jeden trzepak - podkreśla.

Jej zdaniem zainteresowanie trzepaniem dywanów zmniejsza się. - Obserwujemy je okresowo, przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy - mówi Wardyńska.

Tymczasem nowe osiedla w Łodzi coraz częściej nie mają trzepaków. Jak tłumaczą deweloperzy młodzi najemcy nie pytają o trzepaki. Zajmują miejsce, a na dodatek mogą być niebezpieczne dla bawiących się na nich dzieci.

- Nie projektuje się już teraz budynków z trzepakami - podkreśla Marek Diehl, architekt z Łodzi. - Odkąd pojawiła się usługa prania dywanów w domu nie ma takiej potrzeby - dodaje.

Jak podkreśla architekt nie ma przepisów nakazujących sytuowanie trzepaka koło budynku.

Do likwidacji trzepaków zachęcił spółdzielnie wypadek, który zdarzył się w sierpniu 2017 roku w Jeleniej Górze. Przerdzewiały trzepak przewrócił się na 3,5 letnią dziewczynkę. Metalowa belka uderzyła ją w główkę tak pechowo, że dziewczynka zmarła. Trzepak stał na osiedlu od lat 60-tych. Nie był konserwowany. Prokuratura postawiła zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci pracownikowi technicznemu, który nie zauważył zniszczeń.

Trzepaki likwiduje się więc w całej Polsce. Wycinkę 61 miejskich trzepaków dwa lata temu przeprowadziła Dąbrowa Górnicza. Brakuje ich też pod Wrocławiem.

- Objechałam już cztery sąsiednie miejsowości. W żadnej nie ma trzepaka- mówi pani Małgorzata z Dolnego Śląska.
Obecnie nowy trzepak kosztuje około 700 zł, montaż można wykonać we własnym zakresie, kopiąc dziurę w ziemi i zabezpieczając betonem. Zamawiają je spółdzielnie i osoby prywatne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto