XV Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku Królewskim w Łęczycy

Artykuł sponsorowany
W dniach 24 i 25 sierpnia na Zamku Królewskim w Łęczycy odbędzie się jubileuszowy XV Międzynarodowy Turniej Rycerski. Impreza jest nie tylko najważniejszym wydarzeniem kulturalnym w grodzie Boruty, ale zaliczana jest również do wizytówek kulturalnych województwa łódzkiego.

Dla turniejowej publiczności organizatorzy przygotowali mnóstwo wspaniałych atrakcji.

- Impreza w swoim założeniu ma charakter familijny, a jej scenariusz oparty jest na późnośredniowiecznych turniejach rycerskich, przedstawiających kunszt rzemiosła rycerskiego oraz piękno i wysokie wartości jakie są naszym wspólnym dziedzictwem kulturowym Europy – wyjaśnia Andrzej Borucki, dyrektor Muzeum w Łęczycy, organizator turnieju. - W tym roku nasze spotkania z epoką średniowiecza, dzięki licznym warsztatom, będą miały wyraźny akcent położony na interakcję z publicznością, zatem zapraszamy wszystkich serdecznie na nasz turniej.

Motywem przewodnim XV turnieju rycerskiego będą Husyci (słynna piechota czeska z pierwszej połowy XV wieku poruszająca się specjalnie uzbrojonymi "po zęby" taborami wyposażonymi we wszelkiego rodzaju  broń palną i drzewcową). Jej tradycję przybliży widzom znakomita, kilkunastoosobowa czeska grupa "Armentum" z Hradec Kralove. Czesi przygotowali nie tylko główne widowisko, pokażą również pełną gamę pojedynków indywidualnych i zbiorowych przy wykorzystaniu broni białej oraz specjalny pokaz ręcznej broni  palnej.

Z kolei „Chorągiew Ziemi Sandomierskiej” zaprezentuje zrekonstruowany wóz bojowy husytów. Wóz z pełnym wyposażeniem i załogą będzie czekał na dziedzińcu zamku na zwiedzających.
Na dziedzińcu odbędą się średniowieczne turnieje konne, w których klimat wprowadzi widzów "Sandomierski Ośrodek Konny".

Publiczność będzie mogła podziwiać ciężkozbrojnych halabardników w strojach z XV w. oraz siłę rażenia łuków angielskich, których strzały przebijały kolczugi i grube pancerze przeciwników. Nieodłączną już tradycją łęczyckich turniejów jest też Turniej Łucznictwa Historycznego o "Srebrną Brzechwę", w którym wezmą udział znakomici pasjonaci łucznictwa historycznego.

Turniej rycerski to nie tylko waleczne widowiska. Na żywo zabrzmi średniowieczna muzyka w wykonaniu szczecińskiego zespołu "Tryzna". Członkowie zespołu poprowadzą w sobotę warsztaty tańca średniowiecznego w rytm dźwięków dud i bębnów. W niedzielę natomiast odbędą się warsztaty robienia dawnych instrumentów muzycznych, którym towarzyszyć będzie wystawą replik instrumentów średniowiecznych.

W sobotę i niedzielę tuż obok zamku, na Placu Przyjaźni, odbędą się warsztaty żonglowania chorągwiami, według średniowiecznej włoskiej szkoły „sbandieratori”. Poprowadzą je członkowie „Gwardii Gryfa”, którzy gościli już na łęczyckim turnieju, a w tym roku podzielą się dodatkowo tajnikami swego warsztatu z publicznością. Przypomnijmy wrocławska grupa „chorągwiarzy” znalazła się w pólfinale telewizyjnego show „Mam Talent”.

Na dziedzińcu zamkowym będzie można również zapoznać się z warsztatami i wyrobami rzemiosła średniowiecznego. Publiczność turniejowa będzie mogła nie tylko przyjrzeć się z bliska pracy m.in. kowala, prządki, kołodzieja, wikliniarza, czy garncarza, ale też spróbować swoich sił w rzemiośle.

Zgłodniali przybysze będą mogli skosztować kulinarnych dzieł staropolskich. Na podzamczu kusić będą nie tylko stoiska gastronomiczne, ale też kramy z pamiątkami zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

Turniej tradycyjnie rozpocznie się w sobotę o godz.11.11 przed łęczyckim ratuszem przy pl.T. Kościuszki, gdzie odbędzie się Parada Rajców Miejskich. Stamtąd nastąpi przemarsz orszaku turniejowego na Zamek Królewski, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie XV Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego.

http://www.zamek.leczyca.info.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto