Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa w oknach Manufaktury. Zdjęcia byłych praconików Poltexu

PS
Wystawa "Wszyscy jesteśmy robotnikami"
Wystawa "Wszyscy jesteśmy robotnikami" mat.prasowe
Zdjęcia, które wiszą w oknach jednego z budynków Manufaktury są elementem międzynarodowego projektu Inside Out.

17 fotografii portretowych można oglądać na gmachu dawnej tkalni, czyli nad restauracjami Bawełna i Szpulka oraz sklepem TK Maxx, biurem podróży Itaka i punktem InMedio. Na fotografiach uwiecznieni zostali pracownicy dawnych zakładów „Poltex”, na terenie których dziś działa Manufaktura. To wystawa „Wszyscy jesteśmy robotnikami”, która jest polskim akcentem międzynarodowego projektu Inside Out stworzonego przez artystę JR, laureata nagrody TED w 2011 roku.

Łódzka odsłona Inside Out upamiętnia historie pracowników byłych zakładów przemysłowych w Łodzi. - W skrócie projekt Inside Out polega na sportretowaniu członków społeczności, która w danym miejscu wyróżnia się, bądź ma coś do powiedzenia o swojej sytuacji - wyjaśnia Agata Połeć, koordynatorka projektów Łódź Design Festival.

Celem wystawy jest przypomnienie, że wciąż żyją w Łodzi ludzie, którzy pracowali w zakładach włókienniczych. Autorom zależało również na pobudzeniu refleksji na temat tożsamości miasta oraz refleksji na temat ciągnącej się historii.

Byli pracownicy „Poltexu” regularnie spotykają się i aktywnie działają na rzecz podtrzymywania pamięci o włókienniczych tradycjach Łodzi. Instytucją wspierającą jest działające w Manufakturze Muzeum Fabryki, które kolekcjonuje zbiory, organizuje spotkania oraz tematyczne wystawy poświęcone historii dawnych zakładów Poznańskiego.

Wystawa „Wszyscy jesteśmy robotnikami” tematycznie wpisuje się również w działania społeczniczki - Marii Nowakowskiej, która jest pomysłodawczynią nadania rynkowi Manufaktury nazwy Rynku Włókniarek Łódzkich - trwają procedury formalne, by mogło to nastąpić w najbliższych miesiącach. - Mam nadzieję, że w lutym, w rocznicę strajków łódzkich włókniarek, będziemy mogli uczcić te tysiące kobiet tak ciężko pracujących w przemyśle, przewrotnie nazywanym, lekkim - tłumaczy Maria Nowakowska.

Fotograficzną instalację będzie można oglądać do najbliższej niedzieli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto