Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Peer-to-Peer. Praktyki kolektywne w nowej sztuce" w ms1 w Łodzi

Darek Matyjaszczyk
Foundland, Scenarios for Failed Futures, 2015, videostill kopia
Foundland, Scenarios for Failed Futures, 2015, videostill kopia
"Peer-to-Peer. Praktyki kolektywne w nowej sztuce" to tytuł nowej wystawy w ms1 przy Ogrodowej. Wernisaż odbędzie się w piątek (8 czerwca) o godzinie 18. Wystawa tworzy katalog współczesnych metod pracy zbiorowej, rozwijanych w większości przez pokolenie trzydziestoparoletnich artystów.

Praca grupowa w dzisiejszej sztuce opiera się na strategiach znanych od kilku dekad. Artyści pracujący razem często angażowali się i wciąż angażują w bieżące problemy społeczne i ruchy na rzecz praw człowieka, a także badają możliwości, jakie dają nowe media.

Na wystawie Peer-to-Peer. Praktyki kolektywne w nowej sztuce zaprezentowane zostaną prace duetów (Pakui Hardware, Foundland Collective i Part-time Suite) jak i grup (GCC, Laboria Cuboniks). Znajdziemy wśród nich kolektywy zawiązane w konkretnym celu, grupy adaptujące formułę zespołów muzycznych, nawiązujące do modeli pracy w biznesie czy łączące osoby zawodowo zajmujące się różnymi dziedzinami.

Wystawa została podzielona na trzy rozdziały (PRACA/WYDAJNOŚĆ/PRZYSZŁOŚĆ - INTERNET/AFEKT/BYCIE RAZEM - TECHNOLOGIA/EMANCYPACJA/MIGRACJA) poświęcone kwestiom związanym z szeregiem współczesnych zjawisk, takich jak kultura korporacyjna i przymus produktywności (BNNT), różne formy i wymiary bycia razem (LaBeouf, Rönkkö & Turner) czy emancypacyjny potencjał niesiony przez technologię.

Tytuł ekspozycji odnosi się do metody bezpośredniej komunikacji w sieci komputerowej, która zainspirowała nowe strategie ludzkiej interakcji, odmienne od scentralizowanych struktur społecznych. Infrastruktura peer-to-peer, zastępując pośrednika technologiami cyfrowymi, wykorzystywana jest dziś przez tzw. ekonomię współpracy w sektorze usług (np. Uber, BlaBlaCar i Airbnb) czy finansów (np. bitcoin). Zarówno artystyczne praktyki kolektywne, jak i infrastruktura peer-to-peer opierają się na samozarządzaniu i samoorganizacji, dzięki którym możliwe jest tworzenie alternatyw wobec struktur korporacyjnych i głównych nurtów polityki.

Artyści i artystki: BNNT, Foundland Collective, GCC, Calla Henkel & Max Pitegoff, Laboria Cuboniks, LaBeouf, Rönkkö & Turner, NON Worldwide, Pakui Hardware, Part-time Suite oraz Dom Mody Limanka, Matosek/Niezgoda, POSTNOVIKI. Spotkanie z artystami biorącymi udział w wystawie zaplanowano na sobotę. Początek o godzinie 17, w ms2 przy Ogrodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto