Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa: Majowa Łódź oczami współczesnych artystów

Katarzyna Zawadzka
Młodzi absolwenci ASP w Łodzi prezentują na wystawie w Galerii Manhattan różne widzenie jednego czasu i miejsca
Młodzi absolwenci ASP w Łodzi prezentują na wystawie w Galerii Manhattan różne widzenie jednego czasu i miejsca fot. materiały prasowe
Intrygujący tytuł - "Łódź 05.09" - nosi wystawa, która zostanie otwarta w piątek o godz. 19 w łódzkiej Galerii Manhattan (ul. Wigury 15).

Na ekspozycji "zawisną" prace absolwentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych: Macieja Bohdanowicza, Sylwii Gajewskiej, Norberta Trzeciaka, Roksany Król i Sebastiana Kularskiego (grupa Robosexi), Emilii Kuryłowicz, Agnieszki Świtoń, Moniki Masłoń, Jana Wasińskiego. Choć dotyczą one jednego czasu i miejsca, czyli maja ubiegłego roku i Łodzi, są bardzo zróżnicowane. Twórcy zbudowali wypowiedź artystyczną przy pomocy rozmaitych technik - fotografii, malarstwa, instalacji, wideo, obiektu oraz environmentu.

- To wystawa promująca młodych twórców, którzy zwrócili na siebie uwagę aktywnością twórczą, kreatywnym podejściem do rzeczywistości i myśleniem kategoriami współczesnego artysty - mówi Krystyna Potocka-Suwalska, kurator wystawy. - Zaproponowałam im, aby przy pomocy wybranych przez siebie technik uchwycili fragment życia w konkretnym momencie, o "stop-klatkę" czasu, opisu miejsca, zdarzeń, jakie odbyły się w maju 2009 roku w naszym mieście. Maj to czas intensywności życia, wzrostu sił witalnych, tworzenia się nadziei, wyobraźni, a więc doskonały czas - tłumaczy kurator.

Powiązanie tych kategorii i zbudowanie spójnej wypowiedzi artystycznej, jak przyznaje kurator, najprostsze nie było. Maj 2009 dla każdego z artystów był inny. Dla Macieja Bohdanowicza, prezentującego cykl prac "Rekonwalescencje" składający się z fotografii i druku cyfrowego, to czas "zawieszenia" w oczekiwaniu na obronę dyplomu. Ten okres był punktem wyjścia do stworzenia fotograficznych autoportretów opatrzonych tekstem sformułowanym w maju, a odnoszącym się do tego co tu i teraz.

Sylwia Gajewska, posługująca się m.in. grafiką projektową, widzi maj jako czas intensywnej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Zaprojektowała i wykonała wizualną oprawę tej kampanii i uzupełniła ją o akcję artystyczną.

Duet Robosexi przygotował projekt "Gramajowa", w którym formą pracy jest gra komputerowa oparta na pikselu z lat 90. ubiegłego stulecia. Składa się z 31 poziomów, a każdy z nich odnosi się do kolejnego dnia maja 2009 roku.

Z kolei Emilia Kuryłowicz i Agnieszka Świtoń we własnym "Początku końca" ukryły treść pod czarną farbą, którą pomalowały ściany jednego z pomieszczeń. Widzowie mogą ją poznać zdrapując farbę.

Instalacja "Sto lat" Moniki Masłoń składa się z dwóch części: czterech obiektów z intrygująco rozmieszczonymi świeczkami i projekcji filmowej, w której goście autorki pozują do zdjęcia na urodzinowym przyjęciu śpiewając "Sto lat".

Norbert Trzeciak zrealizował swoją pracę w konwencji sztuki socrealizmu. Inspiracją był dlań dzień 1 maja. Natomiast Jan Wasiński zainspirował się widokiem zawieszonych na drzewach kapliczek z plastikowymi figurkami Matki Boskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto