Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2010 w Łodzi [zdjęcia]

Redakcja
Jakie dokumenty upoważniają do głosowania oraz kiedy oddany głos będzie ważny, a kiedy nie. Przypominamy zasady jak i gdzie głosować.

Zobacz wstępne wyniki wyborów w Łodzi

Dziś (21 listopada) w głosowaniu wybieramy wójtów, burmistrzów i prezydentów, a także członków rad gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich oraz rad miejskich i osiedli. Lokale wyborcze czynne są w godzinach 8-22.

W Łodzi o fotel prezydenta miasta ubiega się 12 kandydatów. Spośród nich, dwóch startuje też do Sejmiku Województwa, a pięciu do Rady Miasta.

Jak głosować w wyborach samorządowych 2010

Oddać głos w wyborach może każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania ukończył 18 lat. Głosujemy w godz. 8 - 22. Żeby móc zagłosować, trzeba mieć przy sobie dowód tożsamości ze zdjęciem, studenci mogą głosować nawet na podstawie legitymacji studenckiej.

W łódzkich lokalach wyborczych otrzymamy od komisji cztery karty do głosowania.

Wybory do Rady Miejskiej w Łodzi:
Na największej z kart w kolorze białym, będziemy wybierać kandydatów do Rady Miejskiej. Żeby oddany przez nas głos był ważny, należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Zaznaczenie większej liczby kandydatów lub niewskazanie żadnego, powoduje, że nasz głos jest nie ważny.

Wybory do Sejmiku Wojewódzkiego:
Karta do głosowania z kandydatami do Sejmiku Wojewódzkiego będzie w kolorze niebieskim. Na niej również stawiamy tylko jeden znak "X" w kratce przy nazwisku jednego z kandydatów.

Wybory na prezydenta Łodzi:
Najmniejsza z kart w kolorze różowym służy do głosowania na prezydenta Łodzi. W kolejności alfabetycznej znajdziemy na niej dwanaście nazwisk kandydatów na prezydenta miasta. Na tej karcie również zaznaczamy tylko jednego z kandydatów. Wyboru dokonujemy poprzez postawienie znaczka "X" przy nazwisku kandydata.

Wybory do Rad Osiedli w Łodzi:
W większości przypadków komisje w wyborach osiedlowych będą mieścić się w tych samych budynkach, co komisje wyborcze w wyborach samorządowych. Karty do głosowania będą w kolorze jasnopomarańczowym. Tu głosujemy tylko na jedną listę kandydatów, stawiając "X" w kratce obok nazwiska tylko jednego kandydata.

Karty do głosowania

Kartę do głosowania należy wypełnić samodzielnie. W każdym lokalu wyborczym muszą znajdować się miejsca umożliwiające postawienie znaku "X" w warunkach gwarantujących tajność głosowania. Wypełnioną kartę do głosowania wrzucamy do urny wyborczej. Głosować można wyłącznie osobiście.

Pamiętaj! Żeby głos był ważny, musisz postawić w kratce obok nazwiska znak "X". W każdym przypadku kreski znaku "X" muszą się krzyżować w obrębie kratki przy nazwisku kandydata. Jeśli się pomylisz, nie dostaniesz nowej karty.

Cisza wyborcza

Najwcześniej do godziny 22.00 obowiązuje cisza wyborcza. Nikomu nie wolno wtedy agitować, namawiać do oddawania głosu na konkretnego kandydata. Zabronione jest przedstawianie kandydatów i programów politycznych. Nie wolno też publikować sondaży i dyskutować o tym kto wygra, a kto nie. Jeżeli zobaczymy kogoś, kto rozdaje ulotki wyborcze, powinniśmy o tym zawiadomić policję. PKW tak samo ostro będzie traktować agitację prowadzoną w internecie. Trzeba więc uważać na to co się pisze na blogach lub w komentarzach. Wpisy sprzed wprowadzenia ciszy wyborczej nie podlegają każe.

W Łodzi naruszono ciszę wyborczą

Wczoraj (20 listopada) ulicą Piotrkowską jeździły ryksze z plakatami jednego z kandydatów na prezydenta Łodzi. Rykszarze tłumaczyli się, że nie wiedzieli o odpowiedzialności karnej za ten czyn. Policjanci pouczyli pracujących na rykszach.

Dziś (21 listopada) Miejska Komisja Wyborcza w Łodzi powiedziała MM-ce, że lokale wyborcze zostały otworzone punktualnie. Nie ma żadnych naruszeń ciszy wyborczej, wszystko na razie przebiega sprawnie.

Czytaj także: Zakłocenie ciszy wyborczej w Łodzi i pijany przewodniczący

MM Łódź bez komentarzy

Na czas ciszy wyborczej zablokowaliśmy możliwość dodawania komentarzy na portalu MM Łódź. Odblokujemy je w niedzielę 21 listopada, po zakończeniu ciszy wyborczej. Prosimy o nie zamieszczanie treści naruszających ciszę wyborczą w blogach i w "dzieje się". Wpisy takie będą natychmiast usuwane.


Jak poinformował Stefan Jaworski, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, do godziny dziesiątej w Polsce frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 5.29 proc.

Hanna Zdanowska zagłosowała o godzinie 10.30
Dariusz Joński swoje głosy oddał o 10.30
Włodzimierz Tomaszewski zagłosował o godzinie 12

** Czytaj także:
- Foto Dej w byłej elektrowni Scheiblera
- Warsztaty komediowe z Juliuszem Machulskim w Teatrze Powszechnym w Łodzi
- Tenis ziemny: Następcy Janowicza grają na kortach MKT**
Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto