Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych 2011: Kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi

Monika Pawlak
Renowację kaplicy Scheiblera wspiera budżet miasta
Renowację kaplicy Scheiblera wspiera budżet miasta Grzegorz Gałasiński
1 listopada, jak co roku, na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi odbędzie się kwesta na rzecz ratowania zabytków tej nekropolii. Z puszkami będą stać członkowie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Starego Cmentarza, wolontariusze, harcerze, politycy, aktorzy, a także dziennikarze "Polski Dziennika Łódzkiego".

- Dopinamy szczegóły organizacyjne, ale jak zawsze serdecznie zapraszam i proszę o symboliczną złotówkę - mówi Cezary Pawlak, prezes TOnSC. - To dzięki hojności łodzian z roku na rok zabytki cmentarza pięknieją. O tym, jak wydajemy te pieniądze, można się przekonać spacerując po cmentarzu.

Podczas ubiegłorocznej kwesty do puszek trafiło ponad 83 tys. złotych. Dzięki temu udało się odnowić siedem pomników we wszystkich trzech częściach wyznaniowych nekropolii. Pomniki wybierali wspólnie przedstawiciele TOnSC i służby wojewódzkiego konserwatora zabytków.

W części katolickiej blask odzyskały: pomnik Bronusia Ollbicha, małego dziecka, utrzymany w romantycznej stylistyce. Pomnik został wybrany do konserwacji, bo uzyskał największą liczbę głosów internautów, głosujących na "swój" pomnik.

W części katolickiej konserwatorzy odnowili nagrobek Leona Jaworskiego, dyrektora Towarzytwa Aukcyjnego Julisza Heinzla, pomnik ma skromną płytę z czerwonego piaskowca, a jego autorem jest znany łódzki kamieniarz Wacław Konopka. Pomnik Heleny Nowak, utrzymany w stylu art deco, konserwatorzy zrekonstruowali plakietę portretową według zachowanej fotografii zmarłej i zrekonstruowali krzyż umieszczony między filarami. Odnowiony też został marmurowy pomnik Josepha Pladka o neogotyckiej formie z płaskorzeźbą przedstawiającą żałobnicę spoglądającą na ulatującego ku niebu motyla.

W części ewangelickiej odrestaurowano monumentalne groby rodziny Fischerów - w stylistyce secesyjnej, oraz pomnik rodziny Milnikelów. To obelisk zwieńczony urną okoloną wieńcem z kwiatów, wykonany z barwionego cementu. W części prawosławnej odnowiono pomnik Jekatariny Swincowej, zniszczony w 2004 r. Swincowa była żoną podpułkownika stacjonującego w Łodzi pułku wojsk rosyjskich. Nagrobek w formie krzyża z pni drzew oplecionych bluszczem jest jednym z nielicznych zachowanych zabytków w tej części cmentarza.

Prace trwają także przy perełce Starego Cmentarza, czyli kaplicy Scheiblera. Pieniądze na ten cel gromadzi fundacja powołana przez prof. Krzysztofa Stefańskiego z UŁ, część środków pochodzi z budżetu miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto