Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wskaźnik ubóstwa maleje - rosną dochody rolników

Agata Jeznach
Pomoc społeczna, zamiast skupiać się tylko na kwestii materialnej, szuka rozwiązań problemu.
Pomoc społeczna, zamiast skupiać się tylko na kwestii materialnej, szuka rozwiązań problemu. Grzegorz Mehring
Sytuacja materialna Polaków z roku na rok jest coraz lepsza. Jak wynika z danych GUS, w 2010 roku poniżej ustawowej granicy ubóstwa żyło 7,3 proc. osób, czyli o 1 punkt procentowy mniej niż w roku 2009.

Gospodarstwo domowe, czyli wszystkie osoby wchodzące w jego skład, jest uznawane za ubogie, jeśli poziom jego wydatków jest niższy od wartości przyjętej za granicę ubóstwa. Czym jest w takim razie granica ubóstwa? Dla gospodarstwa jednoosobowego taka granica jest osiągana, gdy miesięczny dochód nie przekracza 477 zł. W przypadku czteroosobowej rodziny (zakładając, że składa się ona z dwójki dorosłych i dwójki dzieci do lat 14) ta kwota wynosi 1404 zł.

GUS: ceny żywności wzrosły.

Z pewnością pocieszający jest fakt, że z roku na rok osób ubogich ubywa. Warto się jednak zastanowić, czy w każdej grupie społecznej wskaźnik ubóstwa spada równie szybko, a jeśli nie, to jak to zmienić. Według danych GUS w 2010 roku (podobnie jak w latach poprzednich) głębokie ubóstwo wiązało się z wielodzietnością, niepełno-sprawnością oraz zdecydowanie częściej dotyczyło mieszkańców wsi niż miast. Duży wpływ na sytuację materialną ma także wykształcenie - niższe bardzo często łączy się z biedą, niezależnie od tego, jaką miarą się posłużymy. Z drugiej strony - zaobserwowano spadek zagrożenia ubóstwem ekonomicznym w gospodarstwach domowych rolników. W tej grupie społeczno-ekonomicznej zaobserwowano najwyższy wzrost realnego poziomu dochodu. Oznacza to, że bieda najczęściej wiąże się z niemożnością wykonywania pracy lub z sytuacją, gdy podjęcie pracy jest utrudnione - tak jak w przypadku osób niepełnosprawnych lub rodziców samotnie wychowujących kilkoro dzieci.

Pomoc społeczna polega głównie na przyznawaniu i wypłacaniu świadczeń, pracy socjalnej czy rozwoju niezbędnej infrastruktury. Do tego dochodzi jeszcze jedna niezwykle ważna kwestia, czyli rozwijanie nowych form pomocy społecznej i samopomocy w ramach zidentyfikowanych potrzeb. Kluczowe jest tu słowo "zidentyfikowanych". Należy bowiem pamiętać i zwracać na to szczególną uwagę, że pomoc najskuteczniejsza jest wtedy, gdy zostanie dobrana do indywidualnych potrzeb. Żeby było to możliwe, niezbędne jest zaangażowanie pracowników socjalnych, poznanie sytuacji swoich podopiecznych i zaproponowanie im takich rozwiązań, które nie tylko pomogą doraźnie, ale też umożliwią w przyszłości samodzielne funkcjonowanie. Takie rozwiązania byłyby więc korzystne dla obu stron.

Bezrobocie na Pomorzu w górę.

Niewykluczone, że właśnie w związku z takimi działaniami wprowadzanymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w Polsce coraz mniej ludzi żyje w skrajnej biedzie. Coraz częściej celem zamiast dawania ubogiej rodzinie kolejnej porcji pieniędzy (co najczęściej nie ma większego sensu, bo niewielkie kwoty są w szybkim tempie konsumowane) staje się doprowadzenie - w miarę możliwości - do ich życiowego usamodzielniania i umożliwienie im życia w warunkach odpowiadających godności człowieka. Istotna jest integracja ze środowiskiem osób wykluczonych społecznie. Dużo łatwiej jest przecież podjąć pracę i życie na własny rachunek, mając kontakt z ludźmi, którzy radzą sobie lepiej. Często zdarza się, że osobie korzystającej z pomocy społecznej zwyczajnie nie opłaca się podjąć pracy, bo spowoduje to odebranie jej świadczeń, bez których trudno będzie jej sobie poradzić (takich jak na przykład darmowe przedszkole dla dziecka). Najlepiej byłoby znaleźć takie rozwiązanie, które - zamiast zniechęcać - będzie ludzi motywowało do działania. Wszystko wskazuje na to, że polski system pomocy społecznej idzie w dobrym kierunku, choć droga do ideału jest jeszcze daleka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto