Co czeka nas w najbliższych dniach w pogodzie?
Jak zapowiada Marcin Głodek z Poddębicko-Łęczyckich Łowców Burz, w najbliższych dniach nastąpi odbudowa strefowej cyrkulacji atmosfery, co oznacza serię głębokich niżów z silnymi falami wiatrowymi i aktywnymi frontami atmosferycznymi.
- Po kilku dniach spokoju i pięknej iście wiosennej aury czeka nas dość dynamiczna odbudowa strefowej cyrkulacji atmosfery skutkującej wędrówką znad Atlantyku serii głębokich ośrodków niskiego ciśnienia (pierwszy niż o imieniu Ylenia, a drugi prawdopodobnie przyjmie imię Zeynep lub Antonia) rozwijających się w zasięgu silnego prądu strumieniowego.
- W takiej sytuacji synoptycznej należy się liczyć z wystąpieniem przynajmniej dwóch silnych fali wiatrowych - z których pierwsza pojawi się w drugiej części nocy z środy na czwartek, w czwartek i częściowo w nocy z czwartku na piątek, zaś druga w nocy z piątku na sobotę i częściowo sobotę.
- Jednak na tą chwilę zajmiemy się pierwszą strefą silnych porywów wiatru, gdyż do drugiej fali jest jeszcze sporo czasu, więc dokładna trajektoria i głębokość ośrodka niżowego, a co za tym idzie spodziewanych podmuchów wiatru nie jest jeszcze znana, ale wiele na to wskazuje iż może być silniejsza od pierwszej!
- Pierwsza fala na terenie naszego regionu objawi się porywami wiatru dochodzącymi do 80 - 90 km/h (podczas przechodzenia konwekcji punktowo możliwe i 95-100 km/h!!).
- Z kolei podczas drugiej fali w najbardziej pesymistycznej wersji mogą pojawić się podmuchy do 100 -105 km/h, a w przypadku konwekcji nawet do 110 -120 km/h! (jednak to jest najczarniejszy scenariusz i wszystko zależało będzie od trajektorii, głębokości niżu i innych ośrodków barycznych - jeszcze nie jest pewne!).
- Jakby tego było mało z wspomnianym głębokimi ośrodkami niżowymi związane będą dość mocno uwodnione i aktywne systemy frontów atmosferycznych w rejonie których mogą rozwijać się struktury konwekcyjne (a nawet burzowe!) napędzane przez silne ruchy wznoszące chłodnych frontów atmosferycznych oraz silny środkowo-troposferyczny prąd strumieniowy.
- Podczas przechodzenia owych struktur pojawiać się będą punktowe silne i bardzo silne porywy wiatru (nawet silniejsze niż wynika to z prognoz!!) w towarzystwie intensywnych opadów deszczu (w tylnej części frontów również deszczu ze śniegiem, a nawet mokrego śniegu) i drobnego gradu (lub krupy śnieżnej).
- Tak więc przed nami powrót do dynamicznej sytuacji synoptycznej typowej dla ciepłej, bezśnieżnej zimy z silnie odbudowującymi się strefowymi cyrkulacjami, do który zapewne już teraz i w przyszłości musimy się przyzwyczaić! Zmiany klimatu stają się coraz bardziej widoczne!
Jak zastrzegają Łowcy, tabelka z porywami wiatru na dzień 19.02 ma innych kolor, bo jeszcze może wiele się zmienić - porywy mogą być i słabsze, jak i silniejsze!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Active Czarny
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 3-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny
Waga: 46,5 gWymiary: 45,4 x 45,4 x 10,5 mmTyp (dam…
kup teraz

Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Graphite Black Amazfit GTS 3 to potę…
kup teraz

Amazfit GTR 3 Pro Brązowy
Duży ekran Ultra HD Amoled. Zaprojektowany w klasy…
kup teraz

GARMIN Fenix 7 Srebrno-szary (100254001)
Jest 7 dni w tygodniu, a zegarki z serii fēnix 7 s…
Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek