Wniosek o referendum w sprawie odwołania prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. Kto chcą odwołać prezydent Zdanowską?

Marcin Darda
Marcin Darda
Złożono wniosek od odwołanie przed upływem kadencji prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej (PO). Pełnomocnikiem komitetu referendalnego jest Agnieszka Wojciechowska Van Heukelom. To już trzecia próba odwołania Zdanowskiej od kiedy w grudniu 2010 r. została prezydentem Łodzi. 
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>
Złożono wniosek od odwołanie przed upływem kadencji prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej (PO). Pełnomocnikiem komitetu referendalnego jest Agnieszka Wojciechowska Van Heukelom. To już trzecia próba odwołania Zdanowskiej od kiedy w grudniu 2010 r. została prezydentem Łodzi. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>Fot.Szymczak Krzysztof/Polska Press
Złożono wniosek od odwołanie przed upływem kadencji prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej (PO). Pełnomocnikiem komitetu referendalnego jest Agnieszka Wojciechowska Van Heukelom. To już trzecia próba odwołania Zdanowskiej od kiedy w grudniu 2010 r. została prezydentem Łodzi.

Agnieszka Wojciechowska Van Heukelom, znana m.in. z akcji przeciw czyścicielom kamienic i walki o prawa lokatorów wniosek o zamiarze przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydent Łodzi przed końcem kadencji, w Krajowym Biurze Wyborczym złożyła w piątek (2 lipca). W grupie inicjatorów są podpisy piętnastu osób, czyli dokładnie tylu, ile wymaga prawo przy tego typu inicjatywach, a wśród nich znajduje się także nazwisko Wojciecha Bednarka, byłego członka PO, który był inicjatorem pierwszej, nieudanej akcji referendalnej wymierzonej w Zdanowską w 2012 r.

Za co chcą odwołać prezydent Zdanowską? Jak mówi Wojciechowska Van Heukelom, w Łodzi narasta wręcz lawinowo niechęć do poczynań prezydent Zdanowskiej.

Niezadowoleni są mieszkańcy walących się kamienic, ludzie oczekujący na mieszkania komunalne, mieszkańcy obszarów rewitalizowanych, kierowcy poruszający się po Łodzi, pracownicy spółek komunalnych, ludzie kultury, pracownicy szkół, seniorzy - wylicza pełnomocniczka grupy inicjującej referendum - Czarę goryczy przelały kolejne bezzasadne podwyżki kosztów życia w mieście obowiązujące od wczoraj, łodzianie nie zgadzają się na dalszą niegospodarność, bagatelizowanie ich problemów i ciągłe ośmieszanie wizerunku miasta.

Od lipca w Łodzi obowiązuje nowy system rozliczania opłat za wywóz śmieci, a pierwsze rachunki w niektórych przypadkach pokazały kilkudziesięcioprocentowy wzrost. Od czerwca wzrosły opłaty w Płatnej Strefie Parkowania, w powietrzu wisi podwyżka opłat za wodę i ścieki o 40 proc. w skali trzech lat. Pracownicy domów kultury protestują przeciw łączeniu ich w jedno centrum, twierdzą, że urzędnicy jak dotąd nie potrafili przekazać im choćby jednego, racjonalnego argumentu za tą fuzją, która prawdopodobnie doprowadzi do zwolnień. W czerwcu dwukrotnie protestowali pracownicy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, a także Grupowej Oczyszczalni Ścieków przeciwko wysokiemu czynszowi za korzystanie z infrastruktury. Pod urząd przyszli z taczkami.

Inicjatorką tej "akcji" jest polityk udający społecznika, czyli pani Wojciechowska von Heukelom, której stowarzyszenie za wynajmowany od miasta Łódź lokal jest winne łodzianom od wielu lat blisko 100 tysięcy złotych. Kilka lat temu zapowiedziałem, że do czasu uregulowania tego długu nie będę komentował żadnych wyczynów pani von Heukelom - mówi nam Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi.

Hanna Zdanowska ostatnie wybory jesienią 2018 r. wygrała w pierwszej turze z wynikiem ponad 215 tys. głosów (70,22 proc.), ale pomógł jej PiS. Ówczesny wojewoda Zbigniew Rau i wicepremier Jacek Sasin zapowiadali pozbawienie jej mandatu w przypadku zwycięstwa, bo prezydent miała na karku świeży wyrok 20 tys. zł grzywny za poświadczenie nieprawdy w dokumentacji kredytowej. Te zapowiedzi odniosły efekt przeciwstawny do zamierzeń PiS, bo tylko zmobilizowały centrowy elektorat do głosowania na Zdanowską. Po zwycięstwie Zdanowskiej, wojewoda do swych zapowiedzi wygaszenia mandatu już nie wracał, a we wrześniu 2019 r. wyrok uległ zatarciu.

Kandydat PiS Waldemar Buda zdobył w tamtych wyborach ponad 72 tys. głosów (23,65 proc.), a startująca z własnego komitetu Agnieszka Wojciechowska Van Heukelom ponad 4 tys.(1,32 proc.).

Jeśli KBW nie dopatrzy się uchybień i zatwierdzi wniosek, prezydent w ciągu 14 dni powinna poinformować o liczbie mieszkańców Łodzi z prawem wyborczym i na tej podstawie ustalić ile podpisów inicjatorzy muszą zebrać, by referendum ogłoszono. Prawdopodobna liczba to 55 tys. , na których zebranie jest 60 dni, a w tym konkretnym przypadku pojawiły się już komentarze, że zebranie podpisów utrudni okres wakacyjno-urlopowy.

To już trzecia próba odwołania prezydent Zdanowskiej. Dwie inicjatywy referendalne - z 2012 i 2013 r. - zakończyły się na zebraniu zbyt małej liczby podpisów do przeprowadzenia referendum, a podczas pierwszej z prób zaplecze prezydent Łodzi zdołało poróżnić między sobą inicjatorów akcji referendalnej. Zdanowskiej zapowiedzi referendów zawsze służyły wzrostem notowań, bo po obu akcjach referendalnych jak i po zapowiedziach PiS o wygaszeniu mandatu, dwukrotnie wygrywała w pierwszej turze. Gdyby jednak do referendum doszło i byłoby skuteczne, władze w Łodzi przejęłoby PiS, bo to premier wskazuje pełniącego obowiązki prezydenta do czasu wyborów przedterminowych. A wybory kalendarzowe przypadają dopiero w w 2023 r. W łódzkim PiS jeszcze nie zdecydowano czy pomóc w zbieraniu podpisów i oficjalnie poprzeć referendum, ponieważ jest zbyt wcześnie. Ale - jak mówi Radosław Marzec, szef klubu PiS w Radzie Miejskiej Łodzi, nie jest to wykluczone, ponieważ partia tę inicjatywę odbiera jako "głos mieszkańców" i ma w tej sprawie identyczne zdanie.

Ważne i skuteczne było natomiast referendum ze stycznia 2010 r. rozpisane po wniosku SLD, w wyniku którego władzę w mieście na 10 miesięcy przed upływem kadencji stracił Jerzy Kropiwnicki, wtedy prezydent z poparciem PiS. Kolejne wybory wygrywała już Hanna Zdanowska.

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Materiał oryginalny: Wniosek o referendum w sprawie odwołania prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. Kto chcą odwołać prezydent Zdanowską? - Dziennik Łódzki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie