Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Łodzi sprzedają gmach po zlikwidowanym gimnazjum

Redakcja
Jeśli któryś z absolwentów Gimnazjum nr 10 ma do tej szkoły wyjątkowy sentyment, teraz może ją sobie kupić...
Jeśli któryś z absolwentów Gimnazjum nr 10 ma do tej szkoły wyjątkowy sentyment, teraz może ją sobie kupić... Grzegorz Gałasiński
8,7 mln zł to cena wywoławcza w przetargu na sprzedaż nieruchomości po zlikwidowanym Gimnazjum nr 10 przy ul. Harcerskiej 8/10. Magistrat ma jeszcze siedem innych budynków po tego typu szkołach, których nie wykorzystuje obecnie dla potrzeb edukacji publicznej.

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, przekazała do sprzedaży gmach po Gimnazjum nr 10 zarządzeniem, które ukazało się tuż przed ostatnim weekendem.
Zarządzenie dotyczy budynku z 1971 r. z dwoma przylegającymi do niego boiskami. Nabywca będzie musiał zachować część drzew na zakupionym terenie, ale urzędnicy zlecą przeniesienie dwóch dębów, posadzonych przy szkole w ramach programu „Katyń... ocalić od zapomnienia”.

Przed podjęciem przez rząd Beaty Szydło decyzji o reformie edukacji w gimnazjum przy ul. Harcerskiej zdobywało wiedzę około 300 uczniów. „Dziesiątka” przestała działać z końcem sierpnia 2019 r. – podobnie jak inne szkoły tego typu w Łodzi (w mniejszych miejscowościach regionu samorządy zazwyczaj przyłączały do podstawówek oddziały z gimnazjów, wcześniej kończąc żywot tych ostatnich).

Z informacji uzyskanych od Urzędu Miasta Łodzi wynika, że z lokali po 46 miejskich gimnazjach osiem trafiło do Zarządu Lokali Miejskich UMŁ (w tym gmach po szkole z ul. Harcerskiej). Pozostałe wciąż służą publicznej edukacji lub nadzorującym łódzką oświatę urzędnikom.

W dawnych gimnazjach powstały m.in. nowe podstawówki, albo filie szkół zawodowych, które od września 2019 r. potrzebują nowych sal lekcyjnych po przyjściu do techników i branżówek tzw. podwójnego rocznika.

Dla przykładu Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskich (z ul. Drewnowskiej 171) część zajęć przeniósł do gmachu po zamkniętym Gimnazjum nr 26 (przy al. 1 Maja 89, czyli półtora kilometra od głównej siedziby tej szkoły zawodowej).
- Plan mamy tak ułożony, że uczniowie nie wędrują między budynkami, przemieszczają się nauczyciele, ale nie codziennie – opowiadała we wrześniu Kamila Niewiadomska, dyrektor ZSETiH.

Pomijając „dziesiątkę” łódzkiej oświacie publicznej nie służą już gmachy po byłych gimnazjach: nr 12 (ul. Brzóski 23), nr 18 (ul. Mostowskiego 23/27), nr 23 (Minerska 1/3), nr 24 (ul. Żeromskiego 26), nr 32 (ul. Fabryczna 4), nr 37 (ul. Jarosławska 29) oraz nr 46 (ul. Krochmalna 15).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Władze Łodzi sprzedają gmach po zlikwidowanym gimnazjum - Łódź Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto