Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosna 2023. Jaka będzie pogoda w Łodzi w pierwszych dniach wiosny i kolejnych tygodniach?

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
20 marca zaczyna się wiosna astronomiczna, a dzień później kalendarzowa.
20 marca zaczyna się wiosna astronomiczna, a dzień później kalendarzowa. Archiwum
W przyrodzie już nastało przedwiośnie, a w poniedziałek 20 marca o godz. 22.24 rozpocznie się astronomiczna wiosna.

Astronomiczna wiosna. Chłodno i deszczowo w kwietniu i maju

Nowa pora roku potrwa 93 dni, a zakończy się 21 czerwca o godz. 16.57.
- Tegoroczna wiosna zapowiada się chłodna i mokra. Do końca marca temperatura nie przekroczy 11 st. C. W pierwszej dekadzie kwietnia wyniesie też 11 st. C, w drugiej - 14 st. C, w trzeciej - 18. W maju ociepli się w drugiej połowie miesiąca, termometr wskaże wtedy maksymalnie od 18 st. C do 23 st. C. Mam nadzieję, że po 13 czerwca zacznie docierać ciepłe powietrze z południa Europy i temperatura znacznie wzrośnie, wyniesie od 23 do 37 st. C - mówi Zdzisław Cyganiak, obserwator pogody. - Pogoda zapowiada się zmienna, dynamiczna. Będzie to więc typowa polska, wiosna, bez bardzo wysokich temperatur, wręcz upałów w maju czy czerwcu takich jak w ubiegłym roku. A także przekropna. Należy spodziewać się sporych opadów deszczu i mżawki.

Astronomiczna wiosna. Kwitną krokusy, przyleciały pliszki

W przyrodzie z dnia na dzień przybywa oznak wiosny. Ruszyła wegetacja. Kwitną krokusy, podbiał pospolity, przylaszczki, stokrotki, na wierzbach i leszczynach są kotki, na drzewach i krzewach, w tym owocowych, a także na forsycjach, bzach - pąki, zazieleniły się trawniki.

Z zimowisk na tereny lęgowe w regionie łódzkim wracają kolejne ptaki. W regionie łódzkim pojawił się pierwszy bocian. Widziano go na łąkach w Klementowie w gminie Poddębice.

- Był to duży osobnik, więc zapewne samiec. Wyglądał na bardzo zmęczonego. Prawdopodobnie odpoczywał przed dalszym lotem. Co prawda w Klementowie na kominie budynku znajduje się gniazdo, ale bocian przypuszczalnie go nie zajął. Widziałem też lecące trzy bociany - mówi Zdzisław Cyganiak, obserwator przyrody.

Większość tych ptaków jest wciąż w drodze z Afryki. Pogoda nie za bardzo sprzyja długim lotom. Do ich odbywania bociany wykorzystują ciepłe prądy powietrza, które teraz rzadko występują. Powroty tych ptaków mogą się więc opóźnić, a na dobre powinny zacząć się - o ile dopisze aura - w trzeciej dekadzie marca. Ich szczyt przypadnie na przełom marca i kwietnia. Chociaż bywały lata, gdy pierwsze osobniki przylatywały na Dzień Kobiet, 8 marca bądź na św. Józefa, czyli 19 marca.
Przyleciały skowronki, czajki, szpaki, a zaledwie kilka dni temu pliszki siwe. Nad Jeziorsko powróciły kormorany, cyranki, cyraneczki,łyski i bataliony. A żurawie zaczęły gody.

- Codziennie obserwuję kilkadziesiąt kluczy dzikich gęsi lecących w różnych kierunkach - dodaje Zdzisław Cyganiak.
Wyraźne ożywienie daje sie zauważyć również u ptaków żyjących w mieście. Coraz częściej odzywają się sikory, wróble i mazurki, rano i wieczorem słychać śpiew kosów. Gawrony, sroki i sójki naprawiają gniazda.
Z zimowego letargu obudziły się żaby trawne, widać też owady m.in. muchy i kowale bezskrzydłe.

Astronomiczna wiosna. Upał w kwietniu, śnieg w marcu

Z wiosną różnie bywało. Np. od 14 do 23 kwietnia 2018 roku termometry wskazywały od 20 do 23 st. C. Szczególnie ciepły okazał się kwiecień 2012 rok. 28 kwietnia w Słubicach odnotowano 31,6 st. C, a w Łodzi tego dnia 29,9 st. C. W marcu 2013 roku spadło 30 centymetrów śniegu. To wtedy nad zaśnieżonymi Stawami Stefańskiego utknęło kilkanaście bocianów. Czerwiec, w którym kończy się wiosna, w 2021 roku był najcieplejszy od 71 lat, a 2016 od 137 lat. A 1 kwietnia 1977 roku w Jeleniej Górze odnotowano minus 14,5 st. C.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiosna 2023. Jaka będzie pogoda w Łodzi w pierwszych dniach wiosny i kolejnych tygodniach? - Express Ilustrowany

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto