Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka wycinka drzew w Parku Strzeleckim. Czy jej skala nie jest za duża? [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
W reprezentacyjnym parku Tarnowa trwa wielka wycinka drzew. Kontrowersje wzbudza nie tyle potrzeba rewitalizacji tego miejsca, co skala zaplanowanych działań oraz czas wycinki. Pod topór idzie tam właśnie ponad 600 drzew. I to pomimo okresu lęgowego ptaków, w którym tego typu prac nie należy przeprowadzać.

Stanisław Górski przyszedł w środę do parku, żeby odpocząć, a przy okazji zaczerpnąć świeżego powietrza i „złapać” nieco promieni wiosennego słońca. - Od dziecka bardzo lubię to miejsce i staram się spędzać w nim jak najwięcej wolnego czasu. Faktem jest, że park był już mocno zaniedbany, ale nie myślałem, że to przetrzebianie drzew przybierze aż tak wielkie rozmiary. Ścięto ich już bardzo dużo, ale wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Na pniach wielu innych, które na razie się ostały, są bowiem namalowane farbą znaki „x”. Domyślam się, że one również niedługo pójdą pod topór - mówi mężczyzna.

Marian Rzońca na ławeczkach obok mauzoleum Bema robi sobie zazwyczaj przystanek w czasie spacerów po mieście z kijkami. - Przycinka była potrzebna, bo wiele drzew w parku było starych i spróchniałych lub nachylały się nad alejkami, ale część z tych, które usunięto było zdrowych i nikomu nie zagrażały. Nie mam pojęcia, czemu je ścięto. W końcu jest to park i drzewa powinny być w nim na pierwszym miejscu - komentuje.

W magistracie tłumaczą, że wycinane są głównie drzewa suche, martwe, które stwarzają zagrożenie oraz niewielkie, najczęściej samosiejki, których nikt w parku celowo nie sadził.

- W zamyśle twórców parku miało być to miejsce do rekreacji i wypoczynku, cieszące oczy spacerowiczów przez cały rok. Z czasem zdążyło utracić taki charakter i bardziej przypominało las niż park miejski - zauważa Jacek Szołtysek, który na zlecenie magistratu przygotował projekt rewitalizacji Parku Strzeleckiego w Tarnowie. Zakłada on przede wszystkim odsłonięcie go z nadmiaru drzew. - W tej chwili rośnie ich koło siebie tak dużo, że nie ma nawet jak podziwiać najcenniejszych okazów, bo są one zasłonięte pospolitymi - mówił dwa lata temu twórca projektu odnowy Parku Strzeleckiego.

Jego argumenty podziela Agnieszka Zając z tarnowskiej delegatury wojewódzkiego konserwatora zabytków. Cały drzewostan w parku jest objęty ścisłą ochroną, stąd jakiekolwiek prace przy nim muszą być wcześniej konsultowane z pracownikami delegatury i przez nich aprobowane. Tak też się stało w przypadku prowadzonej obecnie rewitalizacji. - Park to nie tylko drzewa, ale też szerszy układ i kompozycje, które go wyróżniają od kompleksu leśnego - twierdzi. Zapewnia, że przedstawiciele konserwatora na bieżąco przyglądają się wycince w parku.

Ta, jak twierdzą w magistracie, może odbywać się mimo rozpoczętego okresu lęgowego ptaków. - Prace są wykonywane w konsultacji z ornitologiem. To on decyduje, czy i kiedy drzewo można usunąć lub go przyciąć. Jeżeli nie ma jego zgody, prace nie są prowadzone - tłumaczy Lucyna Bielatowicz z Wydziału Komunikacji Społecznej UMT.

Rewitalizacja odbywa się bez konieczności zamykania bram parku. Na krótki czas wyłączane są jedynie z użytkowania te jego sektory, w których prowadzone są właśnie prace. W ramach rekompensaty za wycinkę, w parku nasadzone mają zostać nowe drzewa, krzewy ozdobne i byliny. Możliwe, że uda się też wykonać podziemne tunele, dzięki którym do stawu z mauzoleum Bema pośrodku mogłyby dostawać się żaby, tak, jak działo się to dawniej, zanim zbiornik otoczono betonowym murkiem.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Masz samochód? Będziesz musiał zapłacić abonament RTV

Autor: TVN Turbo, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto