Maszyna będzie drążyć tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów - Babica. Największe elementy przypłynęły z Santander w Hiszpanii do Szczecina, a stamtąd zostały przetransportowane barkami i pontonami Odrą do Opola. Teraz muszą dotrzeć na plac przyszłej budowy.
Tak dużych elementów jeszcze po polskich drogach nie przewożono - zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. - Cały transport będzie się składał z czternastu zestawów podzielonych na trzy konwoje. Do przewozu największych elementów wykorzystane zostaną zestawy o szerokości 9 metrów, długości 74 metrów i wadze ok. 260 ton, co łącznie z ładunkiem wyniesie 500 ton.
Transport zestawu zablokuje drogi w województwie łódzkim
Zestawy będą się składały z dwóch ciągników balastowych: ciągnącego zestaw (na początku składu) oraz pchającego, który będzie zamykał zestaw. Pomiędzy nimi znajdą się dwie platformy. Pozostałe zestawy będą złożone z jednego ciągnika i platformy o szerokości od 6 do 8 m i długości 35-40 m.
Odległości między zestawami muszą wynosić co najmniej 850-900 m. To z kolei oznacza, że cały „peleton” będzie liczył ok. 4,5 km długości, czyli czas przejazdu w danym punkcie między pierwszym i ostatnim zestawem będzie wynosił około pół godziny. Transport będzie się poruszał z maksymalną prędkością 10 km/h. Z uwagi na gabaryty i planowaną prędkość jeden przejazd będzie trwał ok. 20-25 dni. Ostatni z transportów dotrze na plac budowy najpóźniej z końcem stycznia przyszłego roku. Przejazd zaplanowano w godz. 22-6, będzie się wiązał z czasowym zamykaniem pewnych odcinków dróg i objazdami.
Kret będzie przewożony na A1 i S8
Ładunki rozpoczną podróż po drogach województwa opolskiego, następnie przez województwa śląskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie dotrą na miejsce budowy na Podkarpaciu. Transport pojedzie m.in. autostradą A4, dalej przez węzeł Gliwice Sośnica wjedzie na A1, a następnie poruszał się będzie S8 w kierunku Warszawy. Dalej pojedzie mostem w ciągu S2, gdzie przekroczy Wisłę i na S17 w kierunku Lublina. Stąd skieruje się na S19 i w okolicach Rzeszowa na obecną DK19, aby dotrzeć na plac budowy odcinka szlaku Via Carpatia.
Kiedy przejazd tarczy przez województwo łódzkie?
W województwie łódzkim tarcza będzie przewożoną autostradą A1, m.in. przez Radomsko do Piotrkowa (węzeł Piotrków Trybunalski Zachód), skąd wyruszy w kierunku Warszawy drogą ekspresową S8, m.in. przez Rawę Mazowiecką.
- Transport na terenie województwa łódzkiego będzie odbywał się w dniach 15-19 listopada - mówi Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Początek drążenia tunelu na Podkarpaciu zaplanowano na przyszły rok.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót