Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka inwentaryzacja łódzkiej kultury trwa

Łukasz Kaczyński
Centralne Muzeum Włókiennictwa i rzeźby G. Zemły na XIII Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej
Centralne Muzeum Włókiennictwa i rzeźby G. Zemły na XIII Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej fot. Krzysztof Szymczak
W Departamencie Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz Biurze Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego trwają prace nad przygotowaniem "Diagnozy do programu rozwoju kultury województwa łódzkiego".

Ma ona pomóc w przygotowaniu długofalowej strategii rozwoju kultury w województwie, zwłaszcza na wyznaczenie priorytetów polityki kulturalnej i zaprogramowanie działań w obszarze kultury na najbliższe lata.

- Badania prowadzimy pod kątem infrastruktury, produktów turystyki kulturowej, oferty instytucji kultury - wyjaśnia Barbara Fronczkowska, podinspektor w Departamencie Kultury UM.

Muzea, galerie, domy kultury, biblioteki, kina i teatry "spowiadają się" z liczby użytkowników, cyklicznych wydarzeń organizowanych i finansowanych przez instytucję, ich rangi oraz liczby uczestników, współpracy z artystami i podmiotami z zagranicy, działań z zakresu edukacji. UM interesuje, czy instytucje przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych, zakres prac remontowych. Szkoły i uczelnie artystyczne mają podać liczbę uczniów i studentów, także tych, którzy uczestniczą w programach stypendialnych i nagrodzonych w konkursach ogólnopolskich czy międzynarodowych. Samorządy terytorialne pytane są zaś m.in. o budżetowe wydatki i środki pozyskane z Unii Europejskiej na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego.

Dane dotyczą lat 2004 i 2009, co ma ukazać dynamikę zmian w korzystaniu z oferty kulturalnej w regionie. Zdania na temat sposobu prowadzenia badania zdają się być jednak podzielone.

- Bez problemu odpowiedzieliśmy na pytania, ale mam wrażenie, że układał je ktoś, kto nie pracował w instytucji kultury - mówi Teresa Mosingiewicz z Kutnowskiego Domu Kultury. - Nikt nie pyta na przykład o kwalifikacje kadry pracowniczej.

- W Łodzi pracownicy kultury zarabiają dużo mniej niż w innych dużych miastach, a to przekłada się na możliwości dokształcania. Nacisk położono na ważne kwestie związane z infrastrukturą - uważa Elżbieta Fuchs, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Diagnozę wspierać będą dane uzyskane z Banku Danych GUS, a w drugiej połowie 2011 roku Departament Kultury planuje zbadanie potrzeb kulturalnych mieszkańców regionu za pomocą kwestionariusza zakończonego raportem.

- Przewidujemy, iż kompletny dokument będzie gotowy pod koniec przyszłego roku - mówi Fronczkowska. Na razie powstała "czarna lista" instytucji, które zwlekają z odesłaniem ankiet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto