Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej legalnych aborcji w Łódzkiem

Joanna Barczykowska
Więcej legalnych aborcji w Łódzkiem
Więcej legalnych aborcji w Łódzkiem fot. Krzysztof Szymczak
Szacuje się, że każdego roku w Łódzkiem od 5 do 13 tysięcy kobiet decyduje się na nielegalne przerwanie ciąży. Do tej pory aborcji dokonywano głównie nielegalnie. Z najnowszego rządowego raportu wynika, że rośnie także liczba legalnych aborcji. W Łódzkiem w 2010 r. wykonało je dwa razy więcej kobiet niż rok wcześniej.

Z przekazanego Sejmowi rządowego sprawozdania z wykonania ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerwania ciąży oraz skutkach jej stosowania, wynika, że w Polsce dokonano 641 legalnych aborcji. To o 103 zabiegi więcej niż w roku 2009, o 132 więcej niż w roku 2008 i dwa razy więcej niż w 2007 r.

W województwie łódzkim przeprowadzono 62 aborcje. To dwa razy więcej niż rok wcześniej. Najczęstszą przyczyną, po badaniach prenatalnych, było podejrzenie o nieodwracalną chorobę dziecka. Taki powód wpisano w karcie 57 pacjentek z województwa. Pięć zabiegów przerwania ciąży lekarze wykonali, ponieważ istniało zagrożenie życia kobiety ciężarnej.

- Ustawa jasno mówi, w jakich przypadkach można dokonać zabiegu przerwania ciąży. Jednym z nich są nieodwracalne wady genetyczne płodu, które uniemożliwią przeżycie takiego dziecka - tłumaczy prof. Stanisław Radowicki, krajowy konsultant ds. położnictwa i ginekologii. - Badania genetyczne wykonujemy pacjentkom, jeśli na USG i w badaniach prenatalnych widzimy nieprawidłowości. Ostateczną odpowiedź dają badania genetyczne. Jeżeli ich wynik świadczy o tym, że płód ma np. problemy z ośrodkowym układem nerwowym, to jest to podstawa do przerwania ciąży. Decyzję zawsze podejmuje kobieta.

Większość tego typu operacji w naszym regionie wykonuje się w szpitalach klinicznych w Łodzi i dużych wojewódzkich placówkach, gdzie istnieją oddziały ginekologiczne. Pięć takich zabiegów przeprowadzono jednak w powiatowych szpitalach w regionie. Procedura poprzedzająca zabieg jest jednak bardzo długa.

- Zabiegi przerwania ciąży powinno się wykonywać w szpitalach, gdzie jest pion ginekologiczny. Często zdarza się jednak tak, że lekarz lub ordynator oddziału odmawiają przeprowadzenia aborcji ze względu na wyrzuty sumienia. Szpital ma wtedy obowiązek wskazać inną lecznicę. Życie pokazuje, że nie zawsze tak jest, dlatego w sądach toczy się obecnie kilka spraw o odmowę przerwania ciąży - mówi prof. Radowicki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto