Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Widowisko baletowe „Młody duch tańca” na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Od lewej: Katarzyna Aleksander-Kmieć i Katarzyna Kozielska (choreografia), Wiesław Dudek, Anna Nowak (choreografia) i Magdalena Sierakowska (dyrektor łódzkiej Szkoły Baletowej)
Od lewej: Katarzyna Aleksander-Kmieć i Katarzyna Kozielska (choreografia), Wiesław Dudek, Anna Nowak (choreografia) i Magdalena Sierakowska (dyrektor łódzkiej Szkoły Baletowej) Krzysztof Szymczak
Widowisko „Młody duch tańca” w Teatrze Wielkim w Łodzi to widowisko, w którym zobaczymy najzdolniejszych tancerzy ze szkół baletowych.

Młodzieńcza energia, marzenia, entuzjazm, ciekawość świata i przekonanie o możliwości jego zmieniania - a wszystko to wyrażone tańcem. W Łodzi powstał międzynarodowy projekt artystyczny „Młody duch tańca”, którego efekt będzie można zobaczyć na scenie Teatru Wielkiego 4 i 6 września.

W przedsięwzięciu biorą udział młodzi tancerze - w wieku 14-18 lat - uczniowie dwóch publicznych szkół baletowych (Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi i Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu) oraz ich japońscy rówieśnicy uczący się w szkołach baletowych w Europie i Japonii.

- Przez wiele miesięcy odwiedzałem różne szkoły i wybierałem najzdolniejszych uczniów - wyjaśnia Wiesław Dudek, tancerz, pomysłodawca i reżyser spektaklu.

Opiekę artystyczną nad spektaklem objęli znakomici pedagodzy i artyści: oprócz inicjatora wydarzenia, także Shoko Nakamura, Eric Gautgier, Xenia Wiest, Anna Nowak, Katarzyna Aleksander-Kmieć, Katarzyna Kozielska.

- Choreografie, które przedstawimy, będą w większości prezentowane po raz pierwszy - dodaje Wiesław Dudek. - Staramy się pokazać wszystkie techniki tańca: klasykę, neoklasykę, wiele technik tańca współczesnego. Szczególne miejsce zajmą w widowisku tańce narodowe: każda z polskich szkół baletowych zaprezentuje dwa układy choreograficzne. Również muzyka wybrana do przedstawienia będzie bardzo różnorodna.

Tancerzom będzie towarzyszył chór żeński. W sumie na scenie pojawi się ponad stu młodych artystów.

- Dla wszystkich to wspaniałe doświadczenie - zapewnia Anna Nowak, choreograf, która prowadzi próby z tancerzami. - Pochodząc z różnych szkół tańca mają okazję spotkać się ze sobą, poznać, podejrzeć swoje umiejętności. To okazja do porównania i motywacja do rozwoju. A przy tym po raz pierwszy pracują jak w prawdziwym teatrze, zdobywają doświadczenie, które niezwykle im się przyda podczas wkraczanie w dorosłe życie zawodowe.

Spektakl powstaje intensywnie, w ciągu ledwie dwóch tygodni, m.in. w trakcie zgrupowanie młodych tancerzy w Koszęcinie (siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny).

Spektakle rozpoczynać się będą o godz. 18.30. Następnie „Młody duch tańca” zagości w Chorzowie i Bytomiu. Inicjatywa ma być kontynuowana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto