Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warsztaty w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Mateusz Markowski
Marcin Wittschenbach/MM Łódź
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi serdecznie zaprasza wszystkich Łodzian do spędzenia niezapomnianych wakacji w Muzeum.

Przez okres wakacyjny każdy chętny może bezpłatnie wziąć udział w interesujących warsztatach edukacyjnych.

14 lipca na terenie Muzeum odbędzie się spotkanie z grupą rekonstrukcji historycznej „Leśny Witeź”. Będzie ono doskonałą okazją do pokazania elementów życia Słowian w okresie wczesnego średniowiecza. „Leśny Witeź” jest grupą, która przede wszystkim ma na celu promować wiedzę oraz umiejętności wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W tym dniu odbędą się 3 warsztaty fabularyzowane, do wyboru wczesnośredniowieczne gry lub wczesnośredniowieczna ustawka.

Warsztaty odbywać się będą w następujących godzinach:10.00-11.00, 11.30-12.30 i 13.00-14.00.

Oprócz wydarzeń specjalnych, Muzeum organizuje również cykliczne zajęcia warsztatowe.

W każdy poniedziałek do wyboru
„Dzień z Janem Matejką” (zajęcia warsztatowe)
Te zajęcia to świetna okazja do poznania życia i twórczości najsłynniejszego polskiego artysty-plastyka, którego dzieła o tematyce historycznej mają wyraz patriotyczny. Poznanie obrazów Jana Matejki może stać się doskonałym elementem kształtowania świadomości narodowej młodego Polaka.
Czas trwania: 60 - 75 minut
Miejsce: główna siedziba Muzeum ul. Gdańska 13

„Ubiór szlachecki w dawnej Polsce” (zajęcia warsztatowe)
Zajęcia będą oparte o prezentacje multimedialną, a uzupełnią je ciekawe zadania w postaci puzzli historycznych i zadań im towarzyszących. Uczestnicy podczas zabawy będą mogli cofnąć się w czasie poprzez pokaz, który umożliwi im bezpośredni kontakt z oryginalnymi eksponatami.
Czas trwania ok. 60 minut
Miejsce: główna siedziba Muzeum ul. Gdańska 13

„Za czym ta kolejka stoi” (gra planszowa – zajęcia warsztatowe)
Wyobraź sobie, że w momencie rozpoczęcia gry cofasz się w czasie do lat 80-tych XX wieku w Polsce, a przed Tobą stoją nowe życiowe cele do zrealizowania zupełnie inne od tych, do których dążymy w czasach nam współczesnych. Priorytetem dla Ciebie staje się zdobycie określonego towaru i chociaż masz odłożone pieniądze na ten cel, na drodze pojawia się zasadnicza przeszkoda. Sklepy mają problemy z zaopatrzeniem, towar jest wydzielany w bardzo ograniczonych ilościach, a ty musisz wystać swoje w kolejce, aby otrzymać wymarzony przedmiot. Zajęcia powstały w oparciu o grę planszową „Kolejka”, wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej, która przypomina nieco znaną wszystkim słynną grę „Monopoly”. (preferowany wiek uczestników 10-18 lat – do 12 osób)
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce: główna siedziba Muzeum ul. Gdańska 13

W każdy wtorek do wyboru:
„Polskie symbole narodowe” (zajęcia warsztatowe)
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się dlaczego Polska flaga jest biało-czerwona, skąd się wziął orzeł biały i dlaczego „Mazurek Dąbrowskiego” został Naszym hymnem narodowym.
Czas trwania: 60 - 75 minut
Miejsce: główna siedziba Muzeum ul. Gdańska 13

„Odszukaj artefakt” (zajęcia warsztatowe)
Zabawa ma charakter drużynowy. Zadanie polega na zlokalizowaniu i właściwym opisaniu poszukiwanego na ekspozycji przedmiotu. Uczestnicy zabawy poruszają się po historii i realiach polski pod zaborami i w okresie I wojny światowej.
Czas trwania: około 45-60 minut
Miejsce: główna siedziba Muzeum ul. Gdańska 13

„Graj w znaki” (gra – zajęcia warsztatowe)
Warsztaty te są oparte na grze edukacyjnej „Znaj Znak” wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej. „Znaj Znak”. Jest to gra przeznaczona dla dwóch graczy, w której wiedza przychodzi samoistnie podczas rozgrywki. Przy użyciu jednego kompletu kart w „Znaj Znak" mogą grać jednocześnie nawet 32 osoby. W trakcie rozgrywki w „Znaj Znak" gracze uczą się rozpoznawać symboliczne dla polskiej historii znaki, daty, postacie, miejsca, przedmioty. Gra składa się ze 132 kart. Na każdej znajduje się 12 różnych symboli dotyczących najnowszej historii Polski. Jeżeli weźmiemy dowolne dwie karty i uważnie się im przyjrzymy, okaże się, że mają jeden wspólny symbol. 132 karty 133 symbole i zawsze tylko jeden wspólny znak na dwóch kartach.
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce: główna siedziba Muzeum ul. Gdańska 13

W każdą środę do wyboru:
"Polskie święta narodowe" (zajęcia warsztatowe)
Pod tym hasłem kryją się dwa zajęcia poświęcona najważniejszym polski świętom narodowym.: Święto 11 listopada i Święto 3 maja – na tych zajęciach znajdziesz odpowiedź na następujące pytania: jakie wydarzenia są związane z tymi świętami, dlaczego dla naszego państwa tak ważny są te dwa dni i co wspólnego z tym wszystkim ma ostatni król polski Stanisław August Poniatowski oraz marszałek Józef Piłsudski.
Czas trwania: 45-60 minut
Miejsce: główna siedziba Muzeum ul. Gdańska 13

„Warsztaty historyczno – modelarskie”
To świetna zabawa, w której uczestnicy zapoznają się z podstawowymi technikami modelarskimi oraz wykonaniem prostych modeli sprzętu i pojazdów wojskowych z okresu II wojny światowej.
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce: główna siedziba Muzeum ul. Gdańska 13

„Warsztaty plastyczne”
„Najciekawsze eksponaty muzealne” na bazie wystawy „Drogi do Niepodległej 1791-1921”. Dzieci i młodzież szkolna za pomocą różnych środków plastycznych i technik przeniesie na papier zapamiętane eksponaty muzealne przedstawione na ekspozycji, którą zwiedzą z przewodnikiem przed warsztatami. Najciekawsze prace dzieci zostaną nagrodzone w konkursie na najlepszy rysunek
Czas trwania: 60 - 75 minut
Miejsce: główna siedziba Muzeum ul. Gdańska 13

W każdy czwartek do wyboru:
"Dzień z polskim bohaterem"
Pod tym hasłem kryją się trzy spotkania z postaciami historycznymi, które miały swój udział w kreowaniu postaw patriotycznych: W czasie takich zajęć możemy poznać przyczyn, dla których te a nie inne postaci zasłużyły na miano bohatera narodowego.
Do wyboru:
Tadeusz Kościuszko
Józef Piłsudski.
Uwaga: Zajęcia Dzień z Tadeuszem Kościuszko będą połączony ze spacerem do pomnika na Placu Wolności
Czas trwania: 60 - 75 minut
Miejsce: główna siedziba Muzeum ul. Gdańska 13

"Syberia – historia zesłań Polaków"
Inspiracją do zajęć stała się książka „Syberyjskie Przygody Chmurki”. Poprzez spotkanie z Chmurką i zapoznanie się z fragmentami książki, dzieci ujrzą Syberię oczami małej dziewczynki, ale jednocześnie dla kontrastu zostaną im ukazane trudy życie na Syberii.
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce: główna siedziba Muzeum ul. Gdańska 13

Na wybrane zajęcia można zgłaszać się telefonicznie lub e-mailowo.

tel. 42 632 71 12
e-mail: [email protected]

Wakacje 2015 w Łodzi - imprezy, warsztaty, koncerty. Sprawdź, co będzie się działo!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto