Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walcz ze zgagą – zmień styl życia

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Aż 60% osób odczuwających zgagę cierpi na bezsenność. Budzenie w nocy z uczuciem palenia w przełyku, może wynikać ze złych przyzwyczajeń zdrowotnych lub być oznaką poważnej choroby przewodu pokarmowego.

- Zgaga to uczucie palenia za mostkiem, które rozpoczyna się w nadbrzuszu i promieniuje wzdłuż klatki piersiowej do szyi. Powoduje to wsteczne zarzucanie kwaśniej treści żołądkowej do przełyku i drażnienie jego błony śluzowej. W pozycji leżącej utrudnione jest przełykanie i nasilają się objawy. Chorego budzi silny kaszel i uczucie dławienia – mówi prof. Krzysztof Celiński, gastroenterolog, ekspert programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”.

Zgaga może budzić nawet kilka razy w ciągu nocy, pogarszając samopoczucie. Szereg następstw wynikających z występowania tej dolegliwości może wpłynąć na jakość życia oraz na kondycję całego organizmu. Budząc się nawet kilka razy w nocy wstajemy zmęczeni. Jeśli to się powtarza nasze samopoczucie i wydajność organizmu się obniża. Cierpiący na bezsenność częściej odczuwają bóle głowy, następuje u nich zwiększone wydzielanie hormonów stresu, przez co mają osłabiony układ odpornościowy, zwiększa się ryzyko zakażenia, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do zatorów oraz do zawału serca.

Jeżeli bezsenność spowodowana jest przez zgagę, należy przede wszystkim ustalić przyczynę występowania schorzenia, aby móc dobrać odpowiednią metodę postępowania i (lub) leczenia.

Zgaga i inne dolegliwości dyspeptyczne ( ból lub dyskomfort, np. uczucie pełności, wczesne uczucie sytości, wzdęcie lub nudności, zlokalizowany w górnej części brzucha) mogą pojawiać się sporadycznie lub występować regularnie (np. raz w tygodniu) przez długi czas.

Walcz ze zgagą – zmień styl życia

Zgaga występująca sporadycznie jest dolegliwością wynikającą z niezdrowego stylu życia lub złych przyzwyczajeń. Zmiana kilku nawyków zdrowotnych jest najszybszą metodą na pozbycie się „piekącego” problemu za dnia i w nocy. Pomocne w tym będą poniższe wskazówki:

Nie nadużywaj alkoholu i nie pal tytoniu.
Pij dużą ilość płynów w ciągu dnia, ale nie przed pójściem spać. Wstawanie w nocy do toalety może uniemożliwić ponowne zaśniecie.
Jeśli budzi Cię w nocy kaszel i krztuszenie, podłóż pod głowę dodatkową poduszkę. Półsiedząca pozycja zapobiegnie występowaniu objawów zgagi w nocy.
Naucz się wstawać zawsze o tej samej porze. W ten sposób przyzwyczaisz organizm do rytmu, który pomoże Ci unikać zbyt wczesnego budzenia się.
Kładź się do łóżka tylko wtedy, kiedy chcesz spać, a nie żeby odpocząć.
Staraj się kontrolować stres. Nie rozmyślaj o trudach minionego dnia przed położeniem się spać.
Aktywność fizyczna pozwoli rozładować codzienne napięcie i stres. Ćwicz w ciągu dnia, ale nie bezpośrednio przed snem.
Odżywiaj się prawidłowo i regularnie. Jedz częściej, ale w mniejszych ilościach. Pamiętaj, aby nie najadać się przed pójściem spać. Ostatni duży posiłek zjadaj na 3 godziny przed snem.
Nie zaśniesz, jeśli będziesz głodny. Jeżeli odczuwasz głód, zjedz przed snem lekką przekąskę, np. warzywa.

Podstawą w leczeniu zgagi jest dobranie odpowiedniej diety. Należy wiedzieć, których pokarmów unikać, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia dolegliwości, np. w nocy. Spójrzcie na tabelkę poniżej:

WskazaneNie wskazane
Chude mięso (np. cielęcina, schab, królik) oraz dróbTłuste mięso (np. tłusta wieprzowina, mięso gęsi, kaczki, żeberka, golonka)
Mleko, jogurty, kefirySer żółty, serki topione i pleśniowe
Warzywa: marchew, kalafior, szpinak, buraki, ziemniakiWarzywa: cebula, pomidory, ogórki
Delikatne zioła: bazylia, oregano, estragon, rozmaryn, szałwiaPikantne przyprawy: pieprz, chilly, curry
Ciasta drożdżowe i biszkopty w niewielkiej ilościCzekolada, inne słodycze zawierające kakao
Niegazowana woda mineralna, herbaty ziołoweNapoje gazowane, soki cytrusowe, mocna kawa i herbata

Nie lekceważ objawów– idź do lekarza
Jeśli zgaga występuje częściej niż raz w tygodniu, może być objawem poważniejszych schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego takich, jak choroba refluksowa przełyku. W tym przypadku najlepiej będzie, jeśli udasz się do lekarza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto