Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W przyszłym roku rusza budowa Studia Davida Lyncha

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Według koncepcji Nowego Centrum Łodzi w dawnej elektrowni EC1 powstanie światowej klasy Studio Davida Lyncha. Czy plany się ziszczą? – Nie widziałem projektów, ale dla mnie jest to obietnica gruszek na wierzbie – przyznał Robert Gliński, rektor Szkoły Filmowej.

Studio tego wybitnego amerykańskiego reżysera będzie mieściło się w Strefie Kultury. Takie plany pojawiły się już kilka lat temu i to właśnie dzięki nim David Lynch odwiedza Łódź. Jego Centrum Filmowe zostanie sfinansowane z funduszy unijnych i środków publicznych.

- To Studio będzie przede wszystkim czymś, czego nie ma ani w Łodzi, ani w innym mieście na całym świecie – nowoczesne centrum sygnowane nazwiskiem jednego z najwybitniejszych twórców filmowych – mówił podczas konferencji Marek Żydowicz,**dyrektor Festiwalu Plus Camerimage.

- Ta przestrzeń będzie otwarta i gotowa przyjąć każdego kreatywnego człowieka, który zechce się uzewnętrznić. Znajdzie się tu miejsce zarówno na doskonalenie warsztatu filmowego, tanecznego, czy pracy w sferze dźwiękowej, a nawet stolarskiej. Upatruję w nim szansy na kulturalne centrum, które będzie skupiać artystów – opowiadał z wielkim entuzjazmem Lynch.


/wizualizacja: Rafał Mysiak/"Home of Houses"

W dawnej elektrowni EC1 powstaną przestrzenie, które pozwolą na prace w ramach przejawów różnych form twórczości. Jedną z poważniejszych ma być teatr dźwięku, który powstanie w części wschodniej, tam gdzie mieściła się rozdzielnia, maszynownia oraz biura.

- To studio pozwoli na rejestrację najwyższej jakości nagrań. Da możliwość nagrania całej orkiestry symfonicznej w systemach, które wymagane są w kinach – podkreśla Marcin Tercjak, dziennikarz Radia Łódź i zarazem rzecznik Festiwalu Plus Camerimage.

Teatr dźwięku będzie również obejmował pomieszczenia montażowe i studyjne dające możliwość pracy postprodukcyjnej w zakresie filmów fabularnych, dokumentalnych zarówno na potrzeby kinowe, jak i telewizyjne.

Jak relacjonuje MM-ce Rafał Mysiak, projektant, w pomieszczeniu, w którym niegdyś funkcjonowała maszynownia i gdzie nie tak dawno odbył się ostatni koncert (na zakończenie Festiwalu Działań Miejskich "Miastograf") będzie przestrzeń wystawiennicza, restauracja festiwalowa, a także klub jazzowy oraz centrum tańca. - Zostanie tam również wybudowana antresola z salami wykładowymi - opowiada.


/wizualizacja: Rafał Mysiak/"Home of Houses"

- Studio Lyncha z pewnością przyciągnie także wybitnych specjalistów, których pomoc będzie nieoceniona przy realizacji różnorakich projektów – mówi Marcin Tercjak.

Jednym z elementów Studia będzie także przestrzeń seminaryjno-konferencyjna. Na dachu jednego z budynków wybudowane zostaną pokoje gościnne dla wykładowców, studentów oraz artystów, co ułatwi, szczególnie przyjezdnym, pobyt w Łodzi.

- Będzie to centrum, które kiedyś będzie pełniło taką funkcję jak na przykład Walt Disney Center. Będzie to miejsce, w którym będzie mógł się odbyć event na światową miarę – premiera światowego filmu, międzynarodowa realizacja spektaklu muzycznego, wystawa prac malarskich czy rzeźbiarskich – mówił z przekonaniem Marek Żydowicz.

Nie wszyscy jednak wierzą w powodzenie projektu. – Nie widziałem projektów, ale dla mnie jest to obietnica gruszek na wierzbie – przyznał Robert Gliński, rektor Szkoły Filmowej.

Oprócz Centrum Filmowego w części wschodniej znajdą się również: biblioteka, planetarium oraz kino 3D. W planach jest również „jezioro pamięci” – projekt, którego zadaniem będzie utrwalanie historii Łodzian opowiadanych przez nich samych i utrwalanych na nośnikach cyfrowych; siedziby i biura instytucji kultury oraz . „Cele” sztuki stworzone zostaną z myślą o artystach, którzy wolą tworzyć swoje dzieła w ciszy, spokoju, w warunkach izolacji od świata zewnętrznego. W razie potrzeby, w zależności od rodzaju tworzonej sztuki będą mogli pozostawać tam nawet kilka dni.

Część zachodnia zaplanowana jest na interaktywne Centrum Nauki i Techniki, które będzie Ośrodkiem Muzealno-Edukacyjno- Rekreacyjnym. W tym przypadku elementy wewnętrznej infrastruktury zostaną maksymalnie wykorzystane - zachowane i zrekonstruowane. Najwartościowsze historycznie budynki: rozdzielni, maszynowni, kotłowni i chłodni kominowej wraz z ich wyposażeniem zostaną w pełni zachowane wzdłuż ich osi podłużnych. Po drugiej stronie osi dokonana zostanie, po znacznym oczyszczeniu, adaptacja wnętrz dla ich nowych funkcji.

W "kulturalnej" części NCŁ znajdzie się także Rynek Kobro, Specjalna Strefa Sztuki (centrum sztuki współczesnej) i Centrum Kongresowo-Festiwalowe "Camerimage Łódź Center".

- Budowa Kulturalnego Centrum Łodzi ma się rozpocząć na początku przyszłego roku i zakończyć w 2012. Obejmie ona obszar 30 ha terenu. – mówi Rafał Mysiak.

Druga strefa Nowego Centrum Łodzi znajduje się na wschód od projektowanego Ronda Rembielińskiego, które będzie na południowym przedłużeniu ul Uniwersyteckiej,  aż do ul. Kopcińskiego. Jej obszar to około 60 ha. Obecnie, zespół architektów i urbanistów tworzy dla tego terenu wytyczne do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Modernizacja obejmie m.in. przebudowę dworca Fabrycznego, stworzenie śródmiejskiej przestrzeni mieszkaniowej współistniejącej z obszarem usługowym, a także rozwiązania komunikacyjne w okolicach dworca.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto