Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie ruszyła kampania społeczna o zagrożeniach jakie niesie picie alkoholu w trakcie ciąży

Tomasz Smuga
W powiecie wejherowskim ruszyła kampania społeczna "Jak zadbać o zdrowie swoje i dziecka?". Organizatorzy chcą uświadomić przyszłe mamy, że spożywanie alkoholu w trakcie ciąży niesie dla i pociech poważne zagrożenia.

Niedobór wagi, wzrostu, mały obwód głowy, uszkodzenie układu nerwowego, wady w budowie twarzy- to tylko niektóre z wad jakie mogą występować u dzieci, których mamy w trakcie ciąży spożywały alkohol. W Dzień Dziecka w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie zainaugurowano kampanię społeczną powiatu wejherowskiego "Jak zadbać o zdrowie swoje i dziecka?", która ma zwrócić uwagę na jakie zagrożenia narażone są dzieci.

- Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, aby poinformować poprzez broszury, ulotki, że kobiety, które planują zajść w ciążę powinny wcześniej zadbać o swojej zdrowie. Wiele z nas kobiet jest matkami. Do ginekologa zazwyczaj idziemy, gdy jesteśmy już w 6-8 tygodniu ciąży. A dlatego malutkiego dziecka, to może być już krytyczny moment. Poprzez tę kampanię chcemy pokazać szkodliwość picia alkoholu w ciąży - mówi Gabriela Lisius, starosta wejherowski, która kampanię objęła patronatem honorowym.

Poza materiałami promocyjnymi kampanii w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych będą odbywały się lekcje na temat wpływu alkoholu na rozwój płodu. Lekcje poprowadzić będą studentki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Gdańskiego w oparciu o scenariusz „W ciąży – ani kieliszka” opracowany przez specjalistów.

- Alkohol należy do teratogenów (z gr. teraton – potwór), a więc takich środków, które powodują wady u płodu. Do tych środków należy też aldehyd octowy, który powstaje w wyniku utleniania alkoholu. Kiedy więc kobieta w ciąży pije alkohol, naraża swoje dziecko na działanie dwóch teratogenów - wyjaśnia Grażyny Rymaszewska z Fundacji "Trzeźwość", organizatora kampanii. - Alkohol zaczyna się wchłaniać już w jamie ustnej, dlatego też po kilku minutach od wypicia znajduje się we krwi - matki i dziecka. We krwi dziecka utrzymuje się dwa razy dłużej, ponieważ dziecko ma dużo mniejszą ilość enzymów utleniających alkohol. To sprawia, że matka może być już trzeźwa, a dziecko jeszcze pijane.

Dzieci, których mamy w trakcie ciąży spożywały alkohol, mogą mieć zaburzenia:
* FASD ( Fetal Alcohol Spectrum Disorder – Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Płodu).
* FAS (Fetal Alcohol Syndrome – Alkoholowy Zespół Płodowy);
* PFAS - Częściowy Płodowy Zespół Alkoholowy - jeśli nie występują wszystkie objawy FAS;
* ARND - ( Alcohol Related Neurodevelopmental Disorder) – Neurozwojowe Zaburzenia
Związane z Alkoholem

- Często u dzieci z FAS występują dodatkowo wady serca i innych narządów wewnętrznych, wady narządów zmysłów, układu kostno-stawowego, mięśni - tłumaczą organizatorzy kampanii. - Dzieci, u których rozpoznaje się FAS nie stanowią jednolitej grupy. Ilość występujących u nich wad oraz stopień uszkodzenia poszczególnych narządów, a zwłaszcza układu nerwowego, jest bardzo różny. Uszkodzenie układu nerwowego może objawiać się zaburzeniami neurologicznymi z padaczką włącznie, opóźnieniem w rozwoju mowy, upośledzeniem umysłowym, zaburzeniami pamięci, nadpobudliwością i wieloma innymi objawami.

- Nie ustalono dotąd bezpiecznej ilości alkoholu dla płodu, dlatego też kobieta w ciąży nie powinna w ogóle pić alkoholu. Badania naukowe dowiodły, że nawet niewielkie jego ilości mogą być przyczyną wad różnych narządów - podkreśla Grażyny Rymaszewska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto