Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W piątek święto Trzech Króli

Mirosław Malinowski
Pod inicjatywą przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy podpisało się w sumie około 1,5 mln osób.
Pod inicjatywą przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy podpisało się w sumie około 1,5 mln osób. fot. Łukasz Kasprzak
Piątek jest dniem wolnym od pracy. 6 stycznia bowiem jest obchodzone w Kościele katolickim święto Trzech Króli. Z tej okazji ulicą Piotrkowską przejdzie barwny orszak: Herod, arcykapłani, aniołowie i diabły, będzie też koncert kolęd przy szopce obok katedry.

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa uroczystość Trzech Króli była najważniejszym świętem w ciągu całego roku (początkowo utożsamiana z Bożym Narodzeniem). Kościół prawosławny, który używa kalendarza juliańskiego Trzech Króli obchodzi dnia 19 stycznia pod nazwą Epifanii (Objawienie).

Czytaj również: Zmiany tras tramwajów z okazji Święta Trzech Króli

Nie trzech, nie króli...

Choć w potocznym języku piątkowe święto to Trzech Króli, to w Biblii nie ma mowy ani o liczbie, ani o funkcji mężczyzn, którzy pokłonili się Jezusowi. Trzy wzięło się od liczby darów złożonych przez nich: złoto (symbol godności królewskiej), kadzidło (godności kapłańskiej) i mirra (zapowiedź śmierci), jednak w źródłach starochrześcijańskich królowie występują w liczbie i dwóch, i czterech, i sześciu, i dwunastu. Biblia nie mówi też o królach, a o mędrcach lub magach - mogli być to bowiem perscy kapłani lub astrolodzy. Imiona nadano im dopiero w IX wieku: Kacper przedstawiany jest jako ofiarujący mirrę czarnoskóry, Melchior - jako dający złoto biały Europejczyk i Baltazar - Azjata o żółtej skórze przynoszący do żłóbka kadzidło.

Kreda i kadzidło

6 stycznia, jest świętem nakazanym, czyli katolik ma obowiązek tego dnia wziąć udział we mszy św. W ten dzień w kościołach święci się kadzidło i kredę. Kreda służy do oznaczania drzwi literami K+M+B (obecnie mówi się, że to inicjały imion królów, dawniej były to odczytywane jako pierwsze litery łacińskiego zdania: Christus mansionem benedicat, czyli Niech Chrystus mieszkanie błogosławi). A kadzidłem (woreczek z suszonymi ziołami i startą żywicą) okadza się domy. Dzień Trzech Króli kończy też okres Bożego Narodzenia i śpiewania kolęd, a jest początkiem karnawału.

Czytaj również: Święto Trzech Króli, czyli piątek bez handlu

Dzień wolny

Święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy po raz ostatni w 1960 roku. Oficjalnej rangi pozbawił je Sejm PRL.

Starania o przywrócenie dnia 6 stycznia jako ustawowo wolnego od pracy podjął w 2008 r. Jerzy Kropiwnicki, ówczesny prezydent Łodzi.

Pod obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie zebrano w całej Polsce ponad 1,5 mln podpisów. W 2010 r. Sejm ustanowił 6 stycznia dniem wolnym od pracy. Tak samo jest w Niemczech, Austrii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji i Finlandii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto