MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Regionalnym odbyło się spotkanie na temat krajobrazów cysterskich.

Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Spotkanie w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu
Spotkanie w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu Alicja Tylkowska
Spotkanie w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu przyniosło wiele ciekawej wiedzy o krajobrazach cysterskich oraz o przyznanym im Znaku Dziedzictwa Europejskiego

Decyzją Komisji Europejskiej Znak Dziedzictwa Europejskiego przyznano 17 krajobrazom pocysterskim z pięciu krajów europejskich, które uczestniczą w projekcie "Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę". Wśród 7 polskich miejsc, które otrzymały to wyróżnienie wcześniej, znalazł się nasz region - cysterski krajobraz klasztorny Łekno-Wągrowiec. Polskę w projekcie reprezentuje zatem Gmina Wągrowiec i Miasto Wągrowiec, a koordynatorem działań jest Muzeum Regionalne w Wągrowcu. Znak Dziedzictwa Europejskiego zobowiązuje ośrodki do dbałości o tereny, które znalazły się w programie.

- Gmina Wągrowiec oraz Gmina Miejska Wągrowiec uczestniczą w projekcie od 2019 r. W ciągu pięciu lat wykonaliśmy inwentaryzację krajobrazu cysterskiego, poszerzając dotychczas posiadaną wiedzę oraz opracowaliśmy łekneńsko-wągrowieckie odcinki Europejskiego Wędrownego Szlaku Cysterskiego. Poprzez działania kulturalne i edukacyjne wzmocniliśmy tożsamość europejską naszych mieszkańców oraz zwiększyliśmy ich świadomość w zakresie europejskiego znaczenia lokalnego dziedzictwa i konieczności jego ochrony. Teraz, tak naprawdę, dopiero zacznie się ciężka praca.

- przypomniała dyrektorka Muzeum, Małgorzata Kranc-Rybczyńska

Nadanie Znaku Dziedzictwa Europejskiego otwiera dla naszego dziedzictwa kulturowego możliwości promowania go na poziomie europejskim, nawiązywania współpracy międzynarodowej, pozyskiwania dofinansowań na działania kulturalne, edukacyjne, turystyczne oraz na renowację zabytków.

Marcin Moeglich przedstawił szczegóły dotyczące krajobrazu cysterskiego

Historyk z Muzeum Regionalnego przedstawił obecnym w jasny i czytelny sposób, dlaczego stało się, że Znak Dziedzictwa Europejskiego trafił akurat do naszego regionu. Jak wskazał, np. dzisiejszy przebieg cieków wodnych w Wągrowcu, to - w znacznej mierze - właśnie zasługa cystersów. To oni zmieniali spiętrzenie wody, czy sam jej przepływ, budowali groble, które istnieją do dziś.

- Wszystkie te pocysterskie miejsca mają podobną specyfikę - to krajobrazy rolnicze, gdzie jest dużo wody, a które cystersi również przekształcali. To różnego rodzaju kanały, rzeki poprowadzone nowymi strumieniami, czy miejsca po młynach. Na naszym terenie wyróżniliśmy 66 obiektów - tego jest więcej, ale będziemy to uzupełniać.

Po spotkaniu obecni wyruszyli w teren, na spacer historyczny pn. "Śladami cystersów po Wągrowcu - odcinek II"

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto