Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Łodzi trwa strajk pracowników socjalnych. Sąd Okręgowy w Łodzi wydał postanowienie, że jest on nielegalny

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Grzegorz Gałasiński
Strajkujący od trzynastu tygodni terenowi pracownicy socjalni w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łodzi nie zamierzają przerywać strajku, choć dziś (piątek 22.o7) otrzymali od swojego pracodawcy informacje o nakazie stawienia się w pracy i powrotu do wykonywania obowiązków służbowych w najbliższy poniedziałek 25 lipca.

Taki wniosek przekazano w piątek przedstawicielom Komitetu Strajkowego oraz wszystkim przebywającym strajkującym w głównej siedzibie placówki przy ul. Kilińskiego 102/102a. Podstawą takiej decyzji ma być wydane w czwartek przez Sąd Okręgowy postanowienie mówiące o tym, że strajk jest nielegalny. Sąd wydał też zakaz prowadzenia strajku do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego o ustalenie, że jest on nielegalny.

Czekamy na prawomocne postanowienie sądu i oczywiście się od niego odwołamy. Ustne informacje od dyrektora MOPS nie są dla nas wiążące, dlatego kontynuujemy strajk – mówi Alicja Nowakowska z Zakładowej Organizacji Związkowej Zawodowego Związku Pracowników Socjalnych.

Strajkujący chcą poznać uzasadnienie tego postanowienia i przedstawione przez pracodawcę zarzuty pod ich adresem. Zdaniem Komitetu strajkowego ich pracodawca kłamie, a strajk jest legalny. W tej chwili fizycznie strajkuje 15 osób. Ok. 200 związkowców przebywa na zwolnieniach lekarskich (na wniosek MOPS kontroluje je ZUS) oraz urlopach.

Tymczasem dyrekcja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej uważa, że strajk, o którym mowa, jest oceniany jako strajk wypełniający przesłanki strajku nielegalnego od 12 lipca 2022 r. W opinii dyrekcji łódzkiego MOPS, przedłużająca się akcja strajkowa wpływa negatywnie na funkcjonowanie Ośrodka, co może w konsekwencji spowodować brak dostępności do świadczeń dla najbardziej potrzebujących i mierzących się z różnymi trudnościami życiowymi mieszkańców miasta. Do zakresu zadań, który zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą wykonać wyłącznie pracownicy socjalni należy m.in. przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych oraz formułowanie opinii w zakresie zapotrzebowania na świadczenia z pomocy społecznej oraz kwalifikowanie do uzyskania tych świadczeń. Przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego jest – także zgodnie z obowiązującymi przepisami – warunkiem niezbędnym (obowiązkowym) dla udzielenia finansowego oraz usługowego wsparcia, w tym np. finansowego wsparcia na zakup leków. Dalsze zaniechanie pracy przez strajkujących pracowników socjalnych stanowi więc zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Łodzi trwa strajk pracowników socjalnych. Sąd Okręgowy w Łodzi wydał postanowienie, że jest on nielegalny - Express Ilustrowany

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto