Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Łodzi powstają roboty terapeutyczne dla dzieci z autyzmem [ZDJĘCIA]

Maciej Kałach, (opr. ŁC)
Projekt prowadzi doktorant Politechniki Łódzkiej, Igor Zubrycki
Projekt prowadzi doktorant Politechniki Łódzkiej, Igor Zubrycki Grzegorz Gałasiński
Robotycy Politechniki Łódzkiej, projektanci ASP w Łodzi i psychologowie z łódzkiego Centrum Diagnozy i Terapii Autyzmu "Navicula" pracują wspólnie nad projektem robotów dla dzieci z autyzmem. Roboty miałyby pomagać w terapii. Autorzy pomysłu chcą, żeby urządzenia można było ustawiać zgodnie z indywidualnymi potrzebami małych pacjentów.

Projekt robotów, które pomagałyby w terapii z dziećmi z autyzmem, jest prowadzony przez Igora Zubryckiego - doktoranta PŁ z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. Zubrycki jest finalistą ogólnopolskiego konkursu INTER Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

"Terapeuci zauważyli, że dzieci z autyzmem, które najczęściej unikają kontaktów z ludźmi, bardzo lubią bawić się robotami. Ta prawidłowość jest na świecie znana, jednak nasz projekt zawiera ważną nowość: kontrolę nad robotami chcemy oddać z rąk inżynierów terapeutom. Nasze roboty będą tak łatwe w obsłudze, że specjaliści pracujący z małymi pacjentami sami ustawią pożądany przez siebie program działań robota. Dzięki temu robot może "zachowywać się" inaczej w przypadku każdego pacjenta, a indywidualne różnicowanie terapii jest niezbędne" - opowiadał Igor Zubrycki.

Pomysł zrodził się w kwietniu, gdy łódzkie Centrum Diagnozy i Terapii "Navicula" zaprosiło robotyków na Dzień Autyzmu. Pierwsze prototypy robotów powstały w ciągu roku. Urządzenia, które będą obsługiwane przez terapeutę za pomocą smartfona to "mobilne maluchy". Innym rodzajem terapeutycznych robotów będą "kostki na nóżkach" czyli kostki, które się kołyszą i świecą, zgodnie z programem ustawionym przez terapeutę. Robotycy przygotowali się też projekt trzech kostek, które ustawione w odpowiedniej kolejności potęgują wydawane przez siebie dzwięki. Dzięki temu pacjent nauczy się rozpoznawania związków przyczynowo-skutkowych. Robotycy pracują też nad udoskonaleniem rękawów, w których dziecko odczuje ciepło, chłód, mrowienie i inne wrażenia związane z dotykiem.

"Jednym z powodów, dla którego dzieci autystyczne "chowają się w sobie" i mają ataki paniki jest to, że inaczej postrzegają bodźce: dźwięki, ruch czy światła. Z pomocą przychodzi terapia sensoryczna, czyli odpowiednie podawanie bodźców. Także przez nasze roboty"- informuje Igor Zubrycki.

Roboty mają być pomocne nie tylko dla pacjentów, ale też dla terapeutów:

"To jeden z najbardziej zagrożonych wypaleniem zawodów. Terapeuci przebywają przez cały dzień pracy z dziećmi, z którymi bardzo trudno nawiązać kontakt. Wierzymy, że dzięki naszym narzędziom praca terapeutów stanie się dla nich łatwiejsza i mniej wypalająca zawodowo" - mówi Zubrycki.

Weekend w Łodzi. Najciekawsze zdjęcia z imprez 26-28 czerwca 2015

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto