Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Łodzi obchodzono 30. rocznicę powstania Solidarności (ZDJĘCIA)

Marcin Bereszczyński
Grzegorz Gałasiński
Łodzianie, którzy tworzyli w regionie łódzkim struktury NSZZ Solidarność i przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości, przyszli w niedzielę na obchody 30-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia Solidarności. Okrągła rocznica zrywu narodowościowego nie przyciągnęła jednak tłumu mieszkańców Łodzi.

Uroczystą mszę odprawiono w kościele Najświętszego Imienia Jezus, skąd pochód z pocztami sztandarowymi, balonikami i chorągiewkami ruszył rozkopaną ulicą Sienkiewicza przed pomnik- Krzyż Pamięci Ofiar Stanu Wojennego i Walki o Godność Człowieka. Tam, przy kościołem św. Krzyża, złożono wieńce i zapalono znicze. Uroczystości towarzyszyła orkiestra Ad Astra z Andrzejowa.

- Przesłaniem tych obchodów jest uświadomienie wszystkim, że nie byłoby wolnej Polski i Europy bez Solidarności - mówił Waldemar Krenc, przewodniczący NSZZ Solidarność Regionu Ziemi Łódzkiej. - Powinniśmy wsłuchać się w przesłanie Solidarności sprzed 30 lat, bo chociaż mamy wolną Polskę, to nadal ludzie żyją na granicy ubóstwa i nie można o nich zapominać.

Waldemar Krenc nawiązał do słów Jana Pawła II, wypowiedziane w 2003 roku. Papież powiedział wtedy, że władza przechodzi z rąk do rąk, a zwykli ludzie potrzebują pomocy bez względu na to, kto rządzi. Przewodniczący zapewnił, że łódzka Solidarność o tym przesłaniu nie zapomina.

Przypomnijmy, że obchody 30-lecia Solidarności w Łodzi rozpoczęły się w czwartek przed tablicą upamiętniającą strajk kierowców MPK, do którego doszło 26 sierpnia 1980 roku po godz. 9. Tam również złożono kwiaty i zapalono znicze.

To nie koniec łódzkich obchodów. Wkrótce wytłoczone zostaną medale pamiątkowe o średnicy aż 70 mm i grube na 4 mm z symbolami 30-lecia Solidarności i łódzkiego regionu NSZZ.

Natomiast w piątek 3 września o godz. 13 w Instytucie Europejskim przy ul. Piotrkowskiej 258/260 otwarta zostanie wystawa "Solidarność Ziemi Łódzkiej 1980-1989", która powstała dzięki pomocy Muzeum Tradycji Niepodległościowej w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto