Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Łodzi, by dostać się do miejskiego liceum, wystarczyło 21 punktów na 200 możliwych w naborze 2021. Które łódzkie LO miały progi najwyższe?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Zaledwie 21 punktów – na 200 możliwych do zdobycia – wystarczyło w tegorocznej rekrutacji do szkół średnich w Łodzi, aby zdobyć miejsce w miejskim liceum ogólnokształcącym. Wyższy tzw. próg ma nawet część z łódzkich branżówek. Wiemy też, które LO przyjęły wyłącznie bardzo mocnych uczniów – trzy ogólniaki nie wpuściły do swoich klas pierwszych nikogo z liczbą punktów niższą niż 150... 

>>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>




...
Zaledwie 21 punktów – na 200 możliwych do zdobycia – wystarczyło w tegorocznej rekrutacji do szkół średnich w Łodzi, aby zdobyć miejsce w miejskim liceum ogólnokształcącym. Wyższy tzw. próg ma nawet część z łódzkich branżówek. Wiemy też, które LO przyjęły wyłącznie bardzo mocnych uczniów – trzy ogólniaki nie wpuściły do swoich klas pierwszych nikogo z liczbą punktów niższą niż 150... >>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>> ... archiwum Polska Press (zdjęcie ilustracyjne)
Zaledwie 21 punktów – na 200 możliwych do zdobycia – wystarczyło w tegorocznej rekrutacji do szkół średnich w Łodzi, aby zdobyć miejsce w miejskim liceum ogólnokształcącym. Wyższy tzw. próg ma nawet część z łódzkich branżówek. Wiemy też, które LO przyjęły wyłącznie bardzo mocnych uczniów – trzy ogólniaki nie wpuściły do swoich klas pierwszych nikogo z liczbą punktów niższą niż 150...

W elektronicznym systemie rekrutacji do szkół średnich pojawiły się dane o tzw. progach – czyli o liczbie punktów koniecznych do zdobycia w naborze, która dawała przyjęcie do danej klasy w liceach, technikach i w branżówkach przed rokiem szkolnym 2021/2022.

W środę (18 sierpnia) szczególnie przyjrzeliśmy się progom do łódzkich LO. To typ szkół zdecydowanie najpopularniejszy w naborze 2021: ogółem brało w nim udział pięć tys. absolwentów podstawówek (także spoza Łodzi), zaś 3,2 tys. z nich przyjęły właśnie licea.

Jak w rekrutacji do szkół średnich budują się progi?

Główny etap naboru rozstrzygnął się w lipcu. Kandydaci typowali klasy w trzech szkołach średnich – wskazując, w której z nich chcieliby się uczyć po wakacjach najbardziej – oraz dwie szkoły „rezerwowe”. Trafiali do tej, na którą starczyło im punktów, uzyskanych za egzamin ósmoklasisty i za osiągnięcia wymienione na świadectwie. Tych punktów maksymalnie było 200: połowa z nich przeliczona z państwowego egzaminu na koniec podstawówki, zaś druga – z ocen i z innych osiągnięć wymienionych na świadectwie, np. z konkursów. Dla przykładu, „dwója” z jednego z czterech przedmiotów branych pod uwagę w naborze do danej klasy była warta dwa punkty – „szóstka” z końcowego świadectwa – już punktów 18.

Do łódzkiego liceum z 21 punktami na 200...

W 2021 r. okazało się, że do zdobycia miejsca w miejskim ogólniaku w Łodzi wystarczy punktów 21... Nie chodzi o żadną z klas integracyjnych (ze specjalnymi zasadami naboru), ale o oddział przyrodniczy – z rozszerzoną biologią i chemią – w samorządowym XXIII LO. Można pokusić się o symulację, zgodnie z którą najsłabszy kandydat, przyjęty do tej szkoły, miał na świadectwie z podstawówki np. cztery „dwóje” (w tym z matematyki oraz z biologii lub chemii, bo tak wynika z zasad naboru XXIII LO), a pozostałe 13 punktów przeliczono mu z wyniku państwowego egzaminu...

Wyższe progi niż XXIII LO ma przynajmniej część z branżówek, których zadaniem wcale nie jest przygotowanie ucznia do matury. Np. najsłabszy kandydat przyjęty do branżówki łódzkiego Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego zdobył punktów 38. Będzie kształcił się na cukiernika.

LO z Łodzi z najwyższymi progami w naborze 2021:

  • Publiczne LO Politechniki Łódzkiej – 176,25 (taką punktację miał „najsłabszy” kandydat przyjęty do klasy z rozszerzoną matematyką, chemią i biologią – ale i tak aż 22 z 23 zakwalifikowanych do tego oddziału skończyło podstawówkę ze świadectwem z wyróżnieniem);
  • I LO – 164;
  • XII LO – 152,15.

LO z Łodzi z najniższym progiem w naborze 2021:

  • XXIII LO – 21,45 (taką punktację miał najsłabszy kandydat przyjęty do klasy z rozszerzoną biologią i chemią – być może po wakacjach zaprzyjaźni się z absolwentem podstawówki, który trafił do tego samego oddziału z wynikiem aż 149 punktów).

Czytaj więcej o naborze do szkół średnich 2021 w Łodzi

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto