Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kamienicy przy Północnej odkryto gotycką piwnicę. Powstanie w niej restauracja? [zdjęcia]

Redakcja
W remontowanej kamienicy przy Północnej 1/3 odkryto olbrzymią piwnicę, której sufit zdobią sklepienia krzyżowe. Pomieszczenia zostaną przeznaczone do konkursu "Lokale dla kreatywnych".

Kamienica przy ul. Północnej 1/3 remontowana jest w ramach programu "Miasto Kamienic". Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, co znajduje się w jej podziemiach. Są tam olbrzymie piwnice o łącznej powierzchni 500 metrów kwadratowych. Co więcej, jest to prawdopodobnie jedyny w Łodzi przypadek zastosowania sklepień krzyżowych w tego typu pomieszczeniach.

Kompleksowy remont kamienicy obejmie także piwnice, które zostaną przeznaczone do kolejnej edycji projektu "Lokale dla kreatywnych". Jednak dojdzie do tego dopiero wtedy, gdy znajdą się pieniądze na publikację prasowych ogłoszeń o konkursie, o czym pisaliśmy wczoraj. (czytaj więcej)

- Dzięki dobrej lokalizacji: bliskości Manufaktury, Piotrkowskiej, Parku Śledzia, będzie to bardzo atrakcyjna oferta dla potencjalnych najemców - mówi Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji i Zasobów Komunalnych UMŁ. - Wentylacja w piwnicach została wyprowadzona do poziomu dachu, a więc pomieszczenia są przystosowane do działalności gastronomicznej.


"Lokale dla kreatywnych". Odwołano ósmą edycję konkursu


Neorenesansową kamienicę wybudowano w 1896 roku według projektu Piotra Brukalskiego. Był to czteropiętrowy budynek mieszkalny z lokalami handlowo-usługowymi na parterze. Ok. 1901 roku dobudowano część zachodnią, na rogu Nowomiejskiej. Pierwszymi właścicielami kamienicy było żydowskie małżeństwo Szykier. To właśnie Żydzi stanowili większość mieszkańców budynku w pierwszym okresie jego istnienia. Kamienica służyła nawet celom religijnym, o czym świadczy ujawnione w latach 80. na południowej ścianie podwórza malowidło ścienne. Obecnie, po odrestaurowaniu, można je oglądać w Pałacu Poznańskiego.

- W piwnicy budynku przy Północnej 1/3 znajdowały się magazyny, w których trzymano beczki ze śledziami. Wiemy, że była tam też rozlewnia piwa - mówi Kamila Kwiecińska-Trzewikowska, Miejski Konserwator Zabytków w Łodzi. - Najprawdopodobniej przechowywano tam towary sprzedawane na targu rybnym, który istniał na terenie dzisiejszego Parku Śledzia.

 

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto