Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W czwartek zamknięte sklepy i urzędy

Matylda Witkowska
Święto Trzech Króli w tym roku jest dniem wolnym od pracy.
Święto Trzech Króli w tym roku jest dniem wolnym od pracy. archiwum
Czwartkowe święto Trzech Króli po raz pierwszy od 50 lat będzie dniem wolnym od pracy. Katolicy mają obowiązek pójść do kościoła, bo w polskiej tradycji to święto równie ważne jak Boże Narodzenie.

- Obecny dzień Trzech Króli to najstarsze święto chrześcijańskie - podkreśla Aldona Plucińska, etnograf z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. - Obchodzono je już w II wieku naszej ery.
Początkowo 6 stycznia świętowano też narodziny i chrzest Jezusa, potem skoncentrowano się na wizycie Mędrców, którzy przynieśli nowo narodzonemu Dzięciątku mirrę, kadzidło i złoto. Dzień ma oficjalną nazwę Objawienia Pańskiego.

- 6 stycznia kończy się szalenie ważny w polskiej kulturze okres Godów, czyli Bożego Narodzenia - mówi Plucińska. - To dzień równie ważny jak rozpoczynający ten okres 25 grudnia.

Dlatego wierni mają obowiązek być w kościele. Jest to dzień wolny, więc we wszystkich parafiach regionu msze święte będą odprawiane w takich godzinach jak w dni świąteczne. - Jest to dzień wolny do pracy, więc katolicy będą w nich uczestniczyć - podkreśla ks. Edward Wieczorek, proboszcz parafii św. Piotra i Pawła w Łodzi. - Zobowiązanie do uczestnictwa było ważne także w poprzednich latach, jednak osoby pracujące miały wtedy dyspensę - dodaje łódzki duchowny.

Podczas każdej mszy poświęcone będą kreda i kadzidło. Potem wierni wezmą je do domów, by kredą narysować na drzwiach znaki K+M+B 2011. Ma to błogosławić mieszkanie i bronić przed złem.

- Kadzidło do tej pory w niektórych łódzkich rodzinach jest spalane na płytce gazowej. W ten sposób dokonuje się oczyszczenia mieszkania - mówi Aldona Plucińska.

W święto Trzech Króli tradycyjnie po wsiach chodzili przebrani kolędnicy. Był też zwyczaj jedzenia pierożków i rogalików, a także wybierania migdałowego króla. - Zostawała nim osoba, która w swoim rogaliku znalazła ukryty migdał - opowiada etnograf z Łodzi.

W Polsce Trzech Króli było dniem wolnym do 1960 roku. Potem przez lata był to zwykły dzień pracy. Jak powrócić do tradycji świętowania?

- Obowiązkowo należy spotkać się z rodziną, śpiewać kolędy, jeść ciasta - wskazuje Aldona Plucińska.

Po święcie Trzech Króli rozpoczyna się trwający do Środy Popielcowej okres karnawału.

Na zakupy musi wystarczyć środa

W tym roku po raz pierwszy 6 stycznia zostaną zamknięte sklepy i centra handlowe.
Wynika to z przepisów - święto to jeden z trzynastu już dni w roku, gdy obowiązuje zakaz pracy w placówkach handlowych.

- Dotyczy on osób zatrudnionych na etatach - informuje Kamil Kałużny, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi. - Do pracy mogą przyjść właściciele sklepów i osoby zatrudnione na kontraktach. Nie wolno natomiast zmuszać osób, które pracują na etatach, do podpisania jednodniowej umowy-zlecenia lub o dzieło u tego samego pracodawcy.

Pozamykane będą wszystkie markety w województwie, a także centra handlowe, w tym Focus Mall, Galeria Łódzka, Port Łódź.

W Manufakturze zamknięta będzie galeria handlowa, ale działać będą: lodowisko, kino, kręgielnia, Jazda park, Experymentarium, a także restauracje.

Trzeba jednak sprawdzić godziny otwarcia, gdyż tego dnia mogą się one różnić od standardowych.

przygotowała Alicja Zboińska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto