Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

V edycja łódzkiego Festiwalu Kryminału. Popularni autorzy powieści kryminalnych na łódzkim festiwalu

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Ryszard Ćwirlej
Ryszard Ćwirlej Adam Ciereszko
V edycja łódzkiego Festiwalu Kryminału rozpocznie się w środę 17 listopada. W Miejskiej Strefie Kultury, w filii Karolew, gościć będą popularni autorzy tego gatunku.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, jego założeniem jest promocja modelu polskiej powieści kryminalnej mocno osadzonej w realiach społecznych. Festiwal zainauguruje spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem i rozmowa o jego książce „Wszyscy słyszeli jej krzyk”. Ryszard Ćwirlej to dziennikarz telewizyjny i pisarz. Znany jako autor cyklu powieści kryminalnych o milicjantach, a następnie policjantach z Poznania, których akcja toczy się od lat 80. XX wieku do czasów współczesnych. Jest też autorem cyklu kryminałów retro, do których należy najnowsza część serii: „Wszyscy słyszeli jej krzyk”. Trzykrotnie nagrodzony Nagrodą Wielkiego Kalibru.

Akcja najnowszej powieści Ryszarda Ćwirleja rozgrywa się w 1929 roku. W Poznaniu trwa Powszechna Wystawa Krajowa, prezentująca gospodarczy dorobek dziesięciu lat niepodległej Polski. Uroczysty nastrój psuje seria napadów na targowych gości. Wydarzenia relacjonuje otwarte niedawno poznańskie radio. Komisarz Antoni Fischer, zafascynowany wynalazkiem, ma wygłosić przed mikrofonem odczyt o humanitarnej działalności radia. Jednak tuż przed jego wystąpieniem do studia wpada uzbrojony szaleniec, który otwiera ogień do zebranych tam ludzi.

Wojciech Miłoszewskim (brat Zygmunta Miłoszewskiego) opowie o książce „Bez reszty”. Wojciech Miłoszewski na rynku beletrystyki zadebiutował powieścią „Inwazja”. Scenarzysta seriali „Wataha” i „Prokurator”, jest też autorem ponad osiemdziesięciu odcinków serialu paradokumentalnego „Policjantki i policjanci”. Powieść „Bez reszty” jest drugim tomem kryminalnego cyklu. Akcja rozgrywa się na początku lat 90. w Krakowie. W mieście pojawia się nowy gang, działający z potworną brutalnością. Przestępczość zorganizowana oraz handel amfetaminą to nowość dla policji, która dopiero co przestała być milicją. Komisarz Kastor Grudziński musi sobie poradzić ze zmianami w komendzie wojewódzkiej oraz przekonać przełożonych, że potrzebne są nowe metody działania.

Podczas spotkania z Agnieszką Płoszaj prezentowana będzie jej książka „Bigamista”. Agnieszka Płoszaj to łodzianka, autorka między innymi powieści kryminalnych „Czarodziejka” i „Ogrodnik”, których akcja rozgrywa się w Łodzi. Opublikowała także książki dla dzieci. Właścicielka salonu urody i kreowania wizerunku. Najnowszą częścią powieściowego cyklu jest „Bigamista”. Łódź, wiosenny poranek. W przypałacowym stawie na Księżym Młynie zostaje znalezione ciało młodego, wysportowanego mężczyzny. Sekcja zwłok wskazuje na działanie pewnego związku chemicznego. Śledczy Jakub Karski i Tomasz Mielczarek wkraczają w świat sportu siłowego, aby poznać system pracy i zwyczaje trenerów personalnych. Tymczasem o Julię Bronicką, właścicielkę Bomboni Cafe, znów upomina się przeszłość. Tym razem z sukcesem.

Spotkanie z Mariuszem Czubajem ma podsumować liczący sześć tytułów cykl powieściowy „Polski psychopata”. Mariusz Czubaj jest pisarzem i wykładowcą. Za powieść „21:37” otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru. „Martwe popołudnie” rozpoczyna kolejny cykl powieściowy z ekspertem do spraw bezpieczeństwa i specjalistą od poszukiwań zaginionych, Marcinem Hłaską. W roku 2017 autor otrzymał po raz drugi Nagrodę Wielkiego Kalibru za powieść „R.I.P”.

Program V Festiwalu Kryminału

17 listopada, godz. 18 - spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem i rozmowa o książce „Wszyscy słyszeli jej krzyk”; prowadzenie Andrzej Rostocki.

18 listopada, godz. 18 - spotkanie z Wojciechem Miłoszewskim i rozmowa o jego najnowszej książce „Bez reszty”; prowadzenie Marcin Filipowicz.

19 listopada, godz. 9 - warsztaty z pisania historii detektywistycznych dla uczniów szkoły podstawowej poprowadzi Agnieszka Płoszaj.

24 listopada, godz. 18 - spotkanie z Agnieszką Płoszaj i rozmowa o książce „Bigamista”; prowadzenie Andrzej Rostocki.

25 listopada, godz. 18 - spotkanie z Mariuszem Czubajem i rozmowa podsumowująca cykl powieściowy „Polski psychopata”; prowadzenie Maria Berkan-Jabłońska.

Wszystkie spotkania odbędą się w Filii Karolew Poleskiego Ośrodka Sztuki przy ul. Bratysławskiej 6a, wstęp wolny. Obowiązują zapisy pod numerami tel. 42 687-02-07, 501-939-033.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: V edycja łódzkiego Festiwalu Kryminału. Popularni autorzy powieści kryminalnych na łódzkim festiwalu - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto