Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Kleszcze

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
W wiosenne weekendy często wyjeżdżamy za miasto, by złapać oddech po całym tygodniu pracy. Jeśli wybieramy wypoczynek na łonie natury powinniśmy być świadomi zagrożenia, jakie niesie za sobą kontakt z kleszczem.

Szczególnie narażeni na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) są mieszkańcy Europy Środkowej, czyli Austrii, Niemiec, Czech, Słowacji, Szwajcarii, Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Węgier, Słowenii, Grecji i Rosji. Aby zachorować wystarczy jedno ukąszenie owada.

W Polsce największe ogniska kleszczy obserwuje się na Warmii, Mazurach, Podlasiu i północnej części Mazowsza, a także w okolicach Gdańska, Szczecina i Lublina.

Kto może zachorować na KZM?
Zachorować może każdy, kogo ugryzie kleszcz lub ten, kto wypije zakażone mleko (kleszcze mogą zakazić krowy lub kozy). Najrzadziej dochodzi do zachorowania drogą inhalacyjną - poprzez wdychanie odchodów kleszczy, czyli gdy np. śpi się na sianie.

Gdy przebywamy w lesie, parku, na łące czy na wsi powinniśmy sprawdzać siebie i najbliższych codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Kleszcz z daleka wyczuwa zapach człowieka lub zwierzęcia, przygotowuje się do skoku, szuka odpowiedniego miejsca do wbicia i żywi się naszą krwią. Nie czujemy, jak kleszcz wędruje po naszym ciele i wbija się w skórę, ponieważ jego jad zawiera środek znieczulający.

Gdy zauważymy kleszcza na skórze powinniśmy usunąć go pęsetą, chwytając możliwie jak najbliżej skóry. Pewnym ruchem należy go oderwać, nie obracając. Jeśli jakieś części pozostaną należy je niezwłocznie usunąć. Nie bójmy się iść z tym problemem do lekarza.

Objawy kleszczowego zapalenia mózgu
Wirus atakuje mózg lub rdzeń kręgowy, wywołując zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych.

KZM to groźna choroba. Początkowe objawy to głównie gorączka, bóle mięśni, stawów, głowy, żołądka oraz ogólne rozbicie - bardzo podobne jak w przypadku grypy. Podczas wizyty powinniśmy powiadomić lekarza o tym, że znaleźliśmy na ciele kleszcza. To pomoże mu postawić właściwą diagnozę i przeprowadzić niezbędne badania.

Drugi etap choroby, po dwóch tygodniach, może być groźniejszy w skutkach i przebiegu. Zaczyna się coraz wyższa gorączka, wymioty, drgawki, a nawet utrata przytomności. Pacjenci często są hospitalizowani, nawet na oddziałach intensywnej terapii.

Lepiej zapobiegać niż leczyć
Jedynym znanym sposobem zapobiegającym KZM jest szczepionka. W pierwszym roku musimy przygotować się na trzy ukłucia, następnie, by podtrzymać skuteczność szczepionki, powinniśmy zgłosić się na szczepienie co trzy lata na jedną dawkę. Szczepionkę może przyjąć każdy, nawet dziecko, ale dopiero po ukończeniu 1. roku życia. Cena jednego szczepienia dla dzieci i dorosłych kosztuje ok. 85 zł.

/Źródło:www.mmwarszawa.pl

MM Łódź poleca:

>> Zagłosuj na Miss MM-ki!
>> Wyjedź w podróż z TUI - konkurs

MM Łódź patronuje:

MMŁódź poleca:
Zostań
dziennikarzem
obywatelskim

KonkursyZdrowie i uroda
Przewodnik
po lokalach

Sztuka w ŁodziTeatr w Łodzi
Kino w ŁodziPraca w Łodzi
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto