Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga, kleszcze! Są niebezpieczne dla naszych psów

Redakcja
wikipedia.org/Aka/Creative Commons
Lekarze weterynarii alarmują. Kleszcze na dobre przebudziły się z zimowego snu i stanowią poważne zagrożenie dla naszych psów.

Po okresie zimowym kleszcze muszą jak najszybciej znaleźć żywiciela, aby przetrwać i móc się rozmnażać. Dlatego tak często ich ofiarą stają się nasze psy, których sierść stanowi idealną kryjówkę, a krew pożywienie. Z dnia na dzień do gabinetów weterynaryjnych trafia coraz więcej czworonogów potrzebujących pomocy.

– Mimo, że sezon kleszczowy trwa od niedawna, miałem już do czynienia z wieloma poważnymi przypadkami powikłań poukąszeniowych. Niektórzy właściciele niestety nie zabezpieczyli w porę swoich psów przed kleszczami – informuje Artur Dobrzyński, lekarz weterynarii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie.

Objawy i powikłania
Kleszcze przenoszą czynniki chorobotwórcze, prowadzące do wielu groźnych psich chorób, takich jak np. babeszjoza, borelioza, erlichioza, wirusowe zapalenie opon mózgowych i mózgu. Choroby te często kończą się śmiercią zwierzęcia lub nieodwracalnymi powikłaniami.

– Jeśli zauważymy, że nasz pupil jest osowiały i nie ma apetytu, a wcześniej miał kleszcza, niezwłocznie udajmy się z nim do specjalisty - informuje doktor Artur Dobrzyński. Dodatkowe objawy, które mogą wystąpić, to wymioty, biegunka, krwiomocz – dodaje.
2
Niestety koszty leczenia większości chorób przenoszonych przez kleszcze są wysokie, a w przypadku zbyt późnej diagnozy wielu z nich nie udaje się wyleczyć. Aby tego uniknąć, warto odpowiednio zabezpieczyć naszego psa.

Chrońmy psy
– Na szczęście istnieją preparaty najnowszej generacji, które odstraszają i zabijają pasożyty – informuje doktor Dobrzyński. – Najbardziej skuteczne są te o podwójnym działaniu: odstraszającym i bójczym. Zawierają one środek o nazwie permetryna, dzięki czemu większość kleszczy nie próbuje wbić się w skórę psa, a nieliczne, które to zrobią, zostają szybko zabite. Permetrynę znajdziemy w kroplach Advantix Spot-on, które aplikuje się na skórę psa – dodaje.

Nie zapominajmy, że okres największej aktywności kleszczy właśnie się zaczął i potrwa do późnej jesieni. Te niebezpieczne pasożyty można spotkać nie tylko na łące czy w lesie, lecz również w miejskich skwerach, parkach, i osiedlowych uliczkach, czyli wszędzie tam, gdzie jest zielono.

Informacja prasowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto