Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upał atakuje. Jak radzić sobie z gorącą aurą i na co uważać zdradza lekarz medycyny ratunkowej

red.
Upały nie odpuszczają. Wiecie na co uważać?
Upały nie odpuszczają. Wiecie na co uważać? fot. K. Baksalary
Od jakiegoś czasu upał w Polsce staje się nieznośny - i to nie tylko w okresie letnim. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w minionych latach nierzadko informował o wysokich temperaturach i wydawał stosowne ostrzeżenia. Jak sobie radzić z gorącą aurą? Sprawdźcie!

Długie przebywanie w pełnym słońcu może być szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia. Jednym z zagrożeń upałów jest udar słoneczny, a drugim poparzenia. Jak rozpoznać udar radzi doktor Aleksander Szczech ze śremskiego szpitala.

Jak rozpoznać i uniknąć udaru?

– Do pierwszych objawów udaru słonecznego należą zmęczenie, bóle głowy, nudności. Możemy również mieć zaburzenia równowagi czy widzenia – wymienia doktor Szczech. Jak podkreśla, ważne jest aby zwracać uwagę na reakcję swojego organizmu i w razie możliwości szukać cienia - jeśli już musimy wyjść na zewnątrz w ciągu dnia.

– Do upałów trzeba podchodzić przede wszystkim ze zdrowym rozsądkiem. Jeśli jest to możliwe pozostańmy w domu lub w budynku. Ograniczmy swój wysiłek fizyczny i bardzo dużo pijmy –radzi Aleksander Szczech.
W czasie tak wysokich temperatur każdy z nas powinien wypijać przynajmniej dwa i pół litra wody dziennie. Warto też sięgnąć po owoce np. takie jak arbuz, który ma w sobie dużo soku, a wcześniej schłodzony jest z pewnością smaczną i orzeźwiającą przekąską w ciągu dnia.

– Metodą na ochłodzenie się, są również chłodne okłady, zwłaszcza na głowę i klatkę. Jednak nie za zimne. We wszystkim trzeba zachować umiar. Dobrze zrobi również np. kąpiel w jeziorze, ale leżenie na plaży w pełnym słońcu, czyli tzw. kąpieli słonecznych przy takiej temperaturze należy unikać– wyjaśnia nasz rozmówca.

Prognoza pogody na wtorek:

źródło: vivi24/x-news.pl

Klimatyzacja tak ale...

Warto korzystać ze wszelkich udogodnień takich jak klimatyzacje czy wentylatory. Tu także, jak zauważył nasz rozmówca, trzeba zachować umiar. Wsiadając do samochodu nie rozkręcajmy więc klimatyzacji na całość, ale ustawmy tak, żeby w środku było około 5-6 stopni mniej niż na zewnątrz. Jeśli będziemy korzystać z klimatyzacji niewłaściwie to może się to dla nas skończyć np. anginą, szokiem termicznym, czy zapaleniem zatok.
Jeszcze jednym aspektem groźnym dla naszego zdrowia podczas upałów są poparzenia słoneczne, które powstają przy nadmiernym wystawianiu skóry na słońce. Poparzenie skóry może pojawić się w różnym czasie i zależy od naszej karnacji. Im więcej ochronnego pigmentu w skórze, czyli melaminy tym dłużej skóra walczy z nadmiarem promieniowania ultrafioletowego, które odpowiada za oparzenia. Najbardziej wrażliwą na słońce skórę mają osoby o jasnej karnacji oraz dzieci.

Słońce może poparzyć!

Oznakami oparzenia słonecznego są takie objawy jak czerwona i nadmiernie ciepła skóra (oparzenie pierwszego stopnia), pęcherze wypełnione płynem (drugi stopień). Do lekarza powinniśmy się udać kiedy na skórze zaobserwujemy pierwsze bąble z przeźroczystym płynem. Jest to sygnał, że oparzenie jest przynajmniej drugiego stopnia. Trzeci stopień oparzenia słonecznego natomiast to zniszczenie całej warstwy skóry. Dodatkowym objawem jest odczuwalny, bardzo silny ból. Oparzenia tego typu powoduje również wrzątek lub też otwarty ogień. Najczęściej z trzecim stopniem lekarze mają do czynienia w przypadku niemowląt, które bez żadnych zabezpieczeń zbyt długo przebywały na słońcu. Skóra tak małych dzieci jest niezwykle delikatna i wrażliwa. Warto zabezpieczać niemowlęta przed słońcem kremami z flitem oraz zadbać o to by nie przebywały one w pełnym słońcu całymi dniami.

Słuchajmy głosu rozsądku

– Najlepszą ochroną przed słońcem jest profilaktyka i zdrowe podejście do słońca. Kiedy skóra jest piekąca i zaczerwieniona, schładzamy ją. Są w aptekach dostępne leki, które pomogą nam w tym przypadku. Sprawnie schładzają skórę. Gdy pojawią się już pęcherze wypadałoby już zgłosić się do lekarza rodzinnego lub do lekarza pomocy doraźnej, który przyjmuje w nocy, weekendy i święta w szpitalu w Śremie – mówi doktor Szczech.

Planując więc wypoczynek podczas upałów tak, by był on bezpieczny należy pamiętać, żeby zabrać ze sobą wodę, nakrycie głowy i krem z filtrem. Opalanie w pełnym słońcu natomiast zamienić na wylegiwanie się w cieniu. I jak podkreśla nasz rozmówca - dr Aleksander Szczech - korzystajmy ze zdrowego rozsądku. To uchroni nas przed zrobieniem sobie samemu niepotrzebnej krzywdy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto