Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Co piąty absolwent nie zaliczył LEK - egzaminu, który otwiera drogę do kariery. Ale Łódź już nie jest ostatnia

Redakcja
Co piąty absolwent kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – z dwóch ostatnich lat – nie zaliczył ostatniej edycji państwowego egzaminu LEK. Przed rokiem takich niepowodzeń w Łodzi było 14 proc. I wtedy nastroje były kiepskie, bo łódzka uczelnia znalazła się po LEKu na ostatnim miejscu w zestawieniu medycznych ośrodków akademickich. Teraz udało się tego uniknąć.

>>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>
Co piąty absolwent kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – z dwóch ostatnich lat – nie zaliczył ostatniej edycji państwowego egzaminu LEK. Przed rokiem takich niepowodzeń w Łodzi było 14 proc. I wtedy nastroje były kiepskie, bo łódzka uczelnia znalazła się po LEKu na ostatnim miejscu w zestawieniu medycznych ośrodków akademickich. Teraz udało się tego uniknąć. >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>Grzegorz Gałasiński / archiwum "DŁ"
Co piąty absolwent kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – z dwóch ostatnich lat – nie zaliczył ostatniej edycji tzw. LEKu, czyli państwowego egzaminu, którego "przejście" daje prawo do wykonywania zawodu. Przed rokiem takich niepowodzeń w Łodzi było 14 proc. I wtedy nastroje były kiepskie, bo łódzka uczelnia znalazła się po LEKu na ostatnim miejscu w zestawieniu medycznych ośrodków akademickich. Teraz udało się tego uniknąć – LEK okazał się ogromnym wyzwaniem dla absolwentów w całym kraju.

19 września 5,7 tys. absolwentów uczelni medycznych podeszło do Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Zaliczenie tzw. LEKu to warunek uzyskania prawa do wykonywania zawodu lekarza, ten sprawdzian ma też ogromne znaczenie dla szkół wyższych – poegzaminacyjne rankingi są wykorzystywane do porównywania jakości kształcenia.

Egzamin LEK 2020. Trudna przeprawa do kariery lekarza

LEK ma dwie edycję: wiosenną i na przełomie lata z jesienią. Na 4-godzinny sprawdzian składa się 200 zadań (w każdym jest pięć propozycji odpowiedzi do wyboru, ale tylko jedna właściwa), zaliczenie daje co najmniej 56 proc. punktów. LEK sprawdza wiedzę m.in. z chorób wewnętrznych, psychiatrii, położnictwa czy ratownictwa.

Jeśli wychowanek wydziału lekarskiego zdoła obronić dyplom na uczelni do wczesnego lata, zwykle zgłasza się na LEK wrześniowy. Nadzorujące ten sprawdzian Centrum Egzaminów Medycznych (ta ogólnopolska instytucja ma siedzibę w Łodzi) właśnie podało wyniki z terminu wrześniowego 2020.

Egzamin LEK 2020. Jak wypadł w Łodzi?

W skali kraju ostatniego LEKu nie zaliczyło ponad 20 proc. absolwentów studiów lekarskich z ostatnich dwóch lat. Zbliżony wskaźnik osiągnęła grupa 775 zdających po Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
W przypadku zdających, dla których wrześniowy LEK był pierwszym podejściem do tego egzaminu, ogólnopolski procent porażek sięga 25, dla Łodzi – 23.

O skali trudności ostatniego LEKu świadczą dane sprzed roku. Egzaminu z września 2019 r. nie zaliczyło 11 proc. absolwentów z ostatnich dwóch lat, w przypadku Łodzi – 14 proc.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi nie jest już po LEK ostatni, ale do czołówki daleko...

Centrum Egzaminów Medycznych po każdym LEKu ustawia uczelnie medyczne według średniej liczby punktów uzyskanych przez absolwentów.
Po wrześniu 2019 r. Uniwersytet Medyczny w Łodzi znalazł się na ostatnim miejscu w Polsce (biorąc pod uwagę wyniki absolwentów z ostatnich dwóch lat).

Co się wydarzyło we wrześniu 2019? Był to termin pierwszego LEKu, w którym – z uwagi na zmiany w prawie – łącznie sklasyfikowano łódzkich lekarzy „cywili” oraz „wojskowych”. Wcześniej ci pierwsi zajmowali po LEKach co najmniej przyzwoite pozycje, drudzy znaleźli się na końcu zestawień (np. wiosną 2019 r. oraz jesienią 2018 r.).
Władze Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zwróciły uwagę na ten problem. Np. na przełomie wiosny i lata 2020 zmieniły zasady tzw. KETu, czyli wewnątrzuczelnianego Końcowego Egzaminu Testowego dla studentów tuż przed obroną dyplomu (porażka na KET, ją wyklucza). Gdy pojawiły się głosy krytyki o zbytnim utrudnieniu KET, decydenci uniwersytetu uznali, iż pochodzą one od „wojskowych”, bo tacy studenci w części zaliczają LEK dopiero za piątym lub szóstym razem (zaś KET to właśnie wprawka do LEKu).

We wrześniu 2020 r. Uniwersytet Medyczny w Łodzi nie był już na LEKu ostatni w Polsce (w feralnym rok wcześniej zestawieniu, biorącym pod uwagę wyniki absolwentów z ostatnich dwóch lat). Zajmuje teraz, wciąż odległą, 10. pozycję na 12 polskich uczelni z kierunkiem lekarskim. Najlepszy z nich prowadzi Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto