Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Łódzki zwiększa limit przyjęć na bezpłatne prawo! Dobra wiadomość dla maturzystów 2021. A limity na inne popularne studia UŁ?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Uniwersytet Łódzki znacznie zwiększył limit przyjęć na bezpłatne studia prawnicze w nadchodzącej rekrutacji. Dla maturzystów 2021 to bardzo dobra wiadomość. I raczej niespodzianka: w ostatnich latach UŁ raczej przycinał takie limity dla swoich najpopularniejszych kierunków. Ilu kandydatów chce przyjąć największa z łódzkich uczelni na bezpłatne prawo, ale także na psychologię, biologię kryminalistyczną, zarządzanie oraz na anglistykę? 

>>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>> 

(Na zdjęciu "Paragraf", czyli siedziba Wydziału Prawa i Administracji UŁ)
Uniwersytet Łódzki znacznie zwiększył limit przyjęć na bezpłatne studia prawnicze w nadchodzącej rekrutacji. Dla maturzystów 2021 to bardzo dobra wiadomość. I raczej niespodzianka: w ostatnich latach UŁ raczej przycinał takie limity dla swoich najpopularniejszych kierunków. Ilu kandydatów chce przyjąć największa z łódzkich uczelni na bezpłatne prawo, ale także na psychologię, biologię kryminalistyczną, zarządzanie oraz na anglistykę? >>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>> (Na zdjęciu "Paragraf", czyli siedziba Wydziału Prawa i Administracji UŁ) Grzegorz Gałasiński / archiwum "DŁ"
Uniwersytet Łódzki znacznie zwiększył limit przyjęć na bezpłatne studia prawnicze w nadchodzącej rekrutacji. Dla maturzystów 2021 to bardzo dobra wiadomość. I raczej niespodzianka: w ostatnich latach UŁ raczej przycinał takie limity dla swoich najpopularniejszych kierunków. Ilu kandydatów chce przyjąć największa z łódzkich uczelni na bezpłatne prawo, ale także na psychologię, biologię kryminalistyczną, zarządzanie oraz na anglistykę?

Maturzyści 2021 coraz częściej przeglądają oferty uczelni przed zbliżającą się rekrutacją na kolejny rok akademicki. Jest dobra wiadomość dla zainteresowanych studiowaniem prawa w Uniwersytecie Łódzkim. To bardzo duża grupa, bo np. w minionym naborze zainteresowanie bezpłatnym kształceniem na tym kierunku w UŁ wyraziło ponad tysiąc osób, zarejestrowanych w elektronicznym systemie rekrutacyjnym uczelni (dokładnie 1018).

Prawo na Uniwersytecie Łódzkim. Jaki jest nowy limit przyjęć na ten kierunek UŁ?

Wydział Prawa i Administracji (WPiA) informował w 2020 roku, że limit na te studia wynosi 250 osób. W naborze 2021 wzrósł on do 300 miejsc.

Jakie są przyczyny zmiany? W poniedziałek (29 marca) otrzymaliśmy odpowiedź Daniela Malińskiego, specjalisty ds. komunikacji i promocji WPiA:

"Decyzja o zwiększeniu limitu wynika ze współczynnika SSR (Student Staff Ratio), określa on stosunek liczbowy kadry do studentów. W przypadku kierunku prawo na WPiA pozwala on na zwiększenie liczby studentów do 300 i dlatego jeszcze w poprzedniej kadencji Władz Dziekańskich zapadła decyzja o zwiększeniu limitu. Jest ona zatem wypadkową współczynnika SSR oraz dużym zainteresowaniem ze strony osób ubiegających się o przyjęcie na studia stacjonarne, na kierunku prawo".

Wieści z WPiA można traktować jako przyjemną niespodziankę dla maturzystów. W ostatnich latach UŁ raczej przycinał limity przyjęć na swoje najpopularniejsze kierunki – jako jedną z przyczyn podając właśnie współczynnik określający stosunek kadry do studentów (właściwy daje uczelni lepsze finansowanie od rządu).

Psychologia UŁ. Kierunek z najwyższą liczbą zgłoszeń i studia, na które najtrudniej się dostać. Jaki jest limit w 2021 r.?

Kierunek UŁ z największą liczbą zgłoszeń to psychologia. Elektroniczny systemu naboru uczelni odnotował na te studia 1595 kandydatów w ostatniej rekrutacji, z czego 1256 opłaciło zgłoszenie (co świadczy o faktycznym zainteresowaniu kierunkiem).

W 2020 r. Wydział Nauk o Wychowaniu (WNoW) określił limit dla swojej psychologii na 100 miejsc, co było przycięciem o 30 w porównaniu z naborem 2019. Dalszego przycinania nie ma: WNoW deklaruje chęć przyjęcia w 2021 r. setki przyszłych psychologów, kształconych bezpłatnie.

W 2020 r. psychologia z 12 opłaconymi zgłoszeniami na jedno miejsce była także kierunkiem z oferty UŁ, na który najtrudniej się dostać.

Prawo znalazło się zaraz za psychologią pod względem liczby zgłoszeń. Jednak zabrakło go w ścisłej czołówce kierunków przy wzięciu pod uwagę stosunku tej liczby do limitu miejsc na danych studiach. W takim zestawieniu za psychologią jest biologia kryminalistyczna (9 opłaconych zgłoszeń na miejsce), zarządzanie i filologia angielska (po 8). Jak UŁ określił najnowsze limity na te kierunki?

Biologia kryminalistyczna. Przycięcie limitu na jednym z najnowszych kierunków UŁ

Biologia kryminalistyczna była nowością rekrutacyjną UŁ w 2019 r. Wydział Biologii i Ochrony Środowiska (WBiOŚ) określił limit w roku 2020 na 60 miejsc. Kandydatów w systemie uczelni było 681 – w tym z opłaconym zgłoszeniem – 538. W nadchodzącym naborze WBiOŚ przyciął limit biologii kryminalistycznej do 45 miejsc.

Zarządzanie na Uniwersytecie Łódzkim wciąż oblegane

Zarządzanie zebrało w minionym naborze 653 kandydatów – w tym 532 z opłaconym zgłoszeniem. Limit określony przez Wydział Zarządzania na jego "flagowy" kierunek, czyli 60 miejsc, nie ulega w 2021 r. zmianie.

Anglistyka UŁ. Najpopularniejsza z filologii

Filologia angielska zebrała w minionym naborze 990 kandydatów, zatem pod względem zgłoszeń w systemie rekrutacji UŁ liczba ta była bardzo zbliżona do popularności prawa. 828 ze zgłoszeń na anglistykę kandydaci opłacili. Wydział Filologiczny określił limit swojego najpopularniejszego kierunku z 2020 r. ponownie na 100 miejsc w 2021 r.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uniwersytet Łódzki zwiększa limit przyjęć na bezpłatne prawo! Dobra wiadomość dla maturzystów 2021. A limity na inne popularne studia UŁ? - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto