Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersyteckie Targi Pracy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego [ZDJĘCIA]

Maciej Kałach
Grzegorz Gałasiński
16 listopada na Uniwersytecie Łódzkim po raz 13. odbyły się targi pracy tej uczelni. Na targach zaprezentowało się blisko 50 pracodawców.

„We wrześniu 2017 roku bezrobocie w Łódzkiem wynosiło 7.1 proc, z czego 11 proc. stanowiły osoby do 25. roku życia. Młodzi ludzie chcą pracować, ale czasami brak im profesjonalnej podpowiedzi” - wyliczał Uniwersytet Łódzki, zapowiadając czwartkowe wydarzenie.

Targi na Uniwersytecie Łódzkim były miejscem, gdzie studenci i absolwenci, niedługo po dyplomie, mogli znaleźć porady od ekspertów, a przede wszystkim oferty praktyk, staży, a nawet pełnego zatrudnienia - w łącznie ok. 50 firmach oraz w organizacjach trzeciego sektora.

Co roku uniwersyteckie wydarzenie cieszy się dużą frekwencją: ok. 5 tys. odwiedzających. Także 16 listopada 2017 r. szukający swojego miejsca na rynku pracy tłumnie odwiedzili Wydział Zarządzania UŁ, który był gospodarzem targów. Zorganizowało je Biuro Karier łódzkiej uczelni przy wsparciu partnerów: firmy ABB (strategicznego) oraz BNP Paribas Securities Services, Fujitsu, Pracuj.pl i Akademia Rainbow (partnerzy główni).

Wśród reprezentantów sektora finansowego był także PKO Bank Polski, poszukujący kandydatów do pracy w centrali oraz w placówkach sprzedaży na terenie całego kraju. - Studenci UŁ przyjechali na tę uczelnię z różnych rejonów Polski, stąd rozmach naszej oferty - mówiła w czwartek Dorota Kawałczewska-Wojtczak, menedżer partnerów biznesowych sieci w PKO Bank Polski.

O pracę pytali też goście z zagranicy i uczniowie

Odwiedzający targi na dobry początek kariery mogli zyskać profesjonalne zdjęcie do CV - taką możliwość zapewniało, założone na Wydziale Zarządzania specjalnie na czwartkowe wydarzenie, profesjonalne studio fotograficzne. W dodatku przygotowanie twarzy do zdjęcia zapewniały ekspertki kosmetycznej firmy Delia, która w czwartek poszukiwała stażystów w dziale marketingu.

O ofertę Delii wypytywały nawet licealistki (na targi - aby „rozpoznać” rynek pracy - wybrali się także najbardziej planujący swoje kariery przedstawiciele roczników, które nie uzyskały jeszcze matury). Tym obsługa stoiska radziła, aby zapytać w wakacje, bo może zdarzy się okazja współpracy przy wysyłaniu kosmetyków Delii do testów prowadzonych przez celebrytki prowadzące urodowe blogi.

Czego w czwartek szukali studenci? Angelika i Karolina z pierwszego roku licencjatu przyszły po prostu sprawdzić, co za kilka lat da im ukończenie studiowanej analizy matematycznej. Natomiast Olena Lokot chciałaby znaleźć pracę, w której mogłaby się posługiwać językiem angielskim.

- Na UŁ zdobywam magistrat z filologii angielskiej. Jestem po licencjacie uzyskanym na Ukrainie. Myślałam o zawodzie lektora, ale rozglądam się za innymi możliwościami - opowiadała w czwartek Olena, pochodząca z Tarnopola.

Zresztą tegoroczna edycja Uniwersyteckich Targów Pracy charakteryzowała się sporą liczbą odwiedzających, posługujących się innymi językami niż polski. Skoro największa uczelnia regionu w bieżącym roku akademickim spodziewa się udziału w swoich zajęciach łącznie ok. 2,4 tys. cudzoziemców (na prowadzonych studiach i przybyszów z programów wymiany - w tym z Erasmusa), nie powinno dziwić, że część z nich sprawdza, jak można się „zaczepić” na łódzkim rynku pracy.

Informatyka, BPO oraz obsługa wycieczek

Specyfika tego rynku w naszym mieście od kilku lat sprawia, że zaczynającym karierę zawodową najłatwiej znaleźć zajęcie w branży informatycznej i związanej z obsługą, także przez programistów, usług dla biznesu, czyli tzw. BPO (w czwartek wystawiał się m.in. Comarch, Infosys, Accenture) oraz w branży finansowej (np. Millenium, Nordea).

Ale coś dla siebie na targach mogli znaleźć także logistycy (Decathlon) oraz szukający zatrudnienia w branży turystycznej. Rainbow Tours deklaruje, że co roku potrzebuje blisko 500 osób pracujących jako rezydenci, piloci wycieczek oraz animatorzy w kurortach.

Jak zostać pilotem? Przede wszystkim trzeba być pełnoletnim, niekaranym i posiadać wykształcenie co najmniej średnie z umiejętnością posługiwania się językiem obcym - w większości przypadków angielskim - na poziomie B2. Po zapoznaniu się z CV kandydata rekruterzy biura podróży zapraszają wybranych do poprowadzenia fragmentu inscenizowanej wycieczki, czyli spaceru po mieście, w którym odbywa się rekrutacja. Jeśli kandydat wypadnie dobrze, czekają go szkolenia, a potem wyjazdy. Rainbow Tours przedstawiała się na targach jako firma, która zapewnia pracownikom zajęcie nawet przez cały rok - a nie tylko w sezonie.

Na deser „trzeci sektor” i oferta policji

- Tegoroczna nowość na targach to stanowiska organizacji pozarządowych - opowiadał Dariusz Koperczak, odpowiedzialny za czwartkowe wydarzenie dyrektor Centrum Karier i Współpracy z Pracodawcami UŁ. I faktycznie: na ostatnim piętrze Wydziału Zarządzania swoją ofertę przedstawiał „trzeci sektor”, szukający pracowników do przede wszystkim sprawnego pozyskiwania środków na swoje projekty.

Targową ofertę uzupełniało stoisko Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, która poszukuje obecnie 60 funkcjonariuszy. Jego obsługa przekonywała młodych ludzi do złożenia dokumentów prezentacjami specjalistycznego sprzętu do wykrywania śladów przestępstw.

- Absolwent każdego z kierunków UŁ jest w stanie znaleźć ciekawe zatrudnienie - deklarował w czwartek prof. Tomasz Cieślak, prorektor do spraw studenckich UŁ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto