Unia – Uniejów – Uniejka i „Kolory Polski”

Artykuł sponsorowany
Koncert zostanie zorganizowany na dziedzińcu uniejowskiego zamku
Koncert zostanie zorganizowany na dziedzińcu uniejowskiego zamku
Unia – Uniejów – Uniejka (legendarna Biała Dama Uniejowa) - żadne z miast naszego regionu nie kojarzy się bardziej - nie tylko fonetycznie! - z Unią i funduszami unijnymi, niż Uzdrowisko Uniejów, do którego w sobotę (20 bm.) zawita Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”.

Nic więc dziwnego, że w opublikowanym w miniony czwartek w Rzeczpospolitej „Rankingu Samorządów”, Uniejów po raz kolejny zajął I miejsce wśród mniejszych miast najlepiej wykorzystujących środki unijne. Tym samym obronił pierwsze miejsce z ubiegłego roku (wygrał też w 2010 r.).

To pierwsze uzdrowisko termalne w Polsce, przede wszystkim rośnie w siłę i atrakcyjność dzięki realizacji wieloetapowej inwestycji „Termy Uniejów – Regionalny Markowy Produkt Turystyki Uzdrowiskowej” dofinansowanej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007–2013. W maju ubiegłego roku otwarto tu nowoczesny kompleks basenów termalnych, zespół muzealno-noclegowy Zagroda Młynarska, centrum artystyczno-kulturalne Dom Pracy Twórczej, kompleks boisk z zapleczem sportowym oraz odrestaurowany zamek arcybiskupów gnieźnieńskich z XIV wieku.

Miasto wykorzystuje też środki z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki" m.in. na indywidualizację programu nauczania w szkołach podstawowych, na dodatkowe zajęcia dla uczniów klas I–III oraz na uzupełnienie bazy dydaktycznej szkół. Kolejne dotacje z PO KL przeznaczone zostały na aktywizację gospodarczą m.in. wciąż niezbędną tu walkę z bezrobociem..
I właśnie na wspomnianym zamku, który odzyskał dawny blask dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych, zorganizowany zostanie w sobotę (20 bm.) o godz. 19 kolejny koncert Festiwalu „Kolory Polski”. Wystąpi zespół Vołosi, opromieniony m.in. triumfem na festiwalu „Nowa Tradycja 2010”, gdzie zdobył wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. Wcześniejszy sukces to Grand Prix dla najlepszego utworu w konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU w 2011 r. W repertuarze: piosenki, tańce i kompozycje z Beskidu Śląskiego, Podhala, Orawy, ale i Ukrainy, Siedmiogrodu, Węgier i Rumunii. Największą przyjemność artystom sprawia jednak tworzenie własnych utworów.

Nieco później, około godz. 21 dziedziniec Zamku wypełnią dźwięki całkiem odmienne. 24-osobowy zespół pod dyrekcją Grzegorza Wierusa wykona kompozycję „Nature Morte” napisaną na zamówienie Filharmonii Łódzkiej przez Artura Zagajewskiego. Główną ideą utworu jest zwrócenie uwagi na otaczający nas krajobraz dźwiękowy, na dialog muzyki z przestrzenią, w której jest prezentowana.

Do Uniejowa, oczywiście, warto wybrać dużo wcześniej, korzystając z propozycji Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Trasa przygotowana na sobotę prowadzi przez Świnice Warckie i Głogowiec – miejsca związane z św. Faustyną Kowalską, Chełmno nad Nerem oraz Zagrodę Młynarską i kaplicę grobową Aleksandra Tolla w Uniejowie.
Na miejscu spotkać będzie można m.in. rowerzystów, którzy skorzystali z zaproszenia na wycieczkę po Uniejowie i okolicach, wystosowanego przez Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w województwie łódzkim (mobilne stanowisko Punktu znaleźć można w sobotę na uniejowskich basenach termalnych). Celem wycieczki jest pokazanie efektów wdrażania Funduszy Europejskich w regionie łódzkim. Dla rowerzystów przewidziano konkurs, w którym nagrodą jest nocleg dla dwóch osób na zamku w Uniejowie wraz ze wstępem na termy. Szczegółowe informacje – http://www.rpo.lodzkie.pl.

Więcej informacji o „Kolorach…” w Uniejowie i wycieczkach na http://www.kolorypolski.pl, http://pl.cit.lodz.pl, http://www.uniejow.ploraz http://www.termyuniejow.pl.

Warte uwagi jest też to, że w każdy czwartek o godzinie 18 TVP Łódź emituje kolejny odcinek programu „Unijne Kolory Regionu” w którym przedstawia relacje z wybranych koncertów festiwalu „Kolory Polski” oraz pokazuje, jak dana miejscowość zmieniła się dzięki Funduszom Europejskim. Powtórki programów są emitowane w piątki o godzinie 19:15. Archiwalne odcinki znajdują się również w Internecie na https://www.tvp.pl/lodz.
Może i Wy tam się zobaczycie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto