Umowa Technikum nr 3 w Łodzi z firmą Gaz-System. Płatne staże dla absolwentów szkoły

mach
Gaz-System podpisał umowę z Technikum nr 3 tuż po uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego (na zdjęciu) w tej placówce z 3 września
Gaz-System podpisał umowę z Technikum nr 3 tuż po uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego (na zdjęciu) w tej placówce z 3 września Technikum nr 3 w Łodzi
Udostępnij:
Część uczniów ostatnich klas Technikum nr 3 w Łodzi zyskała dodatkowy powód do starania się o dobre oceny. Absolwentów z najwyższymi średnimi z przedmiotów zawodowych dwóch kierunków szkoły na roczny i płatny staż zaprosi Gaz-System. Potężna firma, która odpowiada za transport paliw gazowych w Polsce, dołączyła we wrześniu do grona patronów „Trójki”.

Umowa, za sprawą której Gaz-System stał się nowym patronem Technikum nr 3 w Łodzi, obowiązuje od początku bieżącego roku szkolnego. Dotyczy dwóch kierunków kształcenia w szkole z siedzibą przy ul. Kilińskiego 159/163: technika gazownictwa oraz technika inżynierii sanitarnej (w ramach nauki drugiego z tych zawodów w „Trójce” młodzież zdobywa część wiedzy z zakresu gazownictwa).

Gaz-System to państwowa spółka, która odpowiada w Polsce za główne gazociągi i przesyłanie nimi paliwa do lokalnych sieci dystrybucyjnych. Firma ma strategiczne znaczenie dla energetycznego bezpieczeństwa kraju.

Nawiązanie ścisłej współpracy z takim partnerem to ogromny sukces Technikum nr 3.
- Dzięki umowie uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych m.in. zaczną wyjeżdżać do tłoczni zarządzanych przez Gaz-System, żeby zdobywać praktyczną wiedzę o tym, jak działa system przesyłania paliwa gazowego po kraju - wyjaśnia Janusz Bęben, dyrektor Technikum nr 3. - Tłocznie to obiekty, do których bardzo trudno uzyskać dostęp. Nic dziwnego, bo jakiekolwiek zakłócenie ich pracy to zagrożenie dla ważnych zakładów przemysłowych, w których produkcja oparta jest na paliwie gazowym.

Bez nowej umowy regularne organizowanie zajęć w tłoczni nie byłoby możliwe, a za sprawą patronatu firma przydzieliła szkole pełnomocnika do „załatwiania” takich wejść.

Wyjazdy do tłoczni zazwyczaj będą wyprawami dwudniowymi - działają one na Mazowszu, ale także na południu Polski (w Świerklanach i w Tarnowie) oraz we Wrocławiu, w Poznaniu i w Gdańsku. Ponadto Gaz-System zajmuje się organizacją przesyłu z nowego gazoportu w Świnoujściu, do którego skroplone paliwo przypływa statkami (tzw. gazowcami).

- Kolejny obiekt, który będą odwiedzać uczniowie, to specjalistyczne laboratorium naszego patrona, służące określeniu jakości gazu - mówi Janusz Bęben.

Patron zobowiązał się także do fundowania nagród najlepszym uczniom w każdej z klas kształcących przyszłych gazowników oraz z zakresu inżynierii sanitarnej. Nagrody będą przyznawane za najwyższą średnią ocen z przedmiotów zawodowych. Jeszcze poważniejsze zobowiązanie to zapowiedź przyjmowania po 2-3 absolwentów z obu objętych patronatem kierunków na roczne i płatne staże do Gaz-Systemu. Kryterium skierowania na staż to ponownie najwyższa średnia ocen z przedmiotów zawodowych.

Ponadto nowy patron weźmie udział w wyposażaniu szkolnych pracowni nauki zawodu oraz dostarczy do Technikum nr 3 podręczniki z zakresu gazownictwa.

Gaz-System dołącza w patronowaniu przyszłym gazownikom z Łodzi do innej państwowej spółki z tego sektora, czyli Polskiej Spółki Gazownictwa. W branży brakuje dobrze wykształconych specjalistów, dlatego wspierając Technikum nr 3 obie spółki działają we własnym interesie.

Nie tylko technicy gazownictwa

Technikum nr 3 w Łodzi (do końca wakacji działające także pod nazwą Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Łodzi) „wypuściło” na rynek pracy swoich pierwszych techników gazownictwa w 2012 r.
Kształcenie w tym kierunku jest w szkole z ul. Kilińskiego 159/163 nieustannie doskonalone, ale Technikum nr 3 dobrze naucza także innych zawodów. Są to: technik inżynierii sanitarnej (również objęty wsparciem firmy Gaz-System), technik logistyk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technik chłodnictwa i klimatyzacji. Szkoła pozyskuje, dla nauki w tych zawodach, wsparcie firm z branży, w której mają pracować absolwenci.
W Technikum nr 3 także kształcenie ogólne stoi na wysokim poziomie: po ostatniej maturze szkoła poinformowała, że zdało ją 98,6 proc. podchodzących do obowiązkowych egzaminów (czyli 71 absolwentów na 72).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie