Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Piotrkowska: zabytkowa kostka trafi na plac Wolności, szyny do Muzeum Transportu na Brusie

Redakcja
Daniel Siwak
Nie pasaż Schillera lub Rubinsteina, lecz plac Wolności i dawna zajezdnia na Brusie. Takie będzie przeznaczenie zabytkowej kostki oraz szyn z ul. Piotrkowskiej.

Sprawa szyn i kostki z ulicy Piotrkowskiej ujrzała i to dosłownie światło dzienne na początku tygodnia. Przy okazji zdejmowania kolejnych części starej nawierzchni, ekipom budowlanym ukazała się kostka, w którą wbudowane jest torowisko tramwajowe.

Od razu pojawiły się głosy, aby obydwa elementy zachować i pozostawić odkryty fragment na wyremontowanej ulicy. Innym pomysłem było pozostawienie w nowej nawierzchni fragmentu starego torowiska. Jednak takie rozwiązanie wiązałoby się ze zmianą projektu budowlano, a nawet z koniecznością rozpisania nowego przetargu.

W związku z zaawansowaniem przebudowa Pietryny władze miasta na to pozwolić nie mogły, o czym była mowa na czwartkowej konferencji prasowej. Początkowo kamienne kostki miały zostać wykorzystane przy remoncie pasażu Schillera lub pasażu Rubinsteina. Ostatecznie będą wykorzystane do innego celu.

- Kostka, która jak twierdzi konserwator ma charakter zabytku, zostanie zdjęta i zostanie ułożona na placu Wolności. Mamy wystarczająco dużo czasu, aby dokonać zmian w projekcie przebudowy. Jeśli chodzi o szyny, to znajdą się w muzeum na Brusie, gdzie tworzyć będziemy Muzeum Komunikacji - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Być może wraz z szynami na Brusie zostanie odtworzony także fragment w tej zabytkowej kostce. Oszacowano, że w sumie uda się odzyskać ponad 4 tys. metrów kwadratowych kostki. Jednak ostateczna ilość będzie znana po jej wydobyciu, bo nie wszystkie kostki będą w takim stanie, aby je ponownie. - Zobaczymy, jaka będzie ostateczna ilość tej kostki. Chodzi o to, aby zachować taki fragment na wejściu ulicy Piotrkowskiej, który będzie takim pomnikiem. Chodzi o taki gest, symbol tożsamościowy - tłumaczył Radosław Stępień, wiceprezydent Łodzi.

W sprawie kostki i szyn interweniowali także członkowie Klubu Miłośników Starych Tramwajów, Koła Zrównoważonego Transportu UŁ - ROBUST czy Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Łodzi. Napisali oni do Miejskiego Konserwatora Zabytków Bartosza Walczaka prośbę o pozostawienie szyn, jako pamiątki po tramwajach.

Zobacz materiały o wydarzeniach w Łodzi

Łodzianin RokuBudowa trasy WZKawalerki taniejąKreatywne lokale
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto