Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toksykologia przeniesiona do CSK. Jednak pracuje tu tylko dwóch lekarzy toksykologów z Instytutu Medycyny Pracy

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Od 1 lipca łódzka toksykologia została przeniesiona z Instytutu Medycyny Pracy do Centralnego Szpitala Klinicznego. Pacjenci trafiają do nowego szpitala, ale większość lekarzy już tam nie pracuje.

Na zdjęciach: Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego do której trafiają teraz zatruci mieszkańcy Łódzkiego

CZYTAJ DALEJ >>>

.
Od 1 lipca łódzka toksykologia została przeniesiona z Instytutu Medycyny Pracy do Centralnego Szpitala Klinicznego. Pacjenci trafiają do nowego szpitala, ale większość lekarzy już tam nie pracuje. Na zdjęciach: Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego do której trafiają teraz zatruci mieszkańcy Łódzkiego CZYTAJ DALEJ >>> . Matylda Witkowska
Od 1 lipca łódzka toksykologia została przeniesiona z Instytutu Medycyny Pracy do Centralnego Szpitala Klinicznego. Pacjenci trafiają do nowego szpitala, ale większość lekarzy już tam nie pracuje.

Toksykologia przeniosła się z ul. Św. Teresy na Pomorską w Łodzi

Od czwartku (1 lipca) zatruci mieszkańcy Łódzkiego nie są wożeni na ul. Św. Teresy, do oddziału toksykologii Instytutu Medycyny Pracy, ale na ul. Pomorską 251 do Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego.

W CSK czeka na nich 13 łóżek w Klinice Anestezjologii i Intensywnej terapii, która ma zapewnić teraz 24-godzinną pomoc toksykologiczną. Ale większość lekarzy toksykologów z wieloletnim doświadczeniem, nie zdecydowało się przenieść do CSK. Z 10 toksykologów w CSK pracuje dwoje. Siedmiu lekarzy będących na kontraktach nie zdecydowało się na przenosiny, jeden lekarz odbywa staż poza Łodzią. Dwoje lekarzy ma dyżurować na zmianę pod telefonem i zapewniać wsparcie merytoryczne. Z powodu braku kadr w CSK nie udało się otworzyć pododdziału toksykologii. Specjalistyczne laboratorium toksykologiczne pozostało na ul. Św. Teresy, do CSK przeszły za to pielęgniarki.

Kierujący kliniką anestezjologii prof. Waldemar Machała, zwraca uwagę, że dzięki zapleczu szpitalnemu w CSK pacjenci mogą liczyć na diagnostykę i konsultacje specjalistów nie tylko toksykologii, a klinika jest wyposażona i przygotowana do leczenia pacjentów zatrutych.

- Nie ma możliwości, żebyśmy sobie nie poradzili - zapewnia prof. Machała. - Jesteśmy przez 24 godziny zabezpieczeni w konsultacjach toksykologicznych, mamy pełne zaplecze w postaci intensywnej terapii dla chorych w ciężkim stanie - podkreśla.
Jak dodaje to nie CSK nalegało na przejęcie toksykologii. - Alternatywą było pozostawienie regionu łódzkiego bez toksykologii- podkreśla.

Do poniedziałku do południa CSK przyjęło pięciu pacjentów zatrutych różnymi substancjami, m.in. dopalaczami, antydepresantami, tlenkiem węgla.

Instytut Medycyny Pracy od dawna chciał pozbyć się toksykologii. Utrzymywanie przy ul. Św. Teresy pojedynczego oddziału szpitalnego zajmującego się tylko zatruciami miało być kosztowne i skomplikowane. To wydzielenie pasowało jednak zatrudnionym tam lekarzom.

Dr Jacek Rzepecki, jeden z lekarzy toksykologów, którzy nie podjęli pracy w CSK, wyjaśnia, że powodem są nieodpowiednie warunki panujące w szpitalu. Jego zdaniem pacjenci pobudzeni i z halucynacjami nie powinni przebywać w zwykłym szpitalu, bo mogą stanowić zagrożenie dla zwykłych chorych.- Potrzebne nam minimum to wydzielany i zamykany na klucz oddział i oddzielna izba przyjęć - mówi Rzepecki. Jego zdaniem osobom zatrutym nie są potrzebne klasyczne łóżka intensywnej terapii, ale łóżka intensywnej obserwacji obsługiwane przez doświadczony w zatruciach personel. - W obecne rozwiązanie pogorszy sytuację pacjentów zatrutych - podkreśla.

Oddzielny oddział ostrych zatruć ma być dostępny dopiero za rok lub dwa w ramach projektu CKD-2.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Toksykologia przeniesiona do CSK. Jednak pracuje tu tylko dwóch lekarzy toksykologów z Instytutu Medycyny Pracy - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto