Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To będzie w Łodzi rok trudnych decyzji

Monika Pawlak
Sesja Rady Miejskiej: protest przeciwko likwidacji szkół
Sesja Rady Miejskiej: protest przeciwko likwidacji szkół fot. Krzysztof Szymczak
Zakończenie procesu likwidacji szkół oraz planowana restrukturyzacja magistratu i delegatur, to chyba najtrudniejsze wyzwania, przed którymi stoi w 2011 roku prezydent Łodzi.

Jesienią może dojść do politycznego zawirowania w klubie radnych Platformy. Dwoje radnych marzy o karierze w Sejmie, nie wiadomo, kto zajmie ich miejsce. Tak czy inaczej kolejne dni prezydentury Hanny Zdanowskiej zapowiadają się równie burzliwie jak minione sto.

Co ze szkołami?

Likwidacja szkół stoi - na razie - pod znakiem zapytania. Powód? Uchwały o zamiarze likwidacji, jakie podjęli radni, zostały zaskarżone do wojewody łódzkiego. Zdaniem skarżących, zostały podjęte z naruszeniem prawa. Zabrakło konsultacji społecznych, które powinny poprzedzić decyzję radnych, a rodzice nie zostali odpowiednio wcześnie poinformowani. Co będzie, jeśli Jolanta Chełmińska uzna uchwały za niezgodne z prawem? Hanna Zdanowska twierdzi, że nie boi się takiego orzeczenia, bo konsultowała sprawę z resortem edukacji i prawnikami spoza magistratu. Zapewnili ją, że uchybień nie było. Decyzji wojewody jeszcze nie ma, więc trudno przewidywać, ile szkół i czy w ogóle będą likwidowane.

Co dalej z delegaturami?

Kolejny punkt zapalny w tym roku, to restrukturyzacja magistratu. Hanna Zdanowska zapewnia, że nic jeszcze nie jest przesądzone, a swoje pomysły skonsultuje najpierw ze związkami zawodowymi i podległymi jej urzędnikami. Już teraz wiadomo jednak, że bez zwolnień w magistracie się nie obędzie. Stąd słuszny niepokój pracowników. Nie wiadomo też, jak będą po reformie pracować delegatury. Prezydent mówi o ułatwieniach dla łodzian, ale mieszkańcy obawiają się bałaganu.

Piotrkowska jak nowa

Decyzje, jakie zapadną w sprawie ulicy Piotrkowskiej, też mogą przyprawić prezydenta Łodzi o ból głowy. Dlaczego? W czerwcu mają być znane wyniki konkursu na modernizację ulicy, a jeszcze w tym roku ma ruszyć pierwszy etap wymiany nawierzchni Piotrkowskiej, połączony z ustawianiem tzw. mebli miejskich. Nie wiadomo, co wymyślą architekci uczestniczący w konkursie, ale w ciemno można obstawiać protesty niezadowolonych. Choć jednego możemy być pewni: ruch samochodowy na Piotrkowską nie wróci, decyzja radnych nie pozostawia miejsca na dyskusje.

Mieszkania, szkoły po remoncie, inwestycje

Łodzianie mogą oczekiwać też konkretnych decyzji ułatwiających im nieco życie.

Skróci się kolejka oczekujących na lokale socjalne. Teraz na przydział czeka 3,5 tys. rodzin, a nie mogą się przeprowadzić, bo miasto nie ma takich lokali. Dobra wiadomość jest taka, że do końca roku będzie do rozdysponowania około 500 mieszkań socjalnych. To kropla w morzu potrzeb, ale od czegoś trzeba zacząć. Przybędzie również lokali komunalnych. Miasto odda do użytku budynek przy ul. Sienkiewicza 71 i rozpocznie budowę kolejnego - przy ul. Łososiowej.

Osiem szkół ma być zmodernizowanych od piwnic po dach, a miasto wyda na ten cel ponad 11 mln zł. To dobra wiadomość, zwłaszcza że szkoły domagają się remontów od lat, a zawsze brakowało na to pieniędzy. Rodzice przedszkolaków również powinni być zadowoleni, bo miasto chce otworzyć nowe placówki. Jeśli projekt likwidacji szkół zostanie sfinalizowany, dwa przedszkola powstaną w budynkach szkół przy ul. Zakładowej i Pomorskiej, czyli w okolicach, gdzie ich najbardziej brakowało.

A inwestorzy? Wiceprezydent Marek Cieślak zastrzega, że dla dobra negocjacji wiele powiedzieć nie może. Na kwiecień zapowiedział wizytę w Łodzi zarządu dużej firmy, specjalizującej się w inwestycjach komunalnych. To efekt rozmów z Targów Nieruchomości w Cannes. Cieślak liczy, że firma wybuduje w Łodzi spalarnię odpadów. Na dobrej drodze są negocjacje z niemieckim narodowym przewoźnikiem - Lufthansą. Wreszcie jest realna szansa, że lotnisko zyska połączenie z dużym portem przesiadkowym.

Zawirowanie polityczne

Jesienią do startu w wyborach do Sejmu przymierzają się Tomasz Kacprzak i Elżbieta Królikowska-Kińska, radni PO. Gdyby uzyskali mandaty, oznaczałoby to zmiany w klubie radnych PO i wymianę składu prezydium rady. Kacprzak jest jej szefem, a Kińska - wiceprzewodniczącą.

* * * * *

Wiceprezydenci deklarują
Marek Cieślak - lotnisko i negocjacje z Lufthansą

Rozmowy trwają, jesteśmy na dobrej drodze do porozumienia. Ostatnie nasze rozmowy i ustalenia są obiecujące, ale dla dobra negocjacji nie mogę ujawniać szczegółów. Powtarzam raz jeszcze: jeśli chodzi o rozwój łódzkiego Portu Lotniczego im. Władysława Reymonta - jesteśmy na dobrej drodze.

Agnieszka Nowak - nowe schronisko dla zwierząt
Do końca 2011 roku planujemy wybudować kojce dla zwierząt na terenie przeznaczonym pod budowę nowego schroniska przy ul. Opolskiej. Jeśli prace będą szły zgodnie z założeniami, to pierwsze zwierzęta powinny być tam umieszczone w tym roku.

Paweł Paczkowski - lokale socjalne i nowe mieszkania
Z prognozy po analizie I kwartału tego roku, dotyczącej odzyskanych lokali komunalnych, przewiduję, że w tym roku do łodzian trafi ok. 500 lokali socjalnych oraz budynek komunalny przy ul. Sienkiewicza 71, gdzie jest 55 mieszkań i 2 lokale użytkowe.

Krzysztof Piątkowski - remonty szkół, nowe przedszkola
Na remonty i modernizację szkół wydamy do końca roku ponad 11 mln 200 tys. zł, a w 2011 roku zrealizujemy termomodernizację 8 placówek (3 przedszkola, 3 szkoły podstawowe i 2 gimnazja). Powstaną też dwa nowe przedszkola.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto