Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłumy na otwarciu grodziska w Tumie! Inwestycja kosztowała 12 milionów złotych ZDJĘCIA

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Tłumy na otwarciu grodziska w Tumie! Inwestycja kosztowała 12 milionów złotych
Tłumy na otwarciu grodziska w Tumie! Inwestycja kosztowała 12 milionów złotych Joanna Kaźmierczak
Oficjalnie otwarto jedną z największych atrakcji turystycznych w województwie łódzkim, jakim jest zrekonstruowane grodzisko w Tumie pod Łęczycą. Na inwestycję wydano blisko 12 milionów złotych.

Grodzisko w Tumie oficjalnie otwarte!

Na ten dzień z niecierpliwością czekało wielu mieszkańców naszego regionu. Od piątek (22 kwietnia) turyści mogą zwiedzać grodzisko w Tumie. Obiekt ten funkcjonował tam od końca VIII wieku do połowy wieku XIV. Obecnie udostępniona zwiedzającym częściowa rekonstrukcja grodu jest próbą odzwierciedlenia jego wyglądu z pierwszej połowy XIV wieku.

O godz. 15 w archikolegiacie zorganizowano uroczystą mszę świętą. Następnie zebrani ruszyli w barwnym korowodzie do grodziska. Tam Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego oraz Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi poczęstowali gości chlebem.

- Mamy to! Po 15 latach od pomysłu, po przejściu przez wiele kłopotliwych i trudnych dróg udało się zrealizować nasze marzenia. (...) Liderem projektu był powiat, jednak największy udział w tym miał Urząd Marszałkowski w Łodzi oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi - powiedział podczas otwarcia Janusz Mielczarek, starosta łęczycki.

- Mamy obiekt, który będzie znakomitym uzupełnieniem średniowiecznej perełki tego terenu, którą jest Kolegiata w Tumie. Zawsze mieliśmy poczucie, że znajdując się tu, jesteśmy w sercu historii. Gdy zostawałem marszałkiem, wydawało się, że tego projektu nie da się zrealizować. Otrzymałem jasne wskazanie z Ministerstwa Kultury, że są błędy, duże niedociągnięcia. Ale udało się. Wykonaliśmy dużą pracę, żeby przekonać wszystkich tych, którzy mieli wątpliwości i mieli problem, żeby zaakceptować nasza wizję. Zrobiliśmy to, poprawiliśmy to, co trzeba był poprawić, usunęliśmy błędy, przekonaliśmy decydentów, zdobyliśmy kolejne środki i jest – powiedział podczas uroczystości Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Podczas otwarcia turyści mogli za darmo zwiedzić obiekt. Na grodzisku zobaczyć mogli wieżę na majdanie, wieżę bramną, studnię z żurawiem, budynek gospodarczy i most wjazdowy. Do budowli tych obiektów wykorzystano tysiąc metrów sześciennych drewna dębowego ociosanego ręcznie oraz kamień polny na zaprawie gliniano-wapiennej. W pobliżu ułożona została również kładka edukacyjno-widokowa łącząca istniejący skansen w Kwiatkówku z grodziskiem w Tumie.

Podczas imprezy zorganizowano także Piknik Województwa Łódzkiego pn. „Historia z funduszami europejskimi”. W czasie wydarzenie obyły się pokazy walk średniowiecznych przy grodzisku, rozłożono tam również wioskę nawiązującą do tej epoki. Na scenie przy Archikolegiacie wystąpiły lokalne zespoły muzyczne. Swoje umiejętności zaprezentowali również łęczyccy tancerze. Zwieńczeniem imprezy był koncert znanej piosenkarki Cleo.

O kolejnych planach inwestycyjnych poinformował Janusz Mielczarek, starosta łęczycki.

- Nie mamy konkretnych planów na dalszą rozbudowę grodziska. Raczej będziemy stawiać na infrastrukturę turystyczną. Chodzi m.in. o budowę dróg, ławek, toalet. Są również plany stworzenia szlaku Salomei, który miałby połączyć zamek łęczycki z grodziskiem, archikolegiatą i skansenem. Obecnie trwają przygotowania pod względem prawnym i własnościowym – mówi Janusz Mielczarek, starosta łęczycki.

Szlak Salomei, o którym wspomina starosta miałby być ścieżk​ą pieszo-rowerową prowadzącą z Łęczycy do Tumu. Szacuje się, że realizacja projektu wyniesie 5 milionów złotych.

Barwny korowód z archikolegiaty do grodziska

Zwiedzanie obiektu sezonowo

- Do obsługi grodziska muzeum zatrudniło dodatkowo trzech pracowników. Zwiedzanie skansenu i grodziska będzie odbywało się sezonowo - do końca października. Rozważana jest możliwość całorocznego korzystania z obiektów – powiedział Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Bilet normalny kupić będzie można w cenie 20 złotych, zaś ulgowy za 14 zł.

ZOBACZ TAKŻE: Otwarcie grodziska w Tumie. Zajrzyj do środka obiektu! ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto