Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Terminator. Mroczne przeznaczenie": Terminator jeszcze chciałby móc...

Redakcja
Terminator. Mroczne przeznaczenie USA/Chiny, sci-fi, reż. Tim Miller, wyst. Linda Hamilton, Arnold Schwarzenegger
Terminator. Mroczne przeznaczenie USA/Chiny, sci-fi, reż. Tim Miller, wyst. Linda Hamilton, Arnold Schwarzenegger imperial - cinepix
Nowy stary „Terminator” to produkcja, którą wyposażono w wiele nie najgorszych elementów. Jednak w całości to niespecjalnie działa. I dowodzi jedynie, iż żyjemy w kolosalnym bałaganie myśli.

James Cameron odzyskał prawa do igrania przyszłością, kreowaną przez powroty do przeszłości i od razu wszystko, co wydarzyło się na ekranie po „Dniu sądu” przekreślił jako alternatywną, niezbyt rozsądną rzeczywistość. Posadziwszy na fotelu reżysera Tima Millera, zabrał nas do klimatu i okresu w dziejach terminatorów, kiedy projekt pachniał jeszcze świeżością, a tytuł osiągał status kultowego. Panowie śmiałym wprowadzeniem do „Mrocznego przeznaczenia” umożliwili ponowną eksploatację świetnego u swego zarania pomysłu, który jednak i w ich rękach nie przełamał rozpoznanych ograniczeń, zadowalając się technicznymi możliwościami współczesnego kina. I może nie da się z tego rodzaju konfrontacji postępu z ludzkością więcej wycisnąć.

„Mroczne przeznaczenie” skrzy się od nawiązań do klasycznych, dwóch pierwszych filmów cyklu. Od pamiętnych czarnych okularów, przez jeszcze słynniejsze „I’ll be back”, po powielenie użytych wówczas rozwiązań narracyjnych, tylko z większym rozmachem. W nowej odsłonie w roli nauczycieli młodszego pokolenia - zgrabnie złączeni ze swoimi odpowiednikami sprzed blisko trzydziestu lat - wracają Sarah Connor, czyli Linda Hamilton i Arnold T-800 Schwarzenegger (który w serii jeszcze nie miał tylu kwestii do wypowiedzenia). Nostalgia miesza się tu z popisami specjalistów od efektów komputerowych, a akcja przenosi się z podziemnych tuneli na pokłady odrzutowców. Nestorzy nieźle współgrają z nowymi postaciami - szczególnie dobre wrażenie robi sprowadzona z wojennej przyszłości Grace, a to za sprawą charakterystycznej Mackenzie Davis.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

„Terminator” z połowy lat 80. doskonale odpowiadał na ówczesne społeczne lęki, uwypuklając najbardziej znaczące i celnie wpisując je w akcję. „Mroczne przeznaczenie” ma zaś typową dla współczesności biegunkę idei, równoważącą kwestie istotne z problemami drugorzędnymi. Twórcy nawrzucali do scenariusza co tylko udało im się zgarnąć z czołowych stron gazet i portali internetowych, jednak jedynie zarysowując większość zjawisk, niż rzeczywiście wykorzystując je do silnego oddziaływania na widza. Dzięki postawie trzech głównych żeńskich bohaterek mamy solidny kopniak wyprowadzony w męskie postrzeganie porządku świata, relacji oraz samcze dowcipasy („pozwoliłam ci zaglądać mi pod sukienkę” - pyta Grace nim rozbije rozmówcy głowę o ścianę), a zaraz za tym idą kwestie odbierania godności imigrantom, zaślepienia politycznych i wojskowych przywódców, powszechnej inwigilacji, ekologii, klimatycznych zmian, zmęczenia cywilizacyjnym pędem, konieczności powrotu do natury, bezdusznego traktowania pracowników przez koncerny. Zabrakło tylko ostrzeżenia przed niebezpiecznymi słomkami.

ZOBACZ

Terminatorska seria to jednak przede wszystkim ciąg pościgów i ucieczek, wzajemnego okładania się czym popadnie ludzi i coraz bardziej niezniszczalnych maszyn, które jednak zadziwiająco nadal nie mogą sobie poradzić z tak łatwo uszkadzalnymi ludźmi. I zaproszeni do kolejnej burdy, mamy się po prostu dobrze bawić - oczywiście po warunkiem, iż taką rozrywkę lubimy. „Mroczne przeznaczenie” aż za bardzo stara się ten punkt kontraktu wypełnić. Z założeniem, że mamy się ekscytować tym, co już widzieliśmy. Ale ile razy się da?

Terminator. Mroczne przeznaczenie USA/Chiny, sci-fi, reż. Tim Miller, wyst. Linda Hamilton, Arnold Schwarzenegger | OCENA ★★★☆☆☆

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Terminator. Mroczne przeznaczenie": Terminator jeszcze chciałby móc... - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto