Teraz z Regionalnego Programu Operacyjnego - na zdrowie

Artykuł sponsorowany
Z 50 mln zł unijnego dofinansowania dla Kopernika 4,5 mln zł przeznaczono na dwa oddziały onkologiczne
Z 50 mln zł unijnego dofinansowania dla Kopernika 4,5 mln zł przeznaczono na dwa oddziały onkologiczne marek niedźwiecki
Choć do profesora Tadeusza Robaka, kierującego Oddziałem Hematologii w szpitalu im. Kopernika w Łodzi, zgłaszają się na konsultacje lekarze z Niemiec czy Stanów Zjednoczonych, a jego artykuły ukazują się w najlepszych czasopismach medycznych na świecie - do niedawna leczył on swoich pacjentów w warunkach mocno odbiegających od standardów europejskich. Dzięki inwestycji z wykorzystaniem środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 ta sytuacja nareszcie się zmieniła. Teraz szpital ma nie tylko najlepszych specjalistów w kraju, leczących chorych na raka, ale i najlepsze do tego warunki.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kopernika w Łodzi ukończył kolejną inwestycję w ramach kompleksowej modernizacji Regionalnego Ośrodka Onkologicznego. W ubiegłym tygodniu zostały oddane do użytku Oddziały Hematologii oraz Chorób Rozrostowych. W obu leczą się chorzy na różnego rodzaju nowotwory.
Trzypiętrowy budynek szpital przejął po byłym miejskim Domu Pomocy Społecznej, który przeniósł się na ul. Rudzką. Obiekt był w fatalnym stanie, dlatego modernizowano go od podstaw - od gołych ścian począwszy.
Szpital mógł sobie na to pozwolić, bo w ramach projektu "Modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi jako kompleksowa realizacja planu rozwoju Regionalnego Ośrodka Onkologicznego" otrzymał z Urzędu Marszałkowskiego prawie 50 mln zł dofinansowania ze środków unijnych. Prace w obrębie oddanych oddziałów kosztowały 4,5 mln zł.
Przebudowa i wykończenie trwały rok. Na obu piętrach, po wyburzeniu części ścian działowych, uzyskano przestronne pomieszczenia. Poszerzono także klatki schodowe, zmodernizowano windę i dodatkowo dobudowano drugi windowy szyb, który mieści szpitalne łóżko. Wymienione zostały wszystkie instalacje: elektryczna, oświetleniowa, przeciwpożarowa, sieć telefoniczna i internetowa, alarmy oraz cały system wodno-kanalizacyjny. Wstawiono nowe okna i drzwi oraz odnowiono elewację budynku.
Powstał praktycznie nowy budynek z dwu-, trzy- i czterołóżkowymi salami chorych, każda z własną łazienką. Zastosowano materiały wykończeniowe wysokiej jakości, w stonowanych, ciepłych kolorach, ubarwione wzorami według pomysłu studentów ASP. Zakupiono nowe łóżka szpitalne oraz meble. W budynku znajduje się obecnie łącznie 68 łóżek szpitalnych. Od stycznia 2012 roku, czyli w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy, w szpitalu oddano do użytku pięć wyremontowanych oddziałów onkologicznych.
- W województwie, które charakteryzuje się tak wysokim średnim wiekiem mieszkańców i jednym z najwyższych w kraju poziomem zachorowań na raka, centra onkologiczne muszą być objęte szczególną troską - mówił podczas otwarcia obiektu marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.- Oddział Hematologii, który zyskał nowe pomieszczenia, ma zespół kliniczny na światowym poziomie - podkreślił Paweł Górski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Kierujący nim profesor Tadeusz Robak jest na topie list Towarzystwa Medycznego, a jego artykuły naukowe pojawiają się w najznakomitszych pismach medycznych na całym świecie.

Zobacz serwis Łódzkie nakręcone Unią

Sam prof. Robak przypomniał, że jego oddział jest jedynym oddziałem hematologii w województwie. Tu leczeni są pacjenci z białaczką czy chłoniakiem, wykonywane są przeszczepy szpiku kostnego. - Teraz mamy do tego najlepsze warunki w kraju - mówił z zadowoleniem.

Dodaj ogłoszenie