Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Wielki w Łodzi. Po 45. latach - nowe otwarcie... wkrótce!

m
materiały prasowe
Dla sympatyków i odwiedzających, Teatr Wielki w Łodzi będzie miał chyba budującą wiadomość. Wszystko bowiem na to wskazuje, iż najbliższa premiera, opera Donizettiego Anna Bolena (23 marca 2013), będzie tą, która otworzy nowy etap „odmłodzonego” Wielkiego.

Może nie wszędzie w teatrze widać już wyłącznie kosmetykę i „dopieszczanie” rewitalizacyjnych efektów, ale jednak konfrontacja harmonogramu prac z wykonawstwem przedstawia się całkiem pozytywnie.

Pierwszym i najbardziej widocznym efektem jest stojący już nowy budynek techniczny, który pomieści w sobie magazyny dekoracji i kostiumów, pracownie: krawieckie, szewskie i scenograficzną, czyli miejsca pracy tak ważne dla bieżącej działalności teatru. Praktycznie budynek jest gotowy (trwają jedynie końcowe prace przy montażu drewnianych podłóg) i już w połowie stycznia odbędzie się wyposażanie wnętrz i przeprowadzka. Jak ocenia dyrektor Wojciech Nowicki: To ogromnie usprawni i przyśpieszy pracę oraz, co ważne, znacznie zmniejszy koszty.

Największym jednak zaskoczeniem dla widzów będzie z pewnością to, co ukaże się ich oczom po wejściu do gmachu teatru; zmienione „liftingiem” foyer, nowe oszklone ciągi komunikacyjne, sala kameralna i galeria zamiast szatni na dole, komfortowe toalety – inne materiały i surowce, zmieniona kolorystyka i elementy wyposażenia.

Front teatru jest już prawie gotowy, pozostały jeszcze ostatnie szlify, polerowanie i kosmetyka wykończeniowa.

- Żałuję natomiast, że nie ma pieniędzy na remont elewacji frontonu, ale pewnie uda się je pozyskać w przyszłych latach za środków Unii Europejskiej – mówi dyrektor Nowicki.

Sala widowiskowa teatru także skorzystała. Poprawione fotele na widowni (z elementami drewnianymi), akustyczne podłogi w przejściach między rzędami, odświeżona boazeria – wszystko po to, by wrócić do prawie idealnej kiedyś akustyki!

Komfort uczestnictwa widza w wielkim widowisku scenicznym, wymagającym skomplikowanych zabiegów inscenizacyjnych polepszy niewątpliwie to, co zostało wykonane na scenie i w jej obrębie, a co przez blisko pół wieku nieco się zestarzało i zużyło. Nowe mechanizmy (ciche!) napędów zapadni i wózków scenicznych, wymieniona mechanika urządzeń na górze sceny i pod nią, to nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa, ale także stworzenie nowych, bogatszych możliwości inscenizacyjnych. W chwili obecnej prowadzone są już prace programistyczne i szkolenie personelu obsługującego nowe urządzenia.

- Im bliżej końca remontu, tym więcej osób pyta, co dalej? Odpowiadam: nastąpią odbiory techniczne, czego konsekwencją staną się poprawki, na co przeznaczamy około miesiąca. Oczywiście ze specjalną uwagą przyglądać się będziemy miejscom strategicznym, a w nich tym zakresom prac, które generowały największe koszty – dodaje dyrektor Nowicki.

A całkowita wartość projektu to – przypomnijmy – około 60 mln złotych, na które składają się fundusze z Unii Europejskiej i z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego.

Bardzo nieodległe więc zakończenie prac modernizacyjnych w Teatrze Wielkim, pozwoli mu powrócić do pozycji sprzed lat – jednej z najnowocześniejszych scen w kraju, która błyszczała nie tylko nowoczesnością swojej techniki, ale także, a może przede wszystkim, nowoczesnością i świeżością artystycznego myślenia o operze, balecie i teatrze w ogóle.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto