Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Pinokio w fabryce Schmiedera w łódzkim Centrum dla Najmłodszych

Wiesław Pierzchała
Teatr Pinokio w starej fabryce przy Sienkiewicza
Teatr Pinokio w starej fabryce przy Sienkiewicza Krzysztof Szymczak
Do rejestru zabytków wpisano fabrykę Franciszka Schmiedera graniczącą z OFF Piotrkowska. Po pracach remontowych będzie tam siedziba teatru Pinokio oraz Centrum dla Najmłodszych.

Dawną fabrykę Schmiederów z końca XIX wieku przy ulicy Sienkiewicza 75/77 wielu łodzian pamięta jako harcerską składnicę „Czuj-Czyn”.

Zachowały się trzy fabryczne budynki: dwie tkalnie i kotłownia. Wszystkie zostały wpisane do rejestru zabytków, ponieważ stanowią cenną pozostałość po budownictwie fabrycznym w rejonie ulicy Piotrkowskiej.

Pofabryczne zabudowania sąsiedują z dawnym imperium przemysłowe Franciszka Ramischa, które ciągnęło się od ulicy Piotrkowskiej do Sienkiewicza. Podobnie wyglądała działka Schmiederów, którzy przy ulicy Piotrkowskiej wybudowali dom mieszkalny, a od strony ulicy Sienkiewicza fabrykę.

- Fabryka Schmiedera to znakomity przykład ukazujący, jak rozwijało się budownictwo przemysłowe. Otóż, najpierw postawiono tam tkalnię mechaniczną (informacje, że była to przędzalnia, nie potwierdziły się). Był to budynek wielokondygnacyjny, z drewnianymi stropami i słabo oświetlony. Później zbudowano drugą tkalnię, która była niższa i bardzo dobrze oświetlona, ponieważ zastosowano przeszklony dach szedowy. Dodatkowo zbudowano tam kotłownię - mówi Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Biura Ochrony Zabytków w Łodzi.

Po śmierci Franciszka Ludwika Schmiedera w 1901 roku nieruchomość podzielono na wśród czterech spadkobierców. Byli nimi: wdowa Emilia, syn Karol Fryderyk oraz córki Marta Luecker i Elly Kroening.

Zobacz też: Rewitalizacja Łodzi. W Wigencji powstanie Centrum dla Najmłodszych [WIZUALIZACJE]

W latach trzydziestych XIX wieku część nieruchomości od strony Piotrkowskiej sprzedano Mowszy Chwatowi (następnym właścicielem został Jakub Kalmanowicz), natomiast od strony Sienkiewicza Helmutowi Schwartzowi.

Starą fabryką z dwiema tkalniami zainteresowało się Zgromadzenie Tkaczy w Łodzi, które w 1936 roku kupiło nieruchomość, a trzy lata później sprzedało Alfredowi Hermansowi.

I taka sytuacja zachowała się do wybuchu drugiej wojny światowej, po której
obiekty fabryczne przejęło państwo. W czasach PRL użytkownicy parceli zmieniali się jak w kalejdoskopie. Wśród nich były między innymi Państwowe Warsztaty Samochodowe, Centrala Techniczo-Handlowa „Unitra-Serwis”, a także znana łodzianom Centralna Składnica Harcerska Czuj-Czyn.

Od lat zabytkowe budynki są pustostanami, w których nic się nie dzieje. Wkrótce ma się to zmienić, bowiem stara fabryka zostanie poddana pracom remontowo-renowacyjnym.

Rewitalizacja fabryki potrwa do 2019 roku, a koszt wszystkich prac ma nie przekroczyć 35 milionów złotych. Co będzie w wyremontowanych budynkach?

- Budynki pofabryczne zmodernizujemy na potrzeby teatru Pinokio oraz Centrum dla Najmłodszych, które funkcją nawiąże do działań teatru. Powstaną tam pracownie dla dzieci rozwijające uzdolnienia manualne, wyobraźnię i kreatywność. Będą place zabaw angażujące dziecko nie tylko ruchowo, ale również rozwijające jego zainteresowania plastyczne i umiejętności aktorskie. Będzie miejsce na restaurację, w której menu, meble i organizacja przestrzeni spełni między innymi potrzeby dziecka - mówi Jolanta Baranowska z biura prasowego UMŁ Łodzi.

Zobacz też: Teatr Pinokio w Łodzi straci siedzibę?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto