Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Targowiska Łodzi - "Zielony Rynek"

Redakcja
Tradycje handlowe Zielonego Rynku, a obecnie Placu im. Norberta Barlickiego sięgają połowy XIX wieku. Od ponad 150 lat w kazdy dzień targowy ściągają tutaj kupcy oferujący wszelkiego rodzaju towary oraz setki łodzian "polujących" na świeże warzywa, owoce, mięsa, przetwory, tekstylia, dobra niezliczonych nazw i maści.

W drugiej połowie XIX w. miasto rozrastało się głównie na wschód, dopiero ok. roku 1859 podjęto decyzję o wytyczeniu nowych ulic na zachód od istniejącej już linii ul. Wólczańskiej. Znacznie przedłużono w kierunku zachodnim dwie przecznice Piotrkowskiej: Dzielną (ob. Narutowicza) i Krótką (ob. Traugutta). Nowe ulice kończyły swój bieg przy obecnej ulicy Stefana Żeromskiego, która była wówczas granicą działki prywatnej, na której mieściła się przędzalnia lnu. W roku 1864 nowe ulice otrzymały następujące nazwy: fragment od Dzielnej – Zielona, a odcinek Krótkiej – św. Benedykta (obecnie 6 Sierpnia).

Ulica Zielona wzięła swoja nazwę z przyczyny nader prozaicznej, a mianowicie była najbardziej wówczas zadrzewioną ulicą Łodzi. W centrum powstałego kwartału wytyczono obszar handlowy, wokół którego działki zostały rozparcelowane i odsprzedane pod budowę kamienic czynszowych i domów prywatnych. Ponieważ wśród roślinności placu przeważały wiązy, wkrótce zyskał pn nazwę "Wiązowego", a otaczająca go dzielnica potocznie również przez mieszkańców Łodzi przez długi okres nazywana była "Wiązową".

Oficjalnie Plac nazwany został Zielonym Rynkiem, od przechodzącej przez jego obszar ulicy Zielonej, a nazwa ta niezmiennie funkcjonowała do roku 1939, kiedy to po dosłownym przetłumaczeniu na j. niemiecki kwartał handlowy zyskał nazwę "Gruner Ring". Po zakończeniu II WŚ nie powrócono do dawnej nazwy Placu, a nadano mu imię prawnika i działacza PPS - Norberta Barlickiego.

Od lat 60. aż do końca 90. plac pełnił funkcję targowiska i krańcówki dla wielu łódzkich linii autobusowych. Stanowiska dla pasażerów znajdowały się w południowej części placu i podobnie jak cała połać rynku pokryte były charakterystyczną czerwoną cegłą klinkierową.

W roku 2007 główna płyta handlowa została zamknięta, boksy usunięto, a cały obszar rynku poddany został gruntownemu remontowi. Nieuporządkowane alejki usystematyzowano, a cała powierzchnia została zadaszona. Dawną krańcówkę zlikwidowano, a na powstałej w ten sposób wolnej powierzchni placu wybudowano nową, klimatyzowana halę targową, wyposażoną w powierzchnie wystawiennicze, bankomaty i toalety. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ok 4 mln 200 tys. zł, a wydatki pokryli głównie sami kupcy. W miejsce poprzednio istniejących 86 stanowisk handlowych powstały 152 nowoczesne boksy, a koszt wykupu jednego plasował się na poziomie ok 30 tys. zł.

Dziś na remont czeka tzw. "Stara Hala" do której wejście znajduje się we wschodniej pierzei Placu. Powstała w okresie międzywojennym posiada interesująca konstrukcję dachu, w całości wykonana z drewna. Odsłonięta przed kilku latu w niedługim czasie ma zostać poddana renowacji. Obecnie hala pełni rolę targu mięsnego.


Na obszarze Placu im. Norberta Barlickiego działają  cztery organizacje kupieckie:

- Kwiaciarek
- Stowarzyszenie Kupców "Zielony Rynek" (płyta targowa)
- Grupa Kupców Ziemi Łódzkiej (nowa hala)
- Stowarzyszenie "Hale Targowe" (stara hala)

Godziny otwarcia:

--> "Stara Hala"
poniedziałek - piątek: 7-18
sobota: 7-15

--> "Nowa Hala"
poniedziałek - piątek: 5-19
sobota: 5-16

Dojazd:

--> Autobusy:
65, 65A, 73, 74, 79, 83, 86
(Przystanek ul.Zeromskiego-Pl. Barlickiego)

--> Tramwaje:
12, 15, 46 (przystanek ul.Gdańska-Zielona)
9,12, 13 (przystanek ul. Zielona-Żeromskiego)

Zasłyszane:

"-Ty, widziałeś ostatnio Wieśkę?
-Widziałem, jak długo tak jeszcze na tym zadzie posiedzi,
to na wiosnę będzie wyglądała jak świnia na oproszeniu."

"Pani, bierz Pani bo tak tanio to nigdzie nie ma, no chyba
że za mojego starego."

"- Świże to mięso chociaż?
- Nooo! Świeżutka, widzi Pani, wieprzowinka.
- Ta, kocina chyba."

MMŁódź poleca:

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto