Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szukają kompromisu w sprawie likwidowanych szkół

Bartek Krasnodębski
Bartek Krasnodębski
Burza wokół szkolnictwa trwa. Prezydent i radni podjęli rozmowy ...
Burza wokół szkolnictwa trwa. Prezydent i radni podjęli rozmowy ... Bartek Krasnodębski
Burza wokół szkolnictwa trwa. Prezydent i radni podjęli rozmowy z nauczycielami i rodzicami likwidowanych szkół. Nadal nie wiadomo, jaka przyszłość czeka łódzką edukację.

Obywatelskie uchwały uratują likwidowane szkoły?

Podczas wtorkowej (29 marca) Komisji Edukacji władze miasta wraz z radnymi spotkali się z przedstawicielami likwidowanych szkół. Rozmowy zostały otwarte na nowo. Radni mają nadzieję na wypracowanie kompromisu, który zadowoli obie strony. Jednak będzie to bardzo trudne, bowiem wiceprezydent Krzysztof Piątkowski prawdopodobnie nie wycofa się z rozpoczętej reformy oświaty. **
- To trudna decyzja, ale musiałem ją podjąć - mówi z żalem Piątkowski. - Nie oszukamy niżu demograficznego. Spada liczba urodzeń.
Gwarantuję, że pracownicy z zamykanych placówek będą mieli oferty pracy**- dodaje.

Argumentów prezydenta nie podzielają rodzice i uczniowie likwidowanych szkół, a także niektórzy radni. Są one dla nich kuriozalne. Domagają się także informacji dotyczącej zatrudnienia dla pracowników z zamykanych placówek oświatowych. - Na razie ze strony prezydenta pojawiają się tylko obietnice o pracy dla nauczycieli - denerwuje się Małgorzata Niewiadomska-Cudak, radna Rady Miejskiej. - My czekamy na konkrety, a tych niestety nie słyszymy - dodaje.

Zdaniem opozycyjnych radnych próby rozmów są spóźnione. - Konsultacje powinny się odbywać o wiele wcześniej - mówi Ewa Majchrzak, radna Rady Miejskiej. - Niestety to Wydział Edukacji zamykał poszczególne klasy. Tak postąpiono w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 11 na Księżym Młynie - dodaje.

Nauczyciele z ZSP 11 także ze smutkiem przyjmują wiadomość o likwidacji placówki. - Jesteśmy z instytucją z XIX wiecznymi tradycjami - mówi Barbara Woźniak, przedstawicielka ZSP nr 11. - Szkoda, że jak mieliśmy problemy z rekrutacją, to Wydział Edukacji nie potrafił wykazać dobrej woli, by nam pomóc - ubolewa.

W Łodzi prawdopodobnie nie będzie cieśli i betoniarzy

Urzędnicy chcą także zamknąć szkoły zajmujące się kształceniem zawodów m.in. cieśli czy betoniarzy (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 14). Według nauczycieli jest to dziwna sytuacja. - Nasi uczniowie praktykują pod okiem specjalistów budujących Atlas Arenę czy Port Łódź - mówi z dumą Tomasz Gapiński, członek Rady Pedagogicznej z ZSP nr 14. - Jesteśmy jedną z trzech placówek w Polsce uczących cieśli. Otworzyliśmy dodatkowo klasę kształcącą aranżatorów wnętrz - dodaje.

Szkoła nawiązała również współpracę z firmą Skanska. - Nasi absolwenci nie zasilają szeregu bezrobotnych - zapewnia Marcin Florek, przedstawiciel Rady Rodziców z ZSP 14. - Łódź nadal potrzebuje fachowców. Miasto nie może zamykać szkół uczących zawodów - bulwersuje się.

Czy zdjęcia szkół prezentowane przez urzędników radnym były aktualne?

Do likwidacji przeznaczony jest także Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 przy ul. Żabiej. - Chcieliśmy stać się Szkołą Mistrzostwa Sportowego - opisuje Małgorzata Dziewulska, dyrektor ZSP nr 9. - Niestety nie otrzymaliśmy Orlika. Mimo to współpracujemy z klubami sportowymi. Mamy drużynę rugby i koszykówki - dodaje.

Wydział Edukacji uważa jednak, że brak miejsc noclegowych nie pozwala na utworzenie SMS-u. Z tymi argumentami zdecydowanie nie zgadzają się przedstawiciele szkoły. - Przyjeżdżający uczestnicy zawodów nie mieli problemów z noclegiem, dzięki porozumieniu z organizatorami imprez - opowiada Dziewulska. -  Za dziesięć tysięcy złotych wybudowano także specjalne boiska do piłki plażowej. Przy pomocy pieniędzy z Wydziału wyremontowano okna w sali gimnastycznej. Nauczyciele podczas ferii odnowili prysznice - dodaje.

Według niektórych radnych zdjęcia prezentowane przez urzędników w trakcie sesji Rady Miejskiej (23 lutego) zostały zrobione przed remontem ZSP nr 9.

- Wydział Edukacji wprowadził nas błąd - stwierdza Małgorzata Niewiadomska-Cudak. - To niedopuszczalne zachowanie, żeby pokazywać radnym nieadekwatny do rzeczywistości stan budynku - dopowiada.

Z zarzutami nie zgadza się reprezentant Wydziału Edukacji Dorota Szafran, ale zarazem nie potrafi potwierdzić faktu, że zdjęcia ZSP nr 9 były aktualne.

Czytaj więcej o

likwidacji szkół w Łodzi

:

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię:

Wybory Miss Studentek

Koncert Moniki Brodki

Ciemna strona Kaliskiego
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto